За добу в Кіровоградській області рятувальники загасили 15 пожеж сухої трави, вигоріло п'ять гектарів землі.
Про це Суспільному розповіла речниця служби з надзвичайних ситуацій в області Оксана Король.
Пожежі стались:
- у Новоукраїнському районі — 5
- у Голованівському й Кропивницькому районах виникло по 4
- в Олександрійському районі — 2.
Одна з найбільших за площею пожеж сталась за межами міста Олександрія, де згоріло два гектари трави.
У Кетрисанівській громаді горіла трава за межами села Новомиколаївка. Виклик отримали о 07:07, сказала речниця.
"На час прибуття рятувальників горіло три тисячі квадратних метрів сухої трави. Гасили пожежу рятувальники з Бобринця".
Голова Кетрисанівської громади Віктор Поліщук розповів Суспільному, що 15 серпня пожежа сталася біля села Веселівка. Вогонь від траси розповсюдився по балці. Це друга пожежа на цьому тижні. Рятувальники з'ясовують причини.
"З неділі на понеділок пожежа була біля села Бобринка. Горіла суха трава. Допомагали гасити пожежу місцеві жителі. Фермери надали техніку, підвозили воду та розорювали територію, щоб не дати розповсюдитися вогню".
Сказав, що територія громади 130 тисяч гектарів.
"У нас найбільша територія громади в області. То порівняно з іншими громадами пожежі трапляються частіше. Причини можуть різні: і недбалість людей, і погода, коли на вулиці сухо та спекотно".
Пожежі в екосистемі шкодять тваринам, які живуть у траві. Також виділяються парникові гази й забруднюється повітря, найбільша шкода – для ґрунту, який втрачає родючість, пояснив еколог Микола Ковальов.
"Мікроорганізми, тварини найпростіші, від котрих залежить процес ґрунтонакопичення, тому що органіку ми спалили і залишили радіоактивні елементи".
За його словами, залежно від того, який шар ґрунту згорів, він відновлюватиметься від п'яти до двадцяти років.
"У цих людей буде проблема з бур’янами на наступний рік. Тут річка поруч, бур’яни такі як, пирій, мишій, вони будуть освоювати територію, амброзія також".
Штрафи за спалювання сухої трави
І за навмисний, і за ненавмисний підпали є адміністративна й кримінальна відповідальність.
- За самовільне спалювання рослинності або її залишків (стаття 77 з приміткою 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення) — штраф від 3060 до 12 240 гривень. Якщо це посадовець, то сума варіюється від 15 300 до 30 600.
- За знищення й пошкодження вогнем лісу або поля (стаття 245 Кримінального кодексу) — штраф від 91 800 тисяч гривень до 153 тисяч гривень і обмеження та позбавлення волі від двох до п'яти років.
- Якщо ці дії спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки — позбавлення волі від п'яти до десяти років.
- Підпали під час воєнного стану (стаття 113 Кримінального кодексу України) можуть прирівняти до диверсії й позбавити волі на 15 років або ув'язнити довічно з конфіскацією майна.