У Кіровоградській області на нічному небі можна спостерігати Персеїди. Це метеорний потік, який видно щороку в період з 17 липня по 24 серпня.
Про це Суспільному розповів кандидат фізико-математичних наук, доцент Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка Олег Волчанський.
Що таке Персеїди й чому їх так називають
За словами Олега Волчанського, Персеїди — один з найкрасивіших і найвідоміших метеорних дощів. Метеори — це частинки міжпланетної речовини. Вони можуть бути уламками комет або астероїдів.
"Метеор може мати розмір від піщинки до горошини. Метеори входять до земної атмосфери на швидкості близько 20 кілометрів на секунду і практично миттєво згорають. Після них у небі залишається яскравий слід. Метеор, що впав на поверхню Землі, називають метеоритом. Більшість спалахів спричинені метеорами розміром з піщинку".
Саме потік Персеїди — це уламки комети Свіфта-Туттля. Ця комета наближається до Землі раз на 133 роки (останнє зближення було у 1992 році, а наступне очікують у 2126 році). Але щороку Земля проходить через хмару частинок, які залишає хвіст комети.
Назва ж потоку Персеїди пояснюється тим, що він спостерігається на фоні сузір’я Персея.
"Метеорні потоки зазвичай називають іменами сузір’їв, у яких розташовані їх радіанти — точки неба, з яких розходяться треки частинок. Леоніди - від сузір'я Лева, Ліриди — від сузір'я Ліри, Персеїди — від сузір'я Персея", — розповів Олег Волчанський.
Як можна побачити Персеїди
Найбільша активність Персеїд щороку випадає на 8–16 серпня. Цьогорічний пік відбувся в ніч з 12 на 13 серпня. У цей час спостерігалися близько 60 метеорів на годину.
Персеїди можна побачити до 24 серпня. Найкраще це робити з 11 години вечора до світанку у відкритій місцевості, якомога далі від вогнів міста. До прикладу, о 2 годині ночі сузір’я Персея можна спостерігати на північному сході на висоті близько 30 градусів над горизонтом.