У Кіровоградській області підвищилися попит і ціна на дрова. Їх заготовляють у лісових господарствах. Більше замовляти почали після повномасштабного вторгнення і руйнування російською армією енергосистеми України.
Про це розповіла Суспільному інженерка Чорноліського лісового господарства Тетяна Хуторна.
За її інформацією, у Чорноліському лісовому господарстві зараз заготовляють на 20% більше дров, ніж до 2022 року. Тоді це було 45 тисяч кубометрів. У 2023 році заготовили 67 тисяч кубометрів й реалізували 64 тисячі. За сім місяців 2024 року продали 37,5 тисяч кубометрів дров.
Якщо взяти всі лісгоспи Кіровоградщини (окрім Чорноліського, це Голованівське й Оникіївське), то з початку року лісівники Кіровоградщини продали 96 тисяч кубометрів дров, за весь минулий рік — майже 176 тисяч. Цьогоріч планують продати не менше.
Ціна та якість дров на Кіровоградщині й чи вистачить усім охочим
Деревина на продаж ділиться на три групи. Від її властивостей для опалення залежить ціна. Більшість людей користуються першою групою — дровами твердих порід. Вони дають більшу теплопровідність і тепловіддачу.
До твердолистяних порід належать дуб, ясен, клен, граб, акація. До прикладу, твердолистяні породи ростуть у Знам’янському лісництві. Це 30-річні дуби та ясени. До другої групи належать хвойні породи (сосна), до третьої групи — м’яколистяні (липа, осика).
Якщо порівнювати з опалювальними сезоном минулого року, дрова подорожчали на 10%, розповіла Тетяна Хуторна.
Нині вартість дров у Чорноліському лісгоспі:
- І група (твердолистяні породи – 1020 гривень за кубометр)
- II група (хвойні породи — 792 гривні)
- III група (м’яколистяні — 732 гривні)
"Ціна дров на 10% збільшилася, оскільки піднялася і вартість палива, і були перебої з енергоносіями. Тому й піднялася на 10% між 23 та 24 роком", — розповіла інженерка.
На її думку, підстав для подорожчання дров восени немає. Вистачить їх усім замовникам.
У Чорноліському лісгоспі дрова заготовляють усі вісім лісництв, і їхні запаси є. Але краще купувати їх зараз, поки немає черг, вважає Тетяна Хуторна.
"Щоб люди могли спокійно придбати деревину для опалення осель, закликаємо звертатися зараз, в літній період. У вас є змога в суху, теплу погоду приїхати, придбати дрова, завантажити їх. Черг немає. І кожна людина може звернутись у будь-який час. Як ви бачите, є дрова на зберіганні".
Як заготовляють дрова в Знам'янському лісництві
Щоб пиляти ліс, держпідприємство і його філії (лісові господарства) винаймають підрядників. У своєму штаті лісорубів не мають. Оплата роботи (спилювання дерев, розпилювання колод) — це найбільша частина вартості дров. Вона зростає, коли збільшується мінімальна заробітна плата.
"Суттєва роль — це сама робота працівників, які отримали дозволи й виконують роботи. Бензопилкою спилюють вимічені в рубку дерева. Для того, щоб заготовити ті самі дрова. І вартість цих робіт вкладається в ціну на реалізацію. Від 50 до 70% вартості — сам процес, як ідуть лісозаготівельні роботи", — розповіла Тетяна Хуторна.
Забрати дрова з господарства замовник має своїм транспортом. Послуги з доставлення у лісівників нині немає, але філія думає над тим, щоб у майбутньому забезпечити таку можливість.
Відвантажені на продаж дерева мають бирки. Вони підтверджують їх легальний зруб, розповів майстер лісозаготівлі Тимур Василенко. Якщо зранку оплатити за дрова, то ввечері їх можна забирати.
"Люди звертаються до лісництва, пишуть заяву, ми даємо реквізити, йдуть проплачують у банк, і з квитанцією приходять до нас".
"Запасаємося з літа"
Суспільне поспілкувалося з жителем Знам'янки Павлом Шаповалом. Він замовив машину дров. За його словами, купує дрова літом, бо пізніше буде складніше їх вивезти. Також не хоче натрапити на черги.
"Тому що ліс — це не траса. Тут і багнюка, не така можливість їх вивезти. І черга буде. Щоб пройти зимовий період, не боячись блекаутів".
Надія Любко живе у селі Суботці, у приватному будинку 1982 року. Вона порахувала, що її будинок буде дешевше опалювати дровами, ніж газом. Для помешкання на місяць потрібно тисячу кубів газу. Це вісім тисяч гривень. За дрова вона заплатила 9,5 тисяч гривень. Цього вистачить на весь сезон. Опалює будинок за допомогою груби, яку збудував ще її батько.
"І я рада, що у нас така груба, що ми її не викинули й опалюються у нас всі кімнати. Нам зима не страшна. Не боїмося, головне — перемога. Хлопцям в окопах ще холодніше, ніж нам".
За словами Надії Любко, газ використовує тільки для приготування їжі.