У Кропивницькому музеї мистецтв відкрили виставку побутової та декоративної порцеляни XX століття "Жінки і порцеляна". Її передала музею жителька Канади Олена Берикул-Криворучко.
Про це розповіла Суспільному директорка музею Тетяна Ткаченко.
"Жінки і порцеляна" — це третя виставка, яку презентували у музеї. Перші дві — "Краса широкого вжитку" з предметів світової побутової порцеляни ХІХ-XX століть і східної порцеляни "Біле золото Сходу" показали в музеї до повномасштабного вторгнення.
"Починаючи з 2021 року, Олена у три етапи подарувала музею мистецтв 200 порцелянових виробів. Це частина родинної колекції, яку вона збирала протягом багатьох десятиліть. Кіровоградщина – один із регіонів, звідки походять пращури Олени Берикул-Криворучко: її дід Віктор Берикул працював на залізниці в Олександрівці".
За словами директорки музею, колекція Олени Берикул-Криворучко складається з понад трьохсот виробів, різноманітних за технологією виробництва, декоруванням. Порцелянові предмети були виготовлені у Канаді, США, Мексиці, Японії, Тайвані, Великобританії, Німеччині, Греції, Італії, Франції та Нідерландах.
"Колекція порцелянових виробів стала для Олени не просто захопленням, а об’єктом вивчення та дослідження історії порцелянового мистецтва. Вона присвятила цій справі 30 років свого життя".
Виставка "Жінки і порцеляна" відрізняється від двох попередніх, адже вона присвячується українським жінкам під час російсько-української війни.
На виставці представили 73 предмети: кружки, глечики, тарілки з зображенням жінок королівської родини Великобританії.
У колекції є витвір італійської порцелянової мануфактури – букет квітів з бісквітної порцеляни, виготовлений у ХХ столітті у Каподімонте.
Також на виставці презентують предмети, що оздоблені українським орнаментом — біла керамічна ваза з червоно-чорним візерунком української вишиванки. Вона виготовлена у Канаді у 1960 роках та біла керамічна кружка для кави "Верося" з червоно-чорним візерунком української вишиванки, зроблена в Англії у 1990 роках.
Скільки триватиме виставка, директорка музею, з міркувань безпеки, не називає.