В обласному краєзнавчому музеї, що у Кропивницькому, презентували артпроєкт "Будь ласка, звільніть пташок" на підтримку незаконно ув’язнених Росією цивільних жителів України. До цього виставку показали в Києві, Дніпрі, Кривому Розі, Одесі та нідерландській Гаазі.
Про це Суспільному розповіла кураторка виставки в Кропивницькому Алла Забабуріна.
За словами кураторки, на виставці представили історії шістьох полонених цивільних, на прикладі яких розкривають суть проєкту. Серед героїв: журналіст та письменник Сергій Цигіпа, активіст-підприємець Валентин Вигівський, активістка й волонтерка Ірина Горобцова, правозахисниця, журналістка та авторка проєкту "Кримська медицина без обкладинки" Ірина Данилевич, правозахисник та журналіст Різа Ізетов, звільнений з полону політолог журналіст та заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелялов.
Артпроєкт створили за ініціативи Центру громадянських свобод, за даними якого, Росія незаконно утримує не менше семи тисяч цивільних, а за даними Громадської організації "Об’єднання родичів політв’язнів Кремля" – понад 25 тисяч людей, сказала Алла Забабуріна.
Авторка проєкту – київська художниця Катерина Сита. Розповіла, що вона створила роботи зі своїми учнями.
"Коли кажуть про людей в неволі, завжди є асоціація з пташками в клітці. Тому і з’явилася така назва".
Роботи художниця представила у трьох різних видах колажу: аналоговий, діджитал та анімація.
"Колаж – це така техніка й вид мистецтва, який дозволяє взаємодіяти з фотографіями, портретами полонених та міксувати з тими ідеями, образами".
Створення мандрівної виставки в рамках проєкту ініціювала дружина політв’язня Сергія ЦигіпиДепутат Новокаховської міської ради трьох скликань, учасник АТО, засновник комітету журналістських розслідувань, співзасновник музичного фестивалю "Таврійські ігри". Олена. За її словами, нині її чоловік перебуває у полоні в російському місті Скопін.
"Сергія викрали 12 березня 2022 року за його активну проукраїнську позицію, за волонтерську діяльність, за інформаційний спротив".
У Кропивницькому виставка діятиме до кінця серпня, після чого її презентують у Німеччині.