Три-п’ять кілограмів з куща. На Кіровоградщині збирають лохину

Три-п’ять кілограмів з куща. На Кіровоградщині збирають лохину

Ексклюзивно

У господарстві в селі Бовтишка Олександрівської громади Кропивницького району Кіровоградської області збирають урожай лохини. Вирощують її четвертий рік на площі пів гектара.

Агроном господарства Руслан Пушкаш розповів Суспільному, що лохина не є традиційною для області ягодою, адже для її вирощування потрібен кислотний ґрунт.

"Садили півторарічного віку саджанці, які до нас прийшли у контейнерах. Починали з підготовки ґрунту: викопували траншеї, засипали хвойним опадом, листям, торфом. Готували суміш, щоб рослина могла себе комфортно почувати й розвиватися в наших ґрунтово-кліматичних умовах".
Три-п’ять кілограмів з куща. У господарстві на Кіровоградщині збирають лохину
Лохину в Бовтишці вирощують на площі пів гектара. Суспільне Кропивницький

Лохина, зі слів агронома, вибаглива до поливу та реагує на кислотне середовище. Полив відбувається через день-два, залежно від погоди.

Три-п’ять кілограмів з куща. У господарстві на Кіровоградщині збирають лохину
Поливати лохину слід через день-два. Суспільне Кропивницький

Через спеку збирати врожай почали на два тижні раніше, ніж торік, сказав Руслан Пушкаш. Минулого року мали тонну лохини.

"Цього року очікуємо на 50% більший урожай, бо змінили систему живлення, використовуємо комплексний підхід. Рослини стають більш потужними і можуть давати більший дохід".
Три-п’ять кілограмів з куща. У господарстві на Кіровоградщині збирають лохину
Через спеку збирати лохину почали раніше, ніж торік. Суспільне Кропивницький

Продають лохину на ринку та у магазинах Кропивницького, сказав агроном.

"Торік лохина була дорожчою – кілограм коштував 200 гривень. Цього року – 150 гривень. Це тому, що культура набирає попиту, її стає більше".

За словами Руслана Пушкаша, грантами не користуються – розраховують лише на власні сили. Закінчити збір лохини планують наступного тижня.

Державна підтримка господарств

Лохину на Кіровоградщині вирощують 30 господарств. Вони можуть скористатися державними грантами підтримки на безповоротній основі. Умова – створення від шести робочих місць на 25 гектарах, розповіла керівниця обласного департаменту агропромислового розвитку Валерія Фурманова.

"Сума гранту – до десяти мільйонів гривень на один гектар: 30% – це власні гроші, але можуть бути й кредитні, і 70% – це гроші від держави. Загальна площа під садами та ягідниками в області – чотири тисячі гектарів. Щороку маємо 25 тисяч тонн ягід та плодів. Щодо лохини – ця культура потребує багато ручної праці"

Поки, сказала, жодне господарство регіону, де вирощують лохину, не скористались грантовою підтримкою від держави.

На початок