Робота для людей з інвалідністю: Кіровоградщина пропонує навчання, гранти та компенсації роботодавцям

Робота для людей з інвалідністю: Кіровоградщина пропонує навчання, гранти та компенсації роботодавцям

На Кіровоградщині понад 100 людей з інвалідністю влаштувалися на роботу з початку року. Зверталися до служби зайнятості понад 500. Попри те, що від держави можна отримати компенсацію за створення або облаштування робочого місця для людей з інвалідністю, цією програмою в області минулого року скористалися вісім роботодавців. Чому керівники підприємств радше погоджуються сплачувати штраф за недотримання квоти з працевлаштування, ніж облаштовувати робоче місце для людини з інвалідністю, які можливості є у таких працівників, в етері Українського радіо Кропивницький розповіли начальниця управління реалізації політики зайнятості Тетяна Кеслер, керівниця обласного відділення фонду соціального захисту людей з інвалідністю Наталія Шевченко та начальниця відділу з питань праці Олена Хіміч.

За словами Тетяни Кеслер, служба зайнятості пропонує низку програм та послуг для людей з інвалідністю. Це працевлаштування, професійне навчання та надання ваучерів, пошук грантів на створення або розвиток власної справи.

Люди можуть самі шукати роботу на єдиному порталі вакансій, або ж оформити підписку на вакансії через чат-боти в Telegram-каналі чи Viber.

"З початку року 15 безробітних людей з інвалідністю проходили навчання. Ті, хто має професійно-технічну або вищу освіту, але не зареєстровані в службі зайнятості як безробітні, можуть безоплатно отримати від служби зайнятості ваучерне навчання, сума якого до 30 тисяч гривень, та підвищити свій професійний рівень. Перелік професій та спеціальностей, за якими можливе навчання за ваучером, — 124 позиції. Цьогоріч троє людей з інвалідністю отримали ваучери за спеціальностями медицина та медсестринство".

Сказала, у рамках реалізації урядового проєкту "єРобота" Служба зайнятості супроводжує дві грантові програми, якими можуть скористатися люди з інвалідністю. Це "Власна справа" (розмір отримання мікрогранту від 50 до 250 тисяч гривень) та грант для учасників бойових дій або людей з інвалідністю внаслідок війни та членів їхніх сімей (до мільйона гривень). Обов'язковою умовою для цих програм є створення робочих місць. Подати заявку можна виключно через портал "Дія", додавши бізнес-план.

Пояснила, аби роботодавці працевлаштовували людей з інвалідністю, діють компенсаційні програми. Зокрема — компенсація за облаштування робочих місць. Роботодавець має змогу подати заяву на отримання компенсації до Державної служби зайнятості. Зробити це треба упродовж 90 календарних днів з моменту працевлаштування людини з інвалідністю.

Розмір компенсації до 71 тисячі гривень за облаштування робочого місця фахівця з інвалідністю другої групи та до 106,5 тисяч гривень — першої групи. Ця сума щороку буде змінюватися в більший бік, адже вона залежить від розміру мінімальної заробітної плати й складає 10 мінімальних зарплат за облаштування робочого місця для людини з інвалідністю другої групи й відповідно 15 мінімальних заробітних плат для першої групи.

"За працевлаштування людей з інвалідністю, які мають статус зареєстрованого безробітного, держава компенсує 50% фактичних витрат на оплату праці, але не більше розміру мінімальної заробітної плати. Термін компенсації впродовж року становить шість місяців. З початку дії програми, з лютого 2023 року, ухвалено дев'ять позитивних рішень щодо виплати компенсації роботодавцям за працевлаштування, дев'яти безробітних з інвалідністю".

Тетяна Кеслер сказала, нині програма компенсацій не поширюється на людей, які були мобілізовані з підприємств і за якими зберігаються робочі місця.

На думку керівниці обласного відділення фонду соціального захисту людей з інвалідністю Наталії Шевченко, на роботу людей з інвалідністю не беруть, оскільки не знають про державну допомогу, яку можна отримати за працевлаштування та створення умов праці. Тому роботодавцям простіше сплатити штраф, аніж забезпечити таких людей робочими місцями.

"За чотири місяці цього року роботодавці, які не виконували норматив зі створення робочих місць для працевлаштування людей з інвалідністю у 2023 році, та боржники минулих періодів сплатили шість мільйонів 381 тисяча гривень, це на 227,8% більше, ніж за цей період минулого року. Якщо роботодавець виконує норматив з працевлаштування людей з інвалідністю, він може розраховувати на підтримку держави через фонд соціального захисту у вигляді фінансової допомоги, дотацій, позиків, компенсацій і податкових пільг. Якщо роботодавець бажає працевлаштувати людину з інвалідністю, він може звернутися до Кіровоградського обласного відділення фонду соціального захисту.

Начальниця відділу з питань праці західного регіону Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Олена Хіміч вважає, що роботодавці не працевлаштовують людей з інвалідністю через відсутність вакансій.

"Наприклад, у районних центрах небагато існує підприємств. В таких місцевостях не можуть знайти людину з інвалідністю відповідної кваліфікації. Навіть якщо є такі фахівці, вони або фізично не можуть доїхати до підприємства, або немає робочого місця, де б йому було зручно працювати. Програма, яка нині передбачає, що роботодавці можуть облаштувати робоче місце вдома, і такий працівник буде дистанційно працювати".

Новоукраїнська міська лікарня отримала компенсацію від держави за облаштування робочого місця для лікаря Олександра Русова, розповів керівник лікарні Петро Гинькут.

"Лікар-епідеміолог зателефонував нам, розказав про свої проблеми. Йому потрібно було допомогти, нам такий спеціаліст також був потрібен.

Олександр Русов за фахом лікар-епідеміолог, переселенець із Херсонської області. Через інвалідність пересувається на протезі, йому неодноразово відмовляли у працевлаштуванні. Роботу шукав протягом п'яти років по всій Україні. Про вакансію в лікарні дізнався з сайту пошуку роботи. Приїхав на Кіровоградщину у березні цього року, коли дізнався, що його візьмуть на роботу до Новоукраїнської міської лікарні.

В окремому кабінеті лікарю обладнали робоче місце, держава компенсувала на це 71 тисячу гривень. Також Олександр скористався ваучером від центру зайнятості і нині отримує спеціалізацію лікаря-інфекціоніста у Харківському Національному медичному університеті.

На початок