Соціальне підприємництво на Кіровоградщині: волонтерські центри трансформуються у бізнеси

Соціальне підприємництво на Кіровоградщині: волонтерські центри трансформуються у бізнеси

На Кіровоградщині волонтерські центри, які утворились після повномасштабного вторгнення Росії для допомоги ЗСУ, тепер трансформуються у соціальні підприємства. Волонтерські центри мають працівників та потужності у виробництві зокрема одягу, спорядження, їжі тривалого зберігання. Готові надавати послуги громадам. Заробіток витрачають на розвиток бізнесу.

Про це Суспільному розповіла голова Кіровоградського осередку Всеукраїнської громадської організації "Асоціація сприяння самоорганізації населення" Алла Волошина.

Соціальне підприємство — це юридично зареєстрована організація, що здійснює підприємницьку діяльність із соціальною метою. Підприємство створюють для створення робочих місць.

Громадська організація "Асоціація сприяння самоорганізації населення" другий рік допомагає волонтерським командам трансформувати свою діяльність у соціальні підприємства, розповідала Алла Волошина.

"Поняття “соціальне підприємство” чи “соціальний підприємець” досі не унормовані на законодавчому рівні. Однак у світі ці поняття визначені та конкретно описані. Тож громади на місцевому рівні можуть створювати програми підтримки такому підприємництву. Консультаційну підтримку цьому процесу може надати команда “Асоціації сприяння самоорганізації населення”.

До прикладу, Помічнянська міська рада затвердила власну Програму сприяння розвитку соціального підприємництва, яка зокрема допоможе розвивати бізнес місцевій громадській організації  “Волонтерра”. Підприємство шиє одяг для військових, але й готове виконувати замовлення громади.

"Коли завершаться запити від військових, ми станемо. Тому ми хочемо мати соціальні замовлення. Зокрема, шити щось для дитсадка, школи. Можемо створити ще робочі місця", – пояснила членкиня організації "Волонтерра" Оксана Кириченко.

Міська рада допомогла з приміщенням, готова розглядати пропозиції.

"Ми прийняли Програму сприяння розвитку соціального підприємництва у громаді, вона поки що не досконала, – говорить секретарка Помічнянської міської ради Ірина Фідальго Поррата. – Але перші кроки зроблено".

Успішні історії втілення соціальних підприємств мають волонтери Помічнянської, Кропивницької, Приютівської та Олександрійської територіальних громад.

В Олександрії на базі волонтерського центру організували велоклуб, розповіла членкиня організації “Центр допомоги Олександрія” Альона Антонішина. "Завдяки мінігранту закупили п'ять велосипедів і тепер проводимо велоекскурсії для переселенців та місцевих жителів. Ми створюємо простір для спілкування між людьми, що проживають у нас в громаді, пропагуємо цінності активного і здорового способу життя". Гроші отримані від діяльності велоклубу спрямовують на потреби волонтерського центру.

У Приютівській громаді створили соціальне підприємство “Мандрівна перукарня”. Його працівники надають перукарські послуги для жителів сіл із соціальною знижкою. Вартість послуги – 50 гривень. "Завдяки низькій ціні ця послуга має попит серед місцевих жінок і чоловіків", – розповіла голова ГО “Творчість. Ініціатива. Енергія” Дарія Ратушняк.

Розвиток соціального підприємництва у громадах посилить їх економічну спроможність, вважає Алла Волошина.

"Війна ніколи не впливає позитивно на економіку країни. Зараз задача усіх, хто може виробляти, надавати соціальні послуги — акумулювати свої сили. Це економічний розвиток та включення у життя територіальної громади її жителів".

На початок