"Працюємо як одна сім'я": кіровоградські пілоти БпЛА протестували новий безпілотник

"Працюємо як одна сім'я": кіровоградські пілоти БпЛА протестували новий безпілотник

Ексклюзивно
Бпла безпілотники
Кіровоградські пілоти БпЛА успішно протестували новий безпілотник. Суспільне Кропивницький

Підрозділ пілотів безпілотних літальних апаратів одного з батальйонів, який створений на Кіровоградщині, вийшов з Донецької області минулого місяця на доукомплектування після бойових дій. Їх група за два місяці "на нулі" – у повному складі без бойових втрат. Нині під час відновлення протестували новий безпілотник, який склали бійці підрозділу і про який мріяли. "Ми пройшли гарне навчання, працюємо як одна сім’я, і тому маємо такий результат", – розповів Суспільному військовослужбовець підрозділу Анатолій Сохно. Він волонтер, який через півтора року після вторгнення Росії добровільно мобілізувався.

Заявлена дальність нового надрукованого на 3D-принтері БпЛА – 300 кілометрів. "Це серйозний апарат", – характеризує його Анатолій. Вважає, він заподіюватиме шкоду ворогу не порівняну зі своєю собівартістю. Саме тому у цій війні розвинувся напрямок БпЛА. Через брак боєприпасів українські військові знайшли відносно дешевий спосіб уражати російську армію.

"Ось цим і цікаве українське суспільство, – каже Агатолій. – Звичайно, є група диванних експертів, які вважають, що хтось щось має дати, організувати – держава, чи закордонні партнери. Але вже є той критично важливий прошарок суспільства, який не чекає. Він діє. І отак розвинувся напрямок БпЛА. Їх кількість на фронті зашкалює, і ми починаємо змагатись за дальність. Дрону треба давати крила, щоб він працював на далеких дистанціях".

"Працюємо як одна сім'я": пілоти Кіровоградського підрозділу успішно протестували новий БпЛА
На полігоні під час тестування нового безпілотника. Анатолій Сахно

"Якщо людина займається своєю справою, її умовляти працювати не треба"

Під час навчання виявилась схильність кожного військового до окремого напрямку роботи, говорить Анатолій.

"Є у нас конструктор. Він сидить в тилу зі своїми паяльниками, 3D-принтерами, і все ремонтує. Без такої людини група не може працювати, і це його вміння помітили під час навчання. Є учасник АТО, він інвалід війни, у нього немає однієї кінцівки. Служив у розвідці. Його цінність у тому, що він чудово вибирає позицію і може гарно її облаштувати. Тобто наша група – як мурашник, або вулик. І якщо людина на своєму місці, її підганяти, або умовляти працювати не треба".

Ніхто з тих, хто пройшов навчання раніше не працював з безпілотниками, як і сам Анатолій:

"Не уявляв, що цей світ БпЛА існує. Але це цікаво, я отримав можливість самореалізуватись, рости, досягати успіху. Ми у Красногорівці подавили ворожу РЕП дроном. Саме дроном. І це наш успіх".

Інструктор школи з позивним Тихий вважає, важливішою є підготовка пілотів, ніж кількість дронів у армії – на початок минулого року з 10 тисяч дронів ціль вражали 500.

За своїми учнями слідкують й після навчання. Одним із найважливіших результатів своєї роботи вважають те, що понад 95 відсотків військових, які навчались у школі, не загинули у війні з РФ.

Безпілотники
Під час навчання у школі. Анатолій Сахно

Нині кіровоградські пілоти можуть і хочуть навчати групи з інших підрозділів.

Як розумне розподілення грошей рятує життя військових

Те, що група не має бойових втрат, Анатолій пов'язує з розумною витратою грошей на потрібне та якісне забезпечення.

"Наприклад, якісні плати ініціації, на яких ми не зекономили, дали нам відпрацювання 100 зі 100. Бо замість плати ініціації чіпляють такі "вусики", які підривають бойову частину, що несе дрон. І часто ці вусики спрацьовують під час злету. Буває, в руках пілотів. І пілоти гинуть. Від того що є такий неякісний підхід, і неякісне забезпечення".

Рахувати потрібно, каже він, вартість враження, а не вартість виробу, збереження життя військових та шкоду, яку вони нанесли ворогу.

Підрозділ має плідні контакти з громадами Кіровоградської області.

"Не було жодного разу, щоб ми звернулись офіційно, з листом, і нам не надали субвенцію, чи не закупили якесь обладнання – всі відгукуються. Громади виділяють від 50 тисяч до мільйона майже щомісяця. Я думаю, ця робота виглядає логічно – підрозділ, в кому служать жителі Кіровоградської області, фінансують платники податків у громадах".

Підтримку також надають обласна адміністрація та обласна рада, говорить Анатолій.

"Працюємо як одна сім'я": пілоти Кіровоградського підрозділу успішно протестували новий БпЛА
Пілоти підрозділу. Анатолій Сахно

Проте якщо хочуть отримати експериментальне обладнання, зробити це за гроші держави чи громад неможливо через довгі бюрократичні процеси. Тоді допомагають волонтери зокрема місцевий благодійний фонд "Крила Кіровоградщини". Підрозділ підтримують литовські волонтери, діаспора Канади, Америки, Іспанії.

"Ми даємо гідний бій"

Попри труднощі та нестачу людей, пілоти продовжують виконувати бойові завдання та знищувати ворога.

"Не можемо сказати, що все ідеально, і війна йде по плану. По плану вона йде тільки у нашого ворога. Що нам хочеться? Щоб кожен громадянин України перестав сподіватись, що все повинна зробити держава, і кінець кінцем збагнув, що він є невіддільною частиною держави. Бездіяльність держави – це бездіяльність окремо взятого члена суспільства".

Анатолій вірить, що ця війна стане переломним моментом в історії України, коли вона остаточно здобуде незалежність та сформується як нація.

"Війна – трагедія для українського народу, багато особистих трагедій. Але через п'ять-шість століть наші нащадки будуть аналізувати цю війну, і будуть говорити, що саме в цій війні ми дійсно здобули незалежність і осмислили себе як націю".

На початок