Прочитати "Енеїду" й "Кайдашеву сім’ю". На Кіровоградщині суд зобов’язав школяра читати книжки

Прочитати "Енеїду" й "Кайдашеву сім’ю". На Кіровоградщині суд зобов’язав школяра читати книжки

Енеїда й Кайдашева сім’я
Ілюстрації Анатолія Базилевича до "Енеїди" й "Кайдашевої сім'ї". Колаж Суспільне Кропивницький

У Кіровоградській області суд виніс вирок у справі неповнолітнього, який скоїв крадіжку. Одним із покарань стала вимога прочитати художні твори з української літератури — "Енеїду" Івана Котляревського й "Кайдашеву сім’ю" Івана Нечуя-Левицького.

Про це йдеться в державному реєстрі судових рішень. Рішення ухвалив Компаніївський районний суд 2 травня 2024 року.

Школяра обвинувачували в тому, що вкрав мобільний телефон у знайомої — матері його товариша. Це сталося увечері 13 січня 2023 року, коли в селі за графіком відключили електрику.

За версією слідства, підліток зайшов через незамкнені двері до будинку, переконався, що господарка відпочиває, і взяв телефон з тумби у спальні. Потім увечері й вночі він відкрив на телефоні додаток одного з українських банків і переказав гроші (майже шість тисяч гривень) на свій рахунок. Це він зробив за сім транзакцій — переславши собі 300, 940, 700, 44, 1000, ще раз 1000 гривень і на завершення 2000 гривень.

Жінка, у якої вкрали телефон, сказала, що хлопець часто бував у них вдома в гостях, і вона декілька разів при ньому називала пін-код від телефону. Зникнення помітила зранку й попросила сусідку їй подзвонити.

За словами жінки, слухавку взяла інша людина. Вона сказала, що хлопець віддав їй сім-карту, а телефон залишив собі. Через деякий час підліток повернув його жінці, але там були видалені всі контакти й фотографії.

Жінка просила суд призначити підліткові не суворе покарання.

Підліток на суді сказав, що розкаюється. Збитки його родина відшкодувала добровільно. Також пролунала інформація, що в школі й родині про підлітка відгукуються "в цілому позитивно".

"Підліток може пропускати заняття в школі з неповажних причин. Але не створює конфліктних ситуацій, серед однокласників користується повагою. Допомагає батькам по господарству, інколи спільно з ними працює на підробітках. Стосунки в сім`ї належні, батьки мають вплив на поведінку сина, проводять з ним виховні бесіди. Школяр активно займається спортом, відвідує різні спортивні секції", — визначив суд.

Обтяжливих обставин суд не побачив. Ризик скоєння повторного злочину оцінили як низький.

Дії підлітка кваліфікували за частиною 4 статті 85 КК України (крадіжка в умовах воєнного стану) й призначили йому покарання п`ять років. Але потім замінили його випробувальним терміном один рік.

Також підліток має періодично з`являтися до органу з питань пробації, повідомляти про зміну місця проживання, роботи або навчання й виконувати заходи, передбачені пробаційною програмою "Формування життєвих навичок". Зокрема прочитати твори Івана Котляревського "Енеїда" й Івана Нечуй-Левицького "Кайдашева сім`я".

Також з його представника — мами — стягнули витрати за проведення експертиз у сумі 1194 гривень. Мобільний телефон повернули власниці. Вирок можна оскаржити протягом тридцяти днів.

На початок