У Кропивницькому вшанували пам'ять ліквідаторів Чорнобильської катастрофи

У Кропивницькому вшанували пам'ять ліквідаторів Чорнобильської катастрофи

Доповнено

У Кропивницькому вшанували пам’ять загиблих внаслідок аварії на Чорнобильській атомній електростанції. З моменту вибуху четвертого енергоблоку минуло 38 років. У Кіровоградській області проживає 8500 тисяч людей, які постраждали внаслідок аварії. З них майже п’ять тисяч – це ліквідатори.

Про це Суспільному розповіла начальниця відділу департаменту соціального захисту населення Світлана Багаченко.

Учасники ліквідації аварії, вдови, військові, рятувальники та місцеві посадовці забрались Біля пам’ятника "Жертвам Чорнобиля". Прийшли пів сотні ліквідаторів, сказав Суспільному голова міської громадської організації ліквідаторів та інвалідів Чорнобиля "Ліквідатор" Леонід Гришко.

"Аварія сталася 26 квітня в 01 годину 23 хвилини. Нас підняли по тривозі, зокрема, й мене, в дві години ночі 26 квітня 1986 року. Я сам військовий. І до 10 квітня 1991 року я перебував там і працював. Я колишній працівник паспортної служби. Відселили наші населенні пункти — і я залишився без роботи. Мене призначили у бюро перепусток. І я займався евакуацією населених пунктів".
У Кропивницькому вшанували загиблих від наслідків аварії на ЧАЕС
Ліквідатори аварії на ЧАЕС й інші кропивничани, Кропивницький, 2024 рік. Суспільне Кропивницький

За даними Леоніда Гришка, в Кропивницькому проживають нині 1375 потерпілих від Чорнобильської катастрофи. В області — вісім тисяч. Усі вони потребують різного лікування.

"У нас всі ліквідатори страждають на вегето-судинну дистонію. Це хвороба невидима, але тиск може піднятися в будь-яку секунду. Тому потрібне лікування в кардіодиспансері. Щодо Знам’янської бальнеологічної лікарні, то 40% ліквідаторів страждають на кістково-м'язову систему. Ми просили, щоб нам виділяли хоча б п’ять-десять місць на рік. До повномасштабного вторгнення ще давали дві-три путівки на рік. Тільки горе прийшло до нас з Російської Федерації, про нас автоматично забули".

Також ліквідатори лікуються у неврологічних і терапевтичних відділеннях міських лікарень. Леонід Гришко вважає, держава має більше піклуватись про чорнобильців.

"Потрапляють туди — за все 100% треба платити. Ліквідатори мають І, ІІ, ІІІ групи інвалідності. При першій категорії інвалідності на оздоровлення дають на рік 140 гривень. При другій — 120, третій — 90. Я отримую 90 гривень компенсації на рік. Дають нам на харчування. 250 гривень отримують ліквідатори другої категорії і 500 — першої".
У Кропивницькому вшанували пам'ять ліквідаторів Чорнобильської катастрофи
Кропивничани вшанували пам'ять ліквідаторів, 2024 рік. Суспільне Кропивницький

Зі слів Світлани Багаченко, санаторно-курортне лікування для чорнобильців призупинили з минулого року.

“ З обласного бюджету виділяють на рік 4 мільйони гривень, з яких 3,3 мільйона передбачені на пільгове медичне забезпечення, безкоштовні ліки та зубопротезування. Ліквідатори першої категорії отримують – 502 гривні, ІІ категорії – 251 гривню щомісячної компенсації на продукти. ІІІ категорія отримує раз на рік 75 гривень на оздоровлення".

Кропивничани поклали квіти та вшанували пам'ять загиблих хвилиною мовчання.

Напередодні Дня пам'яті про Чорнобильську катастрофу в Кропивницькому біля пам’ятника "Жертвам Чорнобиля" запалили 38 свічок. Акцію "Запали свічку пам’яті" організовують напередодні роковин аварії, оскільки вона сталась у ніч з 25 на 26 квітня.

Що відомо про аварію на ЧАЕС

Чорнобильська аварія сталась у ніч на 26 квітня 1986 року в місті Прип’ять Київської області. Два теплових вибухи зруйнували четвертий енергоблок. На даху почалась пожежа. Утворилася радіоактивна хмара. Вона накрила території сучасної України, Білорусі та Росії, більшу частину Європи, східну частину США. 60% радіоактивних речовин осіло на території Білорусі. Майже 200 тисяч людей евакуювали з зон забруднення.

На початок