У Кіровоградській області "пункти незламності" не працюють на постійній основі. Всього в області їх 812. У разі надзвичайної ситуації запрацюють протягом двох годин після рішення комісії. Одночасно перебувати там зможуть 3% населення області — це понад 37 тисяч людей.
Про це Суспільному розповів перший заступник начальника обласної військової адміністрації Павло Конопко.
"Опалювальний сезон закінчився і у теплу пору року люди не потребуватимуть обігріву, однак у разі блекауту необхідно буде заряджати гаджети. При надзвичайній ситуації збереться регіональний штаб техногенно-екологічної безпеки області і ухвалять рішення щодо запуску "пунктів незламності". Вони запрацюють через дві години після рішення комісії".
В області 812 пунктів, вони паспортизовані. 358 — створили органи місцевого самоврядування, 318 – це ритейл це роздрібний торговець, який здійснює продаж товару або послуг споживачеві.та бізнес. 136 пунктів – це поліцейські станції, відділення управління ДСНС, офіси громад, селищних рад, вони працюють постійно. У разі надзвичайної ситуації дитсадки, школи не будуть функціонувати як дошкільний заклад, вони будуть працювати як "пункт незламності", сказав Павло Конопко.
"Пункт незламності — це не укриття, це пункт тимчасового перебування і обігріву людей, підживлення гаджетів та телефонів. Це проєкт президента, він діє понад два роки".
За даними Павла Конопка, з моменту облаштування, листопада 2022 року, "пункти незламності" на Кіровоградщині відвідали майже дві тисячі людей.
На сайті nezlamnist.gov.ua можна знайти адреси "пунктів незламності".
"Пунктів незламності" у кропивницькій багатоповерхівці
Відповідальний за "пункт незламності" Василь Стецюк попросив не називати адресу будинку з міркувань безпеки.
"Спостерігаємо, оберігаємо, і, дай Бог, щоб на нас нічого не кинули. У разі небезпеки, ми готові людям допомогти".
Після опалювального сезону, сказав, люди пунктом не користуються. Приходять під час російських атак на енергосистему.
"Зробили буржуйку й запас дров є. Якщо, наприклад, не буде електропостачання, то люди прийдуть, якийсь час можна побути, якусь кашу зварити. Є літні люди, в яких нікого немає – вони сюди приходять".
Зі слів відповідального, під час відключень електроенергії сюди приходили до пів сотні людей. Відвідувачі можуть скористатись чайником, є чай, питна вода та посуд.
"У нас підключений інтернет, є подовжувачі для заряджання телефонів, маємо два генератори, щоб вмикати по черзі. Є запас бензину. Є й технічна вода – цілий бак, кубометр води. У нас в будинку зараз мало дітей народжується. Але дві дитини народилося під час війни. І їх треба сповити – так от, є місця".
Житель мікрорайону Валерій Шако розповів, що долучався до облаштування цього пункту.
"Дрова пиляли, заносили, складали. Я відвідував пункт не раз – і заряджав телефони, і грівся. Як було бомбардування це ж. І я вважаю, що вони потрібні, бо ми не знаємо, що завтра буде і не знаємо, що сьогодні буде до вечора.
"Пунктів незламності" у поліцейській станції
Пункт розташований у селищі Гірниче, що у Кропивницькому. Зі слів поліцейського Максима Варняги, жителі селищі можуть там зарядити телефони, скористатися інтернетом, випити чаю чи кави.
Місцева жителька Катерина сказала, що цього року відвідувати пункти незламності не було потреби.
"Знаємо, цікавимось, читаємо про це. Постійно телефони заряджені, постійно чекаємо, тому що знаємо, як це в інших людей, щоб не було це для нас несподіванкою".