На Кіровоградщині з енергопостачальної компанії стягнули 50 мільйонів гривень боргу. Кому енергетики винні й чому

На Кіровоградщині з енергопостачальної компанії стягнули 50 мільйонів гривень боргу. Кому енергетики винні й чому

На Кіровоградщині в господарському суді розглянули позов Національної компанії "Енергоатом" до Кіровоградської обласної енергопостачальної компанії. В "Енергоатомі" вважають, що енергопостачальна компанія винна їм 50 889 070 гривень. З позовом звернулися 2 лютого 2024 року.

Повне рішення суд ухвалив 4 квітня 2024 року. Про це йдеться в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Позиція "Енергоатому"

За версією "Енергоатому" борг виник через те, що з березня 2022 року до жовтня 2023 року обласна енергопостачальна компанія проводила розрахунки несвоєчасно й неповністю. Водночас за цей період вона купила електроенергії на загальну суму майже три мільярди гривень (2 995 952 523 гривень 41 копійка). Самого боргу нині немає, але наросла різниця в грошах через інфляцію. Її "Енергоатом" оцінив в 41 489 029 гривень 67 копійок інфляційних та 9 400 040 гривень 58 копійок — річних. Цю загальну суму він і хотів стягнути через суд.

Пояснення Кіровоградської обласної енергопостачальної компанії

Енергопостачальна компанія позовні вимоги не визнала. У суді кропивницькі енергетики навели кілька аргументів. Вважають, що:

  • укладений між сторонами договір не класичний для сфери господарських відносин, оскільки його мета — забезпечення загального економічного інтересу для задоволення інтересів людей, суспільства і держави;
  • у ланцюжку розрахунків обласна енергокомпанія сама недоодержує грошей від державного підприємства "Гарантований покупець";
  • Міністерство енергетики під час воєнного стану наказом № 132 від 21 березня 2022 змінило порядок розрахунків між учасниками ринку;
  • на той період діяла постанова Кабінету міністрів № 775 від 07.07.2022, якою частину грошей обов`язково направляли іншим учасникам ринку, і це значно зменшило фінансову спроможність стосовно сплати вартості отриманої електричної енергії;
  • сторони домовилися про те, що не нараховуватимуть штрафні санкції в період воєнного стану.

Що вирішив суд

За висновками суду, Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія виступає за договором лише покупцем електричної енергії, і сторони установили строки здійснення платежів. А оскільки ні накази Міністерства енергетики України, ні постанова Кабміну не змінювали терміни, то енергопостачальна компанія повинна сплачувати кошти відповідно до графіка й розмірів.

Також у суді визначили, що сплата відсотків річних, так само як й інфляційні нарахування, не мають характеру штрафних санкцій, а є способом захисту майнового права та інтересу кредитора.

"За таких обставин суд виснуєРобить висновок, що ТОВ "Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія" взяті на себе зобов`язання щодо своєчасної та повної оплати вартості отриманої електричної енергії за зобов`язаннями березня 2022 року - жовтня 2023 року по договору не здійснило, чим порушило приписи як договірних умов, так і наведених положень законодавства".

Боржник має сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.

Суд перевірив нарахування й визначив, що сума річних має бути меншою на дев’ять копійок за ту, яку визначив "Енергоатом". Також у суді зменшили суму інфляційних на 103 111 гривень 34 копійки.

Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія" повинна сплатити Національній атомній енергогенерувальній компанії "Енергоатом" 41 385 918 гривень 33 копійки інфляційних та 9 400 040 гривень 49 копійок річних. Загалом це 50 785 958 гривень 82 копійки. Окрім цього, ще є судовий збір у сумі 761 809 гривень 38 копійок.

Апеляційну скаргу на рішення можна подати упродовж 20 днів з дня складення повного судового рішення, тобто до 24 квітня включно.

На початок