На Кіровоградщині збільшилась кількість випадків сказу. У двох громадах карантин

На Кіровоградщині збільшилась кількість випадків сказу. У двох громадах карантин

Ексклюзивно

На карантині через сказ нині дві громади у Кіровоградській області. У Кропивницькому його ввели через скажену лисицю, у селі Глинськ від сказу померла коза. Сказ – це інфекційна хвороба тварин і людей. Якщо вчасно не звернутися за меддопомогою, наступає смерть. За три місяці в області зареєстрували 29 випадків сказу у тварин. Торік була сотня, що майже втричі більше за попередній.

Це дані від речниці держпродспоживслужби в області Наталії Шевченко.

Карантин у селі Глинськ

Після смерті кози у сараї Володимира Ружича з села Глинськ зробили дезінфекцію. Зі слів чоловіка, тварину вкусила лисиця. Щеплення проти сказу в неї не було.

"Коза перестала пити воду та їсти. У неї з'явилась світлобоязнь. Вночі тварина померла. Так, як сказали ветеринари, ми її спалили та закопали. Лисиць багато розвелося. Боїмося вже їх. Вони тут цілими табунами бігають".
На Кіровоградщині через виявлений сказ вели карантин у двох громадах
Сарай, у якому жила коза Володимира Ружича з села Глинськ. Суспільне Кропивницький
"Лисиць тут бачу часто, вони бігають у нас по городу. Якщо раз взяли свійську птицю, то будуть тут крутитись постійно. То гуска у нас пропала, то потім качечка. Я на лисицю крикнула, вона на мене глянула з тією куркою, не відпустила її. Перестрибнула паркан і побігла собі далі. Ось і козу нашу вкусила", – розповідає Зінаїда Ружич.

Випадок сказу у кози в селі Глинськ підтвердили вкінці лютого, розповів ветлікар Сергій Малюга. Відтоді у селі щеплять всіх котів і собак. У дворі, де від сказу померла коза, вакцинували собаку вдруге. Територію села через випадок сказу оголосили неблагополучним пунктом до кінця квітня.

"Згідно з законодавством, собак та котів щеплюємо стовідсотково. Кіз, овець, коней та корів вакцинуємо на прохання господаря".

Жителька села Ольга Давиденко просила щепити від сказу пса.

"У нас від сказу померла корова. Це було у 2018 році. Лисиця прийшла в сарай і вкусила її".
"Той випадок у 2018 році доволі цікавий. Лисиця забігла у двір, побилась з собакою, який був щеплений від сказу, і вкусила телицю. Пес тиждень хворів, був млявий. Але на сьогодні він живий і здоровий, а телиця померла. У неї підтвердили сказ, від якого немає лікування", – говорить лікар Олександрійської райлікарні ветеринарної медицини Анатолій Баліков.

Сказ переносять не лише лисиці, сказав ветлікар Володимир Козенко.

"І гризуни, і миші, м’ясоїдні тварини – вовки, лисиці, єнотовидні собаки, кажани. Навіть комахи можуть переносити вірус. Хвора тварина стає неадекватною, нападає на людей та тварин".

Карантин у Кропивницькій громаді

Парк "Ковалівський" у Кропивницькому обробили дезінфікуючим розчином працівники райлікарні ветеринарної медицини через те, що тут бігала скажена лисиця. У березні поблизу цього паку вона кидалась на людей, машини, гризла каміння.

На Кіровоградщині збільшилась кількість випадків сказу. У двох громадах запровадили карантин
Скажена лисиця, яка у березні бігала біля "Ковалівського парку". Фото: Суспільне Кропивницький

Лисицю зловили працівники державної лікарні ветеринарної медицини. За два дні вона померла. Сказ у тварини підтвердила експертиза, сказав керівник лікарні Віталій Тєльний. Територію, де бігала лисиця, оголосили неблагополучним пунктом до сьомого травня.

“Дезінфекція проводиться для того, щоб унеможливити попадання вірусу на людей, а також диких тварин . Це – їжаки, які можуть перебувати на території парку. Також можуть бути безпритульні коти чи власники тварин, які вигулюють тут своїх собак".
На Кіровоградщині збільшилась кількість випадків сказу. У двох громадах запровадили карантин
Лисицю зловили, за два дні вона померла. Фото: Суспільне Кропивницький

Пояснив, сонячне проміння знищує вірус сказу протягом 5 хвилин. В хмарну погоду вірус живе до двох діб.

"Сказ – це вірусне захворювання всіх теплокровних тварин. Характеризується розладом центральної нервової системи, при буйній формі у тварини спостерігається агресія, світлобоязнь, водобоязнь. Параліч нижньої щелепи, слиновиділення, відсутність функції ковтання. І є тиха форма – це, коли тварина до останнього дня поводиться без зміни поведінки – сприймає воду, їжу і на другий день помирає”.

Після виявлення випадку сказу територію визначають загрозливою зоною і вводять двомісячний карантин, сказала речниця держпродспоживслужби в області Наталія Шевченко.

За її даними, за перші три місяці року в Кіровоградській області зареєстрували 29 випадків сказу у тварин. Це – 11 лисиць, 12 собак, п'ять котів і одна коза. Торік було 100 випадків. У 22-му – 36. До повномасштабного вторгнення, у 2021 реєстрували 43 випадки сказу тварин.

Причини збільшення випадків сказу і як захиститись

Однією з причин збільшення випадків сказу на Кіровоградщині є міграція диких тварин з областей, де тривають бойові дії – вважає директор департаменту екології В’ячеслав Дубровський.

"Це – Запорізька, Херсонська, Луганська, Донецька області. Тобто всі регіони, де ведуться бойові дії, тварини шукають собі притулку в глибині країни. За підсумком зимового підрахунку, в області налічувалось орієнтовно 2854 лисиці. Але це лише офіційні дані і ми розуміємо, що їх може бути і більше. Це говорить про збільшення їх кількості в окремих районах. Наприклад, у Голованівському в п'ять-шість разів".

До повномасштабного вторгнення Росії, з 2018 року в Україні проводили щорічне щеплення диких тварин проти сказу. Розкидали з літаків їстівні приманки з вакциною проти сказу. З’ївши таку, тварини отримували щеплення на рік. Після вторгнення роблять вручну, бо авіаційний транспорт тепер під забороною, каже Наталя Шевченко. У 2022 році диких тварин від сказу взагалі не вакцинували і саме з цим пов'язують стрімке зростання цього захворювання, яке зафіксували торік.

"У 2023 році на Кіровоградщині було 100 випадків сказу, що майже втричі більше, ніж за попередній період. Минулого року ми розпочали ручне розкладання приманок і охопили лише 10% територій. На 2023 рік Держпродспоживслужба України запланувала більш масштабне проведення цієї кампанії. Будемо робити це двічі – навесні та восени. Залучатимемо до роботи не тільки ветеринарів, а й лісівників, мисливців, представників місцевої влади".

Зі слів В'ячеслава Дубровського, щоб відстежити якість вакцини та проведеного щеплення, існують норми санітарного відстрілу диких тварин.

"Відстрелюється певна кількість лисиць у кожному районі і таким чином ми дізнаємось діє вакцина, чи ні. Ліміти на санітарний відстріл зараз перебувають на розгляді у Міністерстві довкілля, яке їх завтерджує. Потім ще має бути декілька погоджень з держпідприємства "Ліси України", які видають дозвіл на такий вид полювання. Ця процедура не швидка, але вона вже у процесі”.

Захистом від сказу домашніх тварин є щорічні профілактичні щеплення.

“Наша Кіровоградська область забезпечена в достатній кількості вакциною українського виробника. Маємо майже 200 тисяч доз", – говорить Наталя Шевченко.

Востаннє випадок сказу у людини у Кіровоградській області фіксували у 2019 році. Це дані від головної санітарної лікарки регіону Надії Оперчук.

“У Петрівському районі від сказу помер чоловік, його вкусила невакцинована домашня собака. Сказ у людей невиліковний і він стовідсотково закінчується смертю. Тому, головне своєчасне введення антирабіної вакцини. На сьогодні – має бути п'ять таких щеплень. Наразі в регіоні є майже 800 доз вакцини. Чекаємо на поставку ще 400 доз".

За три місяці цього року 386 людей звернулися після укусів тварин до лікарень Кіровоградщини. З них 126 призначили курс щеплень. Торік, за три місяці було вдвічі менше звернень – 168. За весь рік – 1835.

На початок