Житловий сертифікат за повністю зруйноване житло. Як програма працює на Кіровоградщині

Житловий сертифікат за повністю зруйноване житло. Як програма працює на Кіровоградщині

Ексклюзивно
житловий сертифікат - практичний досвід
Переселенець з Донеччини Вадим Ткаченко та нотаріуска з Кропивницького Інна Недільченко. Колаж: Суспільне Кропивницький

У Кіровоградській області з початку 2024 року до нотаріусів почали звертатись переселенці щодо купівлі житла за житловим сертифікатом. Уряд дозволив використовувати їх наприкінці грудня 2023 року через застосунок "Дія".

На початок квітня уклали десять відповідних правочинів, в етері Українського радіо Кропивницького розповіла нотаріуска Інна Недільченко. Один з тих, хто придбав квартиру у Кропивницькому за житловим сертифікатом – переселенець з Краматорська Донецької області Вадим Ткаченко.

Що таке житловий сертифікат

Житловий сертифікат – це цифровий документ, що засвідчує та гарантує зобов’язання держави профінансувати придбання нового житла на заміну зруйнованому, сказала нотаріуска. За житлові сертифікати можна придбати будь-яке житло – на первинному чи вторинному ринку, приватні будинки чи квартири, розташовані в будь-якому безпечному регіоні України. За один сертифікат можна купити тільки один об’єкт, проте житло можна купити й за декілька згрупованих житлових сертифікатів.

Житловий сертифікат: досвід переселенця

В будинок Вадима 2022 року влучила російська ракета. З його слів, дім повністю зруйнований.

"У 2021 році ми купили будинок у селі Богородичне Святогірської громади Краматорського району. Думали робити ремонт, але почалась війна. Ця територія майже одразу потрапила під окупацію. У березні 2022-го мені скинули фотографії – видно пряме влучання в будинок і що від нього там нічого не залишилось. Нині та територія під контролем України, деокупована".

Він подав заяву на компенсацію й після відповідної процедури отримав акт на зруйноване майно та житловий сертифікат.

"У грудні 2023-го подали заяву про пошкоджене майно. В "Дії". Одразу зв’язалися з нами зі Святогірської громади, зі ЦНАПу. Сказали, що в рамках розгляду цієї заяви в них є 30 днів для того, щоб видати сертифікат, але через велику навантаженість вони не встигнуть. У січні 2024 року зі мною повторно зв’язались, сказали, що все перевірили".

Чоловік відправив документи – паспорт, довідку про несудимість й документи на житло, де вказана площа, технічний паспорт. Їздив у Святогірськ, щоб отримати відповідний акт.

"Після отримання акту в мене в цей же день з’явився сам сертифікат і можливість забронювати гроші. Ми це зробили й гроші були наступного дня".

Шукаючи житло, з’ясували, що не всі продавці знали про програму компенсації та житлові сертифікати, сказав переселенець. Іншою проблемою була відсутність нотаріусів, які мали досвід подібних угод.

"Спершу ми знайшли житло, яке нам підходило. Про все домовились, але нотаріуска дуже переживала, бо це була перша така угода в її практиці. Потім же продавець почав переживати й скасував угоду. Ми знайшли інший будинок, зустрілися з нотаріускою Інною. Перша зустріч – документи подали, друга – уклали угоду. Наступного дня після угоди на рахунок продавця надійшли гроші. Жодних проблем не було".

Яка сума житлового сертифіката

Зі слів Вадима Ткаченка, суму розрахували, помноживши площу знищеного житла на відповідний коефіцієнт.

"Там десь 22300 гривень за квадратний метр. У нас було 113 квадратних метрів. Нам порахували, і ми на цю суму й шукали житло".

Скористатись сертифікатом можна протягом п’яти років з дати отримання, та бронювання грошей дійсне протягом 30 днів, пояснила нотаріуска.

"Отримали повідомлення про бронювання грошей – маєте лише 30 днів для укладання договору купівлі-продажу. Якщо не встигнете, потрібно буде знову подавати заявку на бронювання й чекати своєї черги".

Розмір компенсації визначають індивідуально, сказала Інна Недільченко.

Кому доступні житлові сертифікати

Це програма компенсації за повністю зруйноване житло, доступна жителям територій, підконтрольних Україні, де немає активних бойових дій, пояснила нотаріуска.

"Є такий перелік територій, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих територій. Він затверджений наказом міністерства з питань реінтеграції ще в грудні 2022 року. Є пілотний проєкт по Мелітополю – там руйнування визначатимуть за допомогою супутника. Але це пілотний проєкт, тому отримати сертифікати нині можуть тільки на неокупованій території й там, де не ведуться активні бойові дії".

Як отримати житловий сертифікат: алгоритм дій

Перший крок – подача інформаційного повідомлення через "Дію" до реєстру пошкодженого й знищеного майна, за допомогою якого нотаріус перевіряє сертифікати, виявляє помилки, реєструє договір, взаємодіє з іншими реєстрами. За словами нотаріуски, реєстр допомагає й в розрахунку.

"Може допомогти в цьому й адміністратор Центру надання адмінпослуг, і нотаріус".

Другий крок – внесення відомостей про право власності на знищену нерухомість до Державного реєстру прав.

Третій крок – подати заяву про виплату компенсації.

"Строк розгляду цієї заяви – до 30 днів затверджується комісією, до п’яти днів затверджується органом місцевого самоврядування".

Четвертий крок – пошук житла.

П’ятий крок – звернення про фінансування придбання житла у розмірі, визначеному в сертифікаті та бронювання грошей.

Шостий крок – звернення до нотаріуса для укладання договору купівлі-продажу.

"Обов’язково слід буде припинити право власності на знищений об’єкт. Тільки тоді можна стати покупцем нової оселі".

Продати придбане за сертифікатом житло можна буде, мінімум, через п’ять років з дня укладання угоди купівлі-продажу, сказала Інна Недільченко.

За інформацією начальниці обласного управління регіонального розвитку, містобудування та архітектури Вікторії Кулікової, житловий сертифікат можна буде використати у державній пільговій іпотеці. Таке рішення ухвалив український парламент. Це означає, що при купівлі житла частину суми угоди можна покрити сертифікатом, а на решту взяти кредит за державною програмою "єОселя".

Кількість переселенців, які використали житлові сертифікати, за словами керівниці управління, обліковують у тих регіонах, звідки вони переїхали.

На початок