На Кіровоградщині українську мову вважають рідною понад 95% вчителів, учнів та їхніх батьків – дослідження

На Кіровоградщині українську мову вважають рідною понад 95% вчителів, учнів та їхніх батьків – дослідження

урок у кропивницькій школі
Урок в одній із кропивницьких шкіл. Фото ілюстративне: Суспільне Кропивницький

У Кіровоградській області 96% школярів, 97% батьків та 95% вчителів вважають українську рідною мовою. Такі результати анкетування, організованого обласним управлінням Державної служби якості освіти в рамках дослідження рівня використання української мови в освітньому просторі регіону.

21 лютого відзначають Міжнародний день рідної мови. Його започаткували у листопаді 1999 року на XXX сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захисту мовної й культурної багатоманітності.

Якщо порівнювати 2021-2022 та 2022-2023 навчальні роки (до і після повномасштабного російського вторгнення в Україну), то відсоток вчителів, які послуговуються виключно україномовними матеріалами, готуючись до уроків, збільшився з 82 до 93, а відсоток вчителів, які використовували російськомовні матеріали, зменшився з чотирьох до нуля, розповіла начальниця обласного управління Служби Лілія Синчук в етері Українського Радіо Кропивницького. Опитування проводили у 2022-2023 навчальному році у 16 школах області. Опитали 128 вчителів, 667 учнів, 360 батьків.

"Ця тенденція також відображається у відповідях батьків школярів та старшокласників. 93% опитаних батьків зазначили, що освітній процес у закладах освіти відбувається виключно українською мовою. А у 2021–2022 навчальному році цей показник становив 87%".

За результатами дослідження, 97% вчителів використовують тільки українську мову під час уроку, а 92% продовжують спілкуватися українською з учнями на перервах, 93% – з батьками учнів. Однак у спілкуванні з колегами розмову виключно державною мовою підтримують 88% вчителів.

За спостереженнями 75% вчителів, більшість школярів між собою на уроках спілкуються тільки українською, 3% вчителів зауважили, що школярі послуговуються як українською мовою, так і російською.

"Діти з міст менше говорять виключно українською мовою, якщо порівнювати з їхніми однолітками із сільської місцевості".

7% опитаних старшокласників зазначили, що під час перерв розмовляють переважно російською мовою, 14% - як українською мовою, так і російською, 49% опитаних учнів спілкуються виключно українською мовою під час перерв, а 58% – під час уроків.

"Однак навіть під час уроків старшокласники підтримують розмову між собою як українською мовою, так і російською".

Головними чинниками, що перешкоджають учасникам освітнього середовища спілкуватися суто українською мовою, Лілія Синчук назвала мову контенту в інтернеті, вплив російськомовного середовища, звичку спілкуватися російською мовою в родині та недостатній рівень володіння українською мовою.

Чи змінилось ставлення дітей до україномовного контенту за час повномасштабної війни з РФ

Результати дослідження свідчать про те, що протягом 2022-2023 навчального року кількість школярів, які вважають мову контенту важливою, зросла з 43 до 62%, сказала Лілія Синчук.

"На 16% зросла кількість дітей, які краще сприймають україномовний контент, на 17% більше дітей почали використовувати україномовний контент, на 9% більше дітей почали спілкуватися онлайн виключно українською мовою, на 10% менше дітей споживають російськомовний контент, на 19% збільшилось використання української мови в інтернеті батьками школярів та вчителями".

Українське законодавство – про мову освітнього процесу

Відповідно до статті 7 Закону України "Про освіту", у закладах освіти мовою освітнього процесу є державна мова. Використання державної мови є обов’язковим під час проведення навчальних занять, за винятком занять із навчальних предметів, які, згідно з освітньою програмою закладу освіти, викладаються іноземними мовами або мовами корінних народів та національних меншин.

На початок