Перейти до основного змісту
"Це частина української культури". Кропивницька майстриня досліджує народне гончарство Кіровоградщини

"Це частина української культури". Кропивницька майстриня досліджує народне гончарство Кіровоградщини

"Це частина української культури". Кропивницька майстриня досліджує народне гончарство Кіровоградщини
. Майстриня Лариса Кулініч. Фото: Суспільне Кропивницький

Понад 12 років досліджує народне гончарство Кіровоградщини майстриня Лариса Кулініч. Вона викладачка кафедри мистецької освіти в університеті імені Володимира Винниченка. У Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва розповіла Суспільному, що виготовляли гончарі Кіровоградської області.

Лариса Кулініч – майстриня кераміки, гончарства та художниця-керамістка. Працює в скульптурно-керамічній майстерні Центральноукраїнського університету. Жінка показала глиняні вироби, які привезла з села Цвітне Кропивницького району.

"У залежності від розміру, у кожної іграшки свій звук. Це не дуже ранні вироби, це іграшки-свищики, можна сказати копії знайденої цвітнянської іграшки. Я її довго шукала і знайшла".
Іграшки-свищики, привезені з експедиції в село Цвітне Кропивницького району.
Іграшки-свищики, привезені з експедиції в село Цвітне Кропивницького району. Фото: Суспільне Кропивницький

Говорить, в залежності від розміру у кожної іграшки свій звук.

"Пташки, бички, баранчики – це такі традиційні образи, які найчастіше використовувалися, які дуже любили народні художники та гончарі. У кожного з них свій звук, вони по-різному співають: чим менша камера всередині, тим вони дзвінкіші".
Пташки, бички, баранчики – це такі традиційні образи, які найчастіше використовувалися, які дуже любили народні художники та гончарі.
Пташки, бички, баранчики – це такі традиційні образи, які найчастіше використовувалися, які дуже любили народні художники та гончарі. Фото: Суспільне Кропивницький

Лариса Кулініч показала, як майстри-гончарі виготовляли глиняні іграшки.

"В народній іграшці все має бути кругленьким. Всі відстані, отвори міряються пальчиком, він має прокручувати між ніжками, всі заокруглення".

Після цього іграшку випалювали в печі при температурі 900 градусів.

"Скрізь, де жили люди, було гончарство. Це той універсальний матеріал, який м’який в обробці, але після випалу стає міцний, не пропускає воду, вогнетривкий. Кожен народ працював з цим матеріалом".

Майстриня говорить, важливо дослідити й зберегти мистецтво народних майстрів, бо це частина української культури.

Топ дня
Вибір редакції
На початок