Перейти до основного змісту
"Збираємо кращий врожай". Жителька Кіровоградщини розповіла, як садить на зиму часник та цибулю

"Збираємо кращий врожай". Жителька Кіровоградщини розповіла, як садить на зиму часник та цибулю

"Збираємо кращий врожай". Жителька Кіровоградщини розповіла, як садить на зиму часник та цибулю
. Ілюстративне фото: Getty Images

Цибулю та часник на зиму останні п'ять років садить жителька селища Петрове Олександрійського району Алла Горнистова. Від весняної посадки відмовилась, бо через зміну клімату, зокрема посуху, збирала поганий врожай. Жінка садить город понад 20 років. За її спостереженнями, для зимової посадки головне підібрати правильні сорти цибулі і часнику та дотримуватись простих порад.

Садити насіння на зиму потрібно за два-три тижні до передбачуваних заморозків, говорить Алла Горнистова. Зазвичай, це припадає на кінець жовтня.

"Я стараюсь посадити цибулю та часник тоді, коли температура повітря вдень вже не дуже висока. Бо якщо зробити це зарання, то ці рослини, крім укорінення, ще дадуть і перо, яке потім перемерзне. В той же час не можна затягувати і садити занадто пізно, коли у день мінусові температури повітря".

Для посадки треба вибирати великі голівки часника, розібрати їх на окремі зубки. Насіння цибулі має бути сухим, замочувати його не потрібно.

"Я саджаю часник та цибулю на тому місці, де росла картопля. Ми її викопуємо у серпні, вносимо добриво – курячий послід. До жовтня достатньо поливаємо ділянку, переорюємо і земля уже збагачена. Часник кладу по два зубочки на відстані до 10 сантиметрів. Між цибулинами відстань має бути п'ять-сім сантиметрів. Від синіх сортів цибулі відмовилися, тому що, коли готую засмажку, наприклад, на суп, то він стає темного кольору. Мені це не подобається".

Зі слів Алли Горнистової, особливого догляду цибуля та часник не потребують. Весною рослини підживлюють мінеральним добривом – селітрою – ложку на одне відро води. Обробляють від хвороб.

Коли збирати врожай

Якщо часник перетримати у землі, то він буде розпадатися на окремі зубки. Зазвичай вибирати його потрібно в кінці червня на початку липня. Головне, слідкувати за головкою. Якщо часник пожовтів, то його можна викопувати.

"Що ж до цибулі, то надмірний полив може викликати її гниття. Тож треба дозувати, щоб не було зайвого зволоження. Коли бачимо, що цибуля вже хилиться до низу, то це означає, що вона практично дозріла. Ми пробуємо садити різні сорти, не любимо гіркі. Усе насіння намагаюсь купувати лише у магазині, не на ринку".

В цьому році Алла Горнистова планує збільшити кількість грядок під висадку часнику. Крім споживання у її сім'ї, його використовують під час приготування консервації, яку відправляють бійцям на фронт.

"Ми збільшимо площу під висадку часнику, бо він завжди потрібний, тим паче у волонтерстві. Купувати його нам дорого. Єдине, що часник до весни погано зберігається. Що я тільки не робила, але він просто всихає. Щодо цибулі, то вона вилежує до наступного року. Але цьогоріч я помітила, що є дуже багато знилої".

Топ дня

Вибір редакції

На початок