"Під протипіхотною лежить ще й протитанкова міна". Кропивницькі рятувальники розміновують деокуповані території

"Під протипіхотною лежить ще й протитанкова міна". Кропивницькі рятувальники розміновують деокуповані території

"Під протипіхотною лежить ще й протитанкова міна". Кропивницькі рятувальники розміновують деокуповані території
Сапери ДСНС з Кіровоградщини. Фото: Суспільне Кропивницький

Рятувальники з Кропивницького розміновують двори, поля, дороги, водо- і газопроводи на деокупованих територіях. Після повномасштабного вторгнення шукати міни, залишені російськими військовими, допомагають в Харківській, Чернігівській, Миколаївській і Донецькій областях. Про це розповів Суспільному начальник піротехнічної частини Олег Філіппов. Він сапером працює третій рік.

"Пес пробіг між розтяжками"

Олег Філіппов очолює піротехнічну частину служби з надзвичайних ситуацій в області. Торік восени розміновував Харківську область після деокупації. Працювали за 400 метрів від кордону з Росією. Проводили розмінування ліній електропередач, водогонів, газопроводу. Також виконували заявки людей. Обстежували місця, де жили російські військові.

"Звернулась місцева жителька і сказала, що там проживали росіяни. Ми вивели на безпечну відстань людей. Я пішов попереду. Позаду мене йшов старший сапер. Відкрили хвіртку й пішли у бік городу по доріжці. Буквально зробили два-три кроки, і біжить собака. Я в цей час бачу розтяжку. У падінні мені довелось кинути і засоби пошуку, і телефон (його розбив). Хапаю собаку за задні лапи, щоб вона не зняла цю розтяжку. У цей момент, слава Богу, був досвідчений старший сапер і теж в падінні зловив гранату. І коли ми впевнились, що не буде сюрпризів, собак і такого іншого, то побачили, що справа теж була розтяжка, тобто нам пощастило, що пес побіг прямо", — розповів Олег Філіппов.
Олег Філіппов
Олег Філіппов. Фото: Суспільне Кропивницький

"Кожен сантиметр небезпечний, але з досвідом уже можеш зором оцінити обстановку"

Андрій Ісаков — начальник піротехнічного відділення. Він працює рятувальником з 2017 року. Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну вирішив перепрофілюватись і перевестись до групи піротехніків, щоб допомагати розміновувати Україну. Перша поїздка була у Харківську область.

"Поїхав на першу ротацію, і, звичайно, було страшнувато. Особливо перші кроки. Ідеш, ось такі кущі, і розумієш, що тут можуть бути пастки. Ти ж не знаєш, де саме велися бойові дії, де саме вони стояли. І кожен метр, сантиметр землі для тебе небезпечний. Але з досвідом приходить те, що ти можеш оцінити обстановку зором і розуміти, де треба боятись, де не треба", — каже Андрій Ісаков.
Андрій Ісаков
Андрій Ісаков. Фото: Суспільне Кропивницький

Натрапляли на кілька мін одразу.

"Ми проїхали декілька блокпостів, і дорога йшла вліво в населений пункт. Пісок змило, і було зверху видно датчик цілі протипіхотних мін. Нам стало цікаво, який сенс ставити на дорозі протипіхотну міну, якщо це в основному буде їхати техніка. І найцікавіше, що знизу знаходилась протитанкова міна. Це щоб понизити бойовий дух і моральний стан людей, воїнів наших", — розповів сапер.

У відрядження на деокуповані території рятувальники з Кіровоградської області їздять по черзі. Нині продовжують розміновувати Харківську та Донецьку області.

На початок