Виробництво, реклама і продаж електронних сигарет і смаково-ароматичних сумішей для них відсьогодні, 11 липня, під забороною. В Україні набули чинності зміни до закону щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення, розповіла Суспільному речниця Держпродспоживслужби в області Наталія Шевченко.
Слідкуватиме за дотриманням вимог закону Держпродспоживслужба, каже Наталія Шевченко. Відповідальність за порушення щодо продажу – штраф 20 тисяч гривень. За повторне порушення протягом року – штраф 50 тисяч гривень. Відповідальність за порушення щодо реклами – штраф 30 тисяч гривень, за повторне – 50 тисяч.
Окрім заборони реклами, з 11 липня змінюється відповідальність за продаж електронних цигарок неповнолітнім, сказала речниця Держпродспоживслужби.
Продаж людям, молодшим за 18 років штраф 1020 гривень, за перше встановлене порушення. За повторне, штраф збільшується в 10 разів і становить 10200 гривень.
Попри те, що заборона, зокрема на продаж, діє відсьогодні, з полиць магазинів електронні цигарки не зникнуть, каже речниця. Продавати залишки раніше закуплених запасів можна до кінця року. Перевіряти почнуть з січня 2024.
Рекламу тютюнових виробів від сьогодні в магазині не показують, говорить керуюча Лідія Таровик. "Ще вчора на чорному табло світилась реклама, з тютюновими виробами, з різними смаками, а сьогодні, згідно з законодавством – реклама вимкнена".
У кіоску на вулиці Преображенська у Кропивницькому, де продають тютюнові вироби, висить плакат з написом: "Тут могла бути інформація про нашу продукцію, але закон це забороняє". На вітрині – електронні сигарети. Продавчиня знімати себе заборонила, від коментарів відмовилась.
Цигарки в кіоску купує кропивничанка Наталія. Назвати своє прізвище відмовилась, анти тютюнове законодавство, каже, підтримує. "Це добре і я згодна. Але палити ніхто не кине. Я курю звичайні цигарки".
Пів року кинула палити, розповіла кропивничанка Віолета Замуренко. "Я в минулому палила. Електронні сигарети даються організму дуже важко. Після них дуже погано. Та й по бюджету дуже накладно, якщо порахувати, скільки це виходить в рік. То цю суму краще відкласти та допомогти або армії, або на якісь свої потреби".
Олександра Кунтиш розповіла, палить рік, але хоче покинути цю звичку. "Скоріш за все я це зроблю. В мене ще є електронна сигарета, і іноді я споживаю з капсулами. Після електронних сигарет я себе набагато гірше почуваю, по перше, ти її куриш і не помічаєш, як багато ти її куриш, не треба нікуди виходити. А після сигарет немає такого болю в легенях".