У Петрівській селищній громаді Олександрійського району Кіровоградської області роблять трав’яні чаї для фронту. Для цього збирають рослини у дворах, садках, лісі й степу. Їх сушать і розподіляють в одноразові пакетики для заварювання. Про це Суспільному розповіла голова волонтерської організації "Допоможемо воїнам Петрівщини" Алла Горнистова.
Проєкт розпочали минулого року. Тоді його зініціювала голова громади Світлана Тилик. Вона запропонувала, щоб робили чаї із запахом батьківщини. Алла Горнистова оголосила збір у Facebook, і люди почали заготовляти рослини.
"Ми збирали по старостатах. Люди в селах громади збирали й сушили траву й квіти й передавали нам. А ми вже тут їх подрібнювали на обладнанні, яке купив благодійник, і фасували в пакетики. Для пакетиків купили спеціальний матеріал. Він продається в рулонах на метри. Ми його розрізали й скріплювали за допомогою степлера", – каже голова волонтерської організації.


Люди приносили м’яту, мелісу, цвіт липи, жасмин, чайну троянду, душицю, черемху, листя смородини й малини.
"Рослини для чаїв повинні мати приємний смак і аромат. Водночас серед них не має бути специфічних лікарських трав, наприклад, тих, які знижують тиск чи лікують нирки, – розповідає Алла Горнистова. – Також ми не робимо збори. Фасуємо рослину або окремо, або змішуємо її з чорним чи зеленим чаєм. Військові добре відгукувалися про це. Були навіть окремі замовлення з фронту – хто що більше любить".


Також в пакетики фасували каву і подрібнені ягоди – шипшину й глід.
"Для кави ми купували зерно, сушили й подрібнювали. Також робили лікувальний напій на основі бруньок берези й молодого листя сосни. Ним хлопці полоскали горло. Він зі специфічним присмаком. Завдяки такому чаю моряки раніше боролися з цингою".
За минулий сезон виготовили близько 700 пачок з фіточаями й розіслали їх військовим. Пачки для чаїв брали переважно з-під лікарських рослин. У кожну вмістилося від 40 до 120 одноразових пакетиків. Акцію продовжили цього року.
"Знаючи смаки хлопців, ми будемо продовжувати в такому самому дусі, – говорить волонтерка. – Такі чаї не проїдаються і несуть велику користь. Ось зараз надходять перші засушені рослини – з чайної троянди, дикого бузку, цвіту каштану. Паралельно можна зривати липу й жасмин. До речі, цвіт липи ми не завжди подрібнюємо. Дехто з військових любить, коли він цілий".




Для того, щоб трава чи квіти добре просохли, вони мають лежати в затінку і водночас добре провітрюватися.
"Наприклад, я вдома сушила бузину, цвіт каштана, чайну троянду (її брала в сусідів) й дикий бузок, – каже Алла Горнистова. – Рослини викладала на простирадлі в один шар. Складати бажано в полотняні мішечки. Також, як і минулого року, ми просимо не робити збори, а фасувати рослини окремо. Не всі вони поєднуються. Наприклад, бузина з трояндою аж ніяк не йтиме. Взагалі цей проєкт не має великих затрат, але дуже корисний".