У ліцеї імені Тараса Шевченка у Кропивницькому за підтримки Національної агенції запобігання корупції реалізовують проєкт "Прозора школа". Ліцей став одним із 16 центрів (хабів) в Україні, де навчатимуть вчителів, дітей та батьків академічній доброчесності, розповіла Суспільному керівниця ліцею Галина Война.
Термін академічної доброчесності містить у собі не тільки протидію корупції, говорить Галина Война. Це виховання чеснот, які дозволяють робити у житті принциповий вибір – чесно чи не чесно ти вчиняєш, навіть якщо ніхто не контролює твоїх дій. "Це нібито й просто, бо ми вважаємо, що ставимось чесно один до одного, але на ці виклики реагуємо дуже по-різному. З дітьми це простіше обговорювати, бо у них загострене почуття справедливості, а от дорослі, у яких сталі моделі життя…".
Керівниця ліцею говорить: такі навички, їх формування важливі для українців саме зараз. "Ми маємо зрозуміти, що іншого шляху у нас немає, якщо ми вже йдемо в Європу. Там, якщо дитина попадається на списуванні, або доросла людина попала в корупційні історії, вони вносяться в списки неблагонадійних людей цієї держави. І у них практично немає можливості побудувати кар’єру. Сформувати цю навичку мислення – ось що ми хочемо дати нашим учням".
Створенню хабу у кропивницькому ліцеї передували навчання вчителів у НАЗК (Національній агенції запобігання корупції) – їх знайомили з методами формування навичок дотримання доброчесності. У навчаннях брали участь вчителі з майже 50 шкіл України.
"Ми запропонували створити осередки в областях для того, щоб ми продовжували "прокачувати" цю тему на своєму регіональному рівні, – розповіла Галина Война, вона брала участь у цих навчаннях. – НАЗК прислухались до нас та оголосили конкурс на отримання статусу "Прозора школа". Таким чином в Україні створили 16 хабів академічної доброчесності, які працюють, як представники офісу НАЗК".

Від НАЗК отримали набір матеріалів для навчання дітей з 1 по 11 клас – це розроблені теми для бесід, практичні заняття, ігри. Свій досвід хочуть і мають (така задача хабу) передавати іншим школам. Поки до проєкту приєднались п’ять закладів області: дві школи з Олександрії, одна з Олександрійського району та дві кропивницькі школи – "Вікторія П" і ліцей "Максимум". З ними провели першу зустріч (на фото). "Ми показали свої форми роботи, вони свої напрацювання, бо вони їх мали. На наступний рік напрацюємо стратегію хабу".
До кропивницького хабу також доєднані в режимі онлайн 13 львівських шкіл. Всього у Львові бажають доєднатись до цього проєкту 90 навчальних закладів, тож їх розподілили між хабами України "Прозора школа".