"Наші діти мають бути у безпеці". У Кропивницькому просять збудувати модульне укриття для школи

"Наші діти мають бути у безпеці". У Кропивницькому просять збудувати модульне укриття для школи

"Наші діти мають бути у безпеці". У Кропивницькому просять збудувати модульне укриття для школи
Укриття у кропивницькій гімназії. Фото: Суспільне Кропивницький

Учні кропивницької гімназії через те, що не мають власного укриття, навчаються у три зміни. Під час повітряних тривог спускаються у сховище, яке облаштували в теплопункті. Воно розраховане на пів сотні людей, розповіла Суспільному керівниця школи Тетяна Ярова. З її слів, перший поверх непридатний для того, щоб його переобладнати за правилом двох стін. Мама майбутньої учениці школи Альона Широка зареєструвала петицію, у якій просить збудувати в школі модульне укриття. Назву гімназії не вказуємо з міркувань безпеки.

У школі навчаються 645 учнів, працюють 72 вчителів та персоналу. Переобладнання під укриття першого поверху, за словами керівниці гімназії, не погодили проєктувальники: "Зробили висновок про те, що занадто великі віконні отвори. Якщо навіть закласти їх, то не буде монолітної, цілісної стіни".

За словами Тетяни Ярової, школу побудували у 1974 році, відповідно до проєкту, який тоді був закладений, великого підвального приміщення в проєкті не було.

Очні заняття у гімназії тривають до 16:00, розповіла керівниця. Заклад працює в три зміни: "Після закінчення опалювального сезону ми відновили змішане навчання. Учні приходять на чотири уроки до школи, потім є певний час для того, щоб вони повернулися додому і продовжили дистанційне навчання".

Петиція

Мама майбутньої першокласниці Альона Широка на сайті електронних петицій зареєструвала петицію та просить створити у школі модульне укриття. Петиція набрала 456 голосів з 450 необхідних: "У мене донька іде в перший клас в цю гімназію. Надихнуло те, що діти зараз мають бути в безпеці – це найголовніше в період воєнного часу. У цій школі діти з початку опалювального сезону майже її не відвідують. Модульне укриття – це найрозвинутіше і найбезпечніше укриття, яке може бути, особливо в закладах освіти. Вони бувають як наземні, так і підземні".

Альона Широка-петиція про укриття в школі кроп
Мама першокласниці Альона Широка зареєструвала петицію. Фото: Суспільне Кропивницький

Де взяти гроші на будівництво

Побудувати модульні укриття в школах можна за гроші державної субвенції чи міського бюджету, вважає голова громадської організації "Наша рада", мама двох школярок Євгенія Захарченко: "Щодо 30 мільйонів виданої субвенції – це сміх, їх на всю область однозначно не вистачить. Ніщо не заважає депутатам міської ради використати гроші, тому що у нас профіцит, він утворився через заробітні плати військових. У них великі заробітні плати, відповідно і ЄСВ, податки на доходи фізичних осіб величезні".

Зі слів Євгенії Захарченко, вона аналізувала витрати на модульне укриття, залежно від кількості учнів: "Якійсь школі може шість мільйонів гривень, а якійсь вистачить і 250 тисяч, може 25-50 місць їм не вистачає".

Від заступника міського голови Олександра Вергуна вона отримала відповідь, що поки такі укриття побудувати неможливо: "Щодо будівництва швидкоспоруджуваних залізобетонних модульних укриттів на території навчальних закладів комунальної власності, повідомляємо, що враховуючи відсутність можливості забезпечення їх комунікаціями це питання перебуває в оперативному штабі Кропивницької міської ради".

укриття
Скріншот. Відповідь на звернення від заступника міського голови Олександра Вергуна. Фото: Суспільне Кропивницький

Петицію не підтримали в міськраді

Електронну петицію щодо будівництва модульного укриття не підтримала комісія міськради з питань медицини та освіти, сказала її голова Наталя Чередніченко. Постановою Кабміну від 28 квітня затверджені умови надання субвенції з державного бюджету місцевим на будівництво, реконструкцію, реставрацією та капітальний ремонт захисних споруд цивільного захисту в школах. Модульне укриття до цього переліку не входить.

Пояснила, причиною того, що комісія відхилила дану петицію стала невизначеність нормативної бази щодо використання модульних укриттів в закладах освіти: "Може статися так, що укриття побудоване за великі гроші, а комісія не прийме його в експлуатацію, тому що воно не відповідає нормам для тимчасового укриття".

Сказала, що будуть готувати звернення до управління капітального будівництва, щоб обрахували орієнтовну вартість модульного укриття.

Що пропонують школам, де немає укриття

Школам, де немає укриття, пропонують інший варіант, пояснила керівниця управління освіти Лариса Костенко: "Оптимальний варіант, який був знайдений – це облаштування в найближчому приміщенні садочка найпростішого укриття. Цей проєкт управління освіти замовлений, виготовлений. Наші уповноважені готують документацію, щоб оголосити закупівлю, визначити, переможця і розпочати роботи. По всіх трьох закладах, де немає укриттів, ухвалили такі рішення".

Терміни, коли облаштують укриття, керівниця управління освіти, сказала, назве після визначення переможця конкурсу. Розповіла, що за частину грошей освітньої субвенції з держбюджету – це 31 мільйон гривень на область – пропонують облаштувати у Кропивницькому два укриття: "В обласній раді створили робочу групу, ми надавали свої пропозиції на виділення грошей на два об’єкти. Але в постанові щодо субвенції чітко розписано, що вона виділяється на захисні споруди. І ми маємо інформацію, що ця проблема є в більшості міст України. За неофіційною інформацією, планують внести зміни до цієї постанови, й тоді робоча група зможе переглянути своє рішення".

Чи розподілили 31 мільйон гривень субвенції?

Державну субвенцію не розподілили. Таку інформацію Суспільному надала директорка обласного департаменту освіти Ельза Лещенко. Пояснила, що мають бути зміни до постанови уряду щодо облаштування укриттів. Після цього її розподілять.

В сусідній із Кіровоградщиною Полтавській області – у двох школах і чотирьох дитсадках села Маячка – встановлюють модульні укриття, розповів сільський голова Нехворощанської громади Віктор Дубович: "Коштуватимуть ці укриття 19,5 мільйонів гривень. Ми зв’язалися з підрядниками, які їх виготовляють. Це фірма з Дніпропетровщини. У них є всі випробування, увесь пакет документів безпеки, що важливо, вони (укриття – ред.) швидко споруджувані і не потребують проєктно-кошторисної документації".

укриття
У Нехворощанській ТГ на Полтавщині облаштовують модульні укриття. Фото: Суспільне Полтава

Опалюватимуться модульні укриття, сказав, буржуйками.

На початок