Голова Гайворонської громади Голованівського району Кіровоградської області Роман Волуйко у складі української делегації відвідав Сполучені Штати Америки. За сприяння Асоціації міст України голова пройшов відбір в рамках програми від Congressional Office for International Leadership та отримав можливість вивчати питання енергоефективності та енергетичної безпеки, знайомитися з роботою органів місцевого самоврядування США, говорити про Україну та її підтримку в боротьбі з російською агресією. Про це він розповів Суспільному.
Роман Волуйко поїхав до Америки з керівниками чотирьох українських громад. Добиралися в США майже три доби, візит тривав вісім днів. Спершу українську делегацію прийняли у Вашингтоні. Влаштували екскурсію містом, до будівель Капітолію, Білого Дому, Меморіалу Лінкольна, Меморіалу жертвам голодомору в Україні 1932-1933 років.
"Американці нас дуже тепло прийняли, майже усюди майоріли прапори України. Мене здивувала архітектура Вашингтона. У місті з населенням майже 700 тисяч, немає якогось різнобарв'я, високих будинків. Хіба що у центрі міста ми бачили п'ятиповерхові готелі. Усі будівлі – у світло-коричневих тонах".
Роман Волуйко сказав, що в Америці спілкувалися з місцевими жителями про війну в Україні, давали інтерв’ю на телебаченні та радіо. Зустрічалися з представниками влади, бізнесу, управлінцями, які керують мерією. Відвідували поліцейські відділки, пожежні станції та школи.
"Школи в Америці утримуються за гроші державного бюджету. Там чітко зрозуміло, що освіта для них дуже важлива. Будівлі навчальних закладів, які я бачив, одноповерхові. Наприклад, у місті Вотерфорд я нарахував вісім баскетбольних майданчиків, де діти можуть тренуватись. У школі, розрахованій на 500 учнів, є великий спортзал та актовий зал. Це дуже потужний навчальний заклад. Мене вразило, що у школах ви ніде не побачите окремі класи для проведення уроків хімії, біології чи фізики. Це все один універсально обладнаний простір, де в процесі вивчення немає розмежування між теоретичними і практичними знаннями".
Зі слів Романа Волуйка, в Америці кожен штат має свій законодавчий орган. Відповідно це дозволяє територіям самостійно вирішувати значну кількість питань, у тому числі політичних. Наприклад, у місті Модеста з населенням у 200 тисяч людей працює лише семеро депутатів.
"Міський голова організовує сесії, приймає громадян, разом з депутатами займається політичною діяльністю. А от розвиток території – це вже повноваження професійного управлінця".
Жителі американських міст та містечок добре обізнані у питаннях розподілу повноважень і територіальної відповідальності за утримання, наприклад, доріг, між містом, штатом і державою, розповів Роман Волуйко. Вони добре самоорганізовуються та облаштовують своє життя. Гроші на втілення тих чи інших проєктів накопичують за рахунок збільшення сум податків та цін на товари у магазинах. Усі рішення ухвалюють під час референдумів.
"Я описав невелику частину з того, що ми побачили, дізнались і привезли з собою, як приклад для впровадження. Звісно, реалізувати все можна тільки спільними зусиллями всіх рівнів влади, але я вірю, що ми зможемо. Після перемоги Україна почне стрімко відновлюватись. Ми маємо докласти максимум зусиль аби це відновлення було сучасним".
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб