"Ми просто хочемо підтримати цей рух у місті". Кропивничанка рятує червонокнижних кажанів

"Ми просто хочемо підтримати цей рух у місті". Кропивничанка рятує червонокнижних кажанів

"Ми просто хочемо підтримати цей рух у місті". Кропивничанка рятує червонокнижних кажанів
На фото – Ксенія Ліснічук й один з кажанів, яких цього року випустили на волю. Фото: Суспільне Кропивницький

У Кропивницькому вшосте випустили в природу червонокнижних кажанів. Це п’ятеро нетопирів середземноморських й дві руді вечірниці. Вони перезимували вдома у подружжя Ліснічуків, про це Суспільному розповіла Ксенія Ліснічук. Вона з чоловіком Олегом рятують кажанів від загибелі взимку шостий рік. Подружжя – волонтери Українського центру реабілітації рукокрилих у Кіровоградській області.

За шість років Олег і Ксенія випустили на волю 94 кажанів. Тварин їм принесли кропивничани, натрапивши на них у різних місцях. За словами Ксенії Ліснічук, узимку кажани ховаються в будинках – на горищі або в обшивці балконів на верхніх поверхах.

"Вони ніби застигають і стають дуже повільні. Коли таких кажанів знаходять будівельники, які, наприклад, замінюють вікна, то їх просто викидають. Кажани не розкривають крила, летять униз і розбиваються. Буває, що тварини просто прокидаються невчасно, коли корму ще немає. Вони тоді знесилені. Їх у такому стані знаходять люди й передають нам. Нам з Долинської (місто у Кропивницькому районі – ред.) разів чотири передавали".

"Ми просто хочемо підтримати цей рух у місті". Кропивничанка про порятунок червонокнижних кажанів
У травні 2021 року випустили 15 кажанів. Фото: Суспільне Кропивницький

У Долинській кажанами опікується Рита Терентьєва. Вона знаходить кажанів переважно біля недобудов. За шість років врятувала семеро: "Я їх звідти забираю, щоб коти не з’їли. Приношу додому, доглядаю за ними й телефоную Ксенії. Кладу в коробку, роблю дірочку й передаю автобусом у місто".

Також Рита Терентьєва допомагає безпритульним тваринам: "Маю 11 котів і дві собаки. Один котик сліпий. Інший без лапки. Врятувала цуценя, яке хтось викинув. Спробую прилаштувати. А кажанів рятувала й рятуватиму. Якщо знайду, то ще передам".

Востаннє долинчанка передала автобусом руду вечірницю. Решта кажанів потрапили до подружжя Ліснічуків від жителів обласного центру.

"У цьому сезоні нам кажанів приносили лише "постійні постачальники" – люди, які до цього вже двічі чи тричі передавали їх нам, – каже Ксенія Ліснічук. — Кажани на них ніби як ідуть. Вони наче відчувають, що їх людина принесе знову й не кине безпорадними на вулиці".

"Рятували й будемо рятувати". У Кропивницькому вшосте випустили на волю червонокнижних кажанів
Сергій Гейко й Рита Терентьєва. У Сергія в руках коробка з кажаном, якого він назвав Майклом. Фото: Ксенія Ліснічук

Першого нетопира середземноморського п’ятого жовтня приніс кропивничанин Сергій Гейко. Решта нетопирів опинилися в Ліснічуків завдяки працівникам Креативного простору КОWО з провулку Василівського у Кропивницькому. Ще одну руду вечірницю принесли кропивничани Вадим Мурований і його донька Катерина.

Зі слів Ксенії Ліснічук, у неї вдома кажани зимують у звичайному робочому холодильнику: "Звичайно, не дуже добре, що ми так робимо, але іншого холодильника в нас немає, щоб їх заселяти. Та їх не так багато. За рік буває до 18. Це в Харкові їх по 2,5 тисячі сидить у холодильнику. Кажани в нас у звичайному відділі для овочів. Їх там закриває скляна поличка. Вони сидять в закритих коробочках і дихають через дірочки, але при цьому не контактують з продуктами".

Цього року довелося піклуватися про кажанів в умовах перебоїв з електропостачанням. Кажанів годували при свічках та LED-лампах, розповіла Ксенія Ліснічук: "Їх цього року лише сім. П’ять маленьких і двоє великих. Але й з ними було непросто. Через вимикання світла нагрівався холодильник, тому вони просиналися. А коли вони не сплять, їх треба годувати".

"Рятували й будемо рятувати". У Кропивницькому вшосте випустили на волю червонокнижних кажанів
Ліворуч – нетопир середземноморський, праворуч –руда вечірниця. Такі види кажанів випустили на волю в Кропивницькому. Фото: Суспільне Кропивницький

За словами Ксенії Ліснічук, щодо кажанів в Україні збереглося багато стереотипів.

"Один з них, наприклад, стосується того, що вони чіпляються до волосся людей й білого одягу. Це все страшилки. Просто треба розуміти, що людина в білому – це ліхтарик для комах. І коли кажан увечері літає над людиною, одягненою в біле, то він насправді полює на комашок над нею. Кажани взагалі не атакують людей. У світі є лише два види вампірів-кажанів. Вони живуть в Південній Америці й присмоктуються до корів. Саме ці два види зробили всім кажанам погану репутацію. В Україні ж є лише комахоїдні кажани. Їх 28 видів".

На Кіровоградщині можна побачити нетопира середземноморського й руду вечірницю, інколи – кажана пізнього й вуханя сірого. При зустрічі з ними в помешканні, людина має насамперед заспокоїтися, радить Ксенія Ліснічук.

"Рятували й будемо рятувати". У Кропивницькому вшосте випустили на волю червонокнижних кажанів
Ліворуч – кажан пізній, праворуч – вухань сірий. Ці види кажанів також можна зустріти в Кіровоградській області. Фото: Суспільне Кропивницький

"Кажан боїться більше, ніж людина, – розповідає кропивничанка. – Його не потрібно збивати з польоту рушником чи чимось іншим. Треба дочекатися, коли він сяде, і прикрити приміщення, щоб не було ніяких домашніх тварин. Бо коти й собаки їх можуть ловити й травмувати. Крім того, кажан може бути хворий. Це дика тварина. Невідомо, як він почувається. Тому його не можна торкатися ні тваринам, ні людям. Треба надягти рукавичку й взяти його за плечі, як пташку, й перекласти куди-небудь. Можна у картонну картонку чи скляну банку й закрити її пластиковою кришкою. При цьому зробити там дірочки ножем або цвяхом, щоб кажан міг дихати".

Для того, щоб передати волонтерам кажана, можна звернутися у ветеринарні клініки або в службу з надзвичайних ситуацій. Зі слів Ксенії Ліснічук, з місцевими ветеринарами й рятувальниками вона має домовленість.

"Дзвоніть на 101 і кажіть, що у вас є кажан, і ви хочете, щоб його забрали. Служба з надзвичайних ситуацій постійно оновлює базу й питає, чи в мене не змінився номер, щоб скерувати людей до мене. Я сама запропонувала такий варіант, щоб люди менше відволікали рятувальників".

Зі слів Ксенії Ліснічук, вдячні будь-якій допомозі: "У нашому місті ми допомагаємо кажанам, бо більше ніхто не хоче. І я дуже рада, коли люди допомагають нам. Ментор школи програмування Іван Сахновський допоміг нам купити живий корм у Харкові. Ми йому дуже вдячні за допомогу. Тому що для нас це волонтерство. Ми за це не отримуємо грошей. Це ініціатива двох простих кропивничан. Просто підтримуємо цей рух у місті".

Читайте також

  • У травні 2021 року в Кропивницькому на волю випустили 15 кажанів. Вони зимували вдома в холодильнику в кропивничанки Ксенії Ліснічук, яка разом з чоловіком доглядає за червонокнижними рукокрилими
  • "Гукали їх до темряви". Кропивничанка Катерина Дорош вивозить покинутих тварин зі зруйнованих війною сіл
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області за цим посиланням
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб
На початок