У Кропивницькому вшанували пам’ять загиблих внаслідок аварії на Чорнобильській атомній електростанції. З моменту вибуху четвертого енергоблоку станції минуло 37 років. Вшанувати пам’ять загиблих до пам’ятника "Жертвам Чорнобиля" прийшли учасники ліквідації наслідків аварії, вдови учасників ліквідації, рятувальники, представники громадських організацій та влади.
Чорнобильська аварія сталась у ніч на 26 квітня 1986 року біля міста Прип’ять Київської області. Два теплових вибухи зруйнували четвертий енергоблок атомної електростанції, розташованої на відстані два кілометри від міста. На даху почалася пожежа. Після вибуху та пожежі утворилася радіоактивна хмара. Вона накрила територію сучасних України, Білорусі та Росії, більшу частину Європи, східну частину США. 60% радіоактивних речовин осіло на території Білорусі. Майже 200 тисяч людей евакуювали із зон забруднення. З Кіровоградської області для ліквідації наслідків аварії залучили 20 тисяч людей.
З портретом учасника ліквідації наслідків аварії Віктора Чорного до пам’ятника прийшла його вдова Віра Чорна. На світлині йому 35 років – розповіла жінка: "Він у Чорнобиль пішов 1 серпня. Був там три місяці й два тижні – на бульдозері загортав радіоактивні відходи, отримав сильне опромінення, внаслідок чого захворів – онкологія щитоподібної залози".
20-річним солдатом строкової служби вперше потрапив до Чорнобильської зони 30 квітня 1986 року кропивничанин Ігор Мандрика. Зі слів чоловіка, був у зоні чотири рази – провів там 45 днів: "18 травня я відбув на Чорнобильську електростанцію. Задача моя була заправляти пожежні автомобілі, які стояли на відкачці води з підвалів четвертого і третього енергоблоків. По станції води було розлито дуже багато, вона стояла в брудній радіоактивній воді. Там, на станції, перебував до 9 червня".
Після звільнення зі строкової служби у нього діагностували хвороби, сказав Ігор Мандрика: "Діагностували виразку – п’ять осередків показало дослідження, як від дробовика – таких не бачили лікарі. У 90-х роках пішли судинні захворювання. Маю інвалідність третьої групи. До цього додався з часом і онкологічний діагноз – лімфома, рак лімфатичної системи. Вирізали у мене один орган".
Читайте також: 25 квітня кропивничани вшанували пам’ять учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС акцією "Запали свічку пам’яті".
Нині в Кіровоградській області проживає 8,5 тисяч людей, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи, розповіла начальниця відділу обласного департаменту соціального захисту населення Світлана Багаченко. П’ять тисяч з них – ліквідатори: "1800 – потерпілі – переселені люди, 750 дітей, 831 вдова ліквідаторів. На території області розташовані три села компактного переселення – це Бутівське, Несваткове та Голубієвічі".
Зі слів Світлани Багаченко, цим людям держава гарантує пільги та компенсації: "Безкоштовні зубопротезування, отримання ліків за рецептами лікарів, санаторно-курортне лікування, компенсація на харчування, додаткові дні відпустки, компенсація у разі звільнення з роботи – три середніх зарплати, компенсація з інвалідності, компенсація у разі втрати годувальника, житлово-комунальні пільги".
Пільги і компенсації, сказала, фінансують з державного і обласного бюджетів: "Наприклад, з обласного бюджету на медичне обслуговування та зубопротезування виділили 3,3 мільйона гривень. З державного бюджету минулого кварталу надійшло 5,2 мільйона гривень, які нам дали можливість своєчасно і в повному обсязі виплатити всі зазначені компенсації".
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області за цим посиланням
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб