"Чорне тло – це колір нашої землі". У Кропивницькому презентували традиційні писанки Кіровоградщини

"Чорне тло – це колір нашої землі". У Кропивницькому презентували традиційні писанки Кіровоградщини

"Чорне тло – це колір нашої землі". У Кропивницькому презентували традиційні писанки Кіровоградщини
. Фото: Суспільне Кропивницький

У Кропивницькому показали писанки у воєнних шоломах. Це зв’язкок між минулим і сучасним, говорить кураторка проєкту Світлана Листюк. 12 писанок Кіровоградщини презентували в кропивницькій етнолабораторії. Суспільне розповість, хто їх створив.

12 писанок Кіровоградщини привезла у Кропивницький писанкарка з Олександрії Ірина Михалевич. Їх презентує в етнолабораторії "Баба Єлька". Цей проєкт існує з 2018 року. Його учасниці збирають старовинні пісні, вишиванки, предмети побуту, рецепти страв у селах Кіровоградської області.

"Ця писанка походить з села Березівка, колишнього Маловисківського району. На ній зображені чобітки, які біжать по колу проти сонця. Це символ сваргаЦе хрест у русі, є символом сонячного культу, а у давніх українців вона асоціювалася із силою домашнього вогнища та родинним щастям.. Такої писанки ви не побачите в жодній іншій колекції".

Писанки
Писанкарка Ірина Михалевич. Фото: Суспільне Кропивницький

Майстриня пояснює, сварга – це хрест у русі. Каже, особливість писанок Кіровоградського регіону чорне тло та символ. Розписує їх натуральними барвниками.

"Більшість наших писанок мають чорне тло. Не тому, що це жалобний символ, а такого кольору наша земля. Земля – це символ родючості, тому наші писанки мають позитивний заряд та символіку".

Презентували писанки в шоломах українських захисників, які наповнені пшеницею.

"Ми наситили цю ідею глибоким символізмом: ці шоломи нам передали бійці Третього полку спецпризначення, це ті воїни, які ще служать з 2014 року, – розповіла Світлана Листюк. – Пшениця – це символ відродження, це віра в те, що рано чи пізно війна закінчиться, ми засіємо свої поля і вони знову заколосяться пшеницею. І зрозуміло, що яйце – це теж символ життя, яке не закінчується, воно кругле як світ".

Писанки
Фото: Суспільне Кропивницький

Ці писанки майстриня відтворила з колекції дослідника та краєзнавця Володимира Ястребова, яку він зібрав у другій половині 19 століття. До наших днів збереглися ескізи 120 писанок, половина з них з Кіровоградщини, говорить етнологиня Світлана Проскурова.

"Унікальність колекції засновника нашого краєзнавчого музею, науковця, філолога Володимира Ястребова в тому, що він під час своїх польових експедицій, під час поїздок віднайшов на території нашого краю саме оці зразки писанок, які зберігав у музеї. Це були музейні експонати”.

Писанка – це оберіг, яким українці обмінювалися на Великдень.

Писанки
Фото: Суспільне Кропивницький

Писанки
Фото: Суспільне Кропивницький

Після презентації Ірина Михалевич провела майстерклас з розпису писанки.

Читайте також

  • У Кропивницькому запрацював обласний молодіжний центр "КОМА". Що пропонують молоді
  • Кремові й чорні, з "чобітками" й "яблуками", авторські й традиційні. Майстриня на Кіровоградщині створює писанки
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області за цим посиланням
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб
На початок