"Досліджуватиму темпи танення льодовиків". Метеоролог з Кропивницького братиме участь в антарктичній експедиції

"Досліджуватиму темпи танення льодовиків". Метеоролог з Кропивницького братиме участь в антарктичній експедиції

"Досліджуватиму темпи танення льодовиків". Метеоролог з Кропивницького братиме участь в антарктичній експедиції
. Колаж: Суспільне Кропивницький

44-річний кропивничанин Дмитро Кричун готується до поїздки в Антарктиду у складі 28-ї української наукової експедиції на станцію "Академік Вернадський". Це єдина українська антарктична станція. Її головне завдання – проведення наукових досліджень в Антарктиді. До цієї роботи Дмитро Кричун долучиться в якості метеоролога. Перед поїздкою чоловік поділився з Суспільним своїми враженнями і очікуваннями.

Конкурсна комісія відібрала до основного складу експедиції 14 учасників. Серед них – дев’ять вчених (по троє геофізиків, метеорологів та біологів) та п’ятеро представників команди життєзабезпечення: лікар, кухар, дизеліст, механік і системний адміністратор. Експедиція триватиме рік.

Дмитро – метеоролог, синоптик авіаційної метеостанції міста Кропивницький. Має освіту штурмана повітряного судна: "Метеорологія – це наука про погоду. Тобто всі явища, що ми спостерігаємо – сніг, дощ – все має відношення до метеорології. Вивчається клімат і його зміни. Ми зараз маємо 75 років спостережень, і можна зробити аналіз – що було і що станеться. Аналізують кліматологи, а ми надаємо інформацію".

Чоловік розповів, що подав заявку до Національного антарктичного наукового центру на конкурс для участі в експедиції через цікавість – хотів попрацювати в нових умовах. Серед конкурсних вимог була наявність освіти метеоролога, синоптика або гідрометеоролога. Такої чоловік не мав, тому вступив в університет на спеціальність "Метеорологія та кліматологія": "Збори в мене прості – я просто відкрию свою шафу і візьму всі речі, які в мене є: футболки, штани, светри. Погодні умови там різні: наприклад, нині там два градуси тепла, але буває і 20 градусів морозу. Але температура там не критична, найбільшу небезпеку являє вітер".

Для поїздки в Антарктиду в антарктичному центрі Дмитро Кричун отримав сумку: "Такі будуть у кожного полярника, хто їде на станцію. Її об'єм – 110 літрів, це немало. Я беру свої речі, професійне спорядження отримаю, коли прибуду в наш Національний антарктичний центр. Усього буде три такі сумки".

"Цікаво попрацювати в нових умовах". Метеоролог з Кропивницького братиме участь в антарктичній експедиції
Сумка Дмитра Кричуна з антарктичного центру. Фото: Суспільне Кропивницький

В Антарктиду чоловік планує взяти те, що нагадуватиме про дім: "Якусь частинку нашої країни і малої батьківщини. Це, можливо, будуть сувеніри, герб нашого міста чи магніти зі світлинами Кропивницького, щоб інші полярники знали".

В Антарктиді Дмитро Кричун досліджуватиме темпи танення льодовиків. Розповів, що одне з його завдань – гідрометеорологічні дослідження. Друге завдання – океанологічні дослідження: "Зараз воєнний стан в Україні, тяжко всім, і тим, хто там (на станції – ред.) теж, бо вони хвилюються. Але тут є і плюс – ми маємо змогу популяризувати Україну, показувати світовій спільноті через науку, що ми є".

На карті світу кропивничанин показав маршрут, яким добиратимуться до станції: "З Кропивницького я самостійно добираюсь в антарктичний центр у Київ. Звідти від’їжджаємо в аеропорт Варшави, летимо у столицю Катару, місто Доха. Потім буде довгий переліт через Африку і Атлантичний океан у бразильське місто Сан-Паулу, звідти – в Чилі. Там на нас чекатиме український корабель "Ноосфера", на якому ми попливемо до острова Галіндез, який розташований там, де станція "Академік Вернадський". Ми подолаємо понад 15 тисяч кілометрів – 30 годин в повітрі та п'ять діб в морі. Цей маршрут відпрацьований, оскільки експедиція, в яку я їду – 28-ма. Тобто наші полярники вже 27 разів були в Антарктиці".

У складі експедиції буде ще один кропивничанин – 35-річний системний адміністратор Сергій Салло.

Зі слів Дмитра Кричуна, в Антарктиду 28-ма українська експедиція поїде 20 березня. Планують бути там до квітня 2024 року.

Читайте також

Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області https://u.to/HNf5HA
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм, Інстаграм та Ютуб
На початок