"Заборонений". У Кропивницькому покажуть виставу про Василя Стуса

"Заборонений". У Кропивницькому покажуть виставу про Василя Стуса

"Заборонений". У Кропивницькому покажуть виставу про Василя Стуса
. Фото: Суспільне Кропивницький

У Кропивницькому покажуть виставу про Василя Стуса. Вона має назву "Заборонений" і є спільним проєктом кропивницького театру імені Марка Кропивницького та херсонського театру імені Миколи Куліша. В основу вистави покладена однойменна п’єса українських авторів Сергія Дзюби та Артемія Кірсанова про перебування поета-шістдесятника, дисидента Василя Стуса в радянському таборі. Суспільне побувало у кропивницкому театрі на читанні п’єси за участю авторів, режисера та акторів.

Читання п’єси відбулося на малій сцені театру. Зробили це, щоб автори та режисер пояснили акторам своє бачення проєкту, розповів директор театру імені Кропивницького В’ячеслав Вандрашек: "Це така проба пера. Збираються актори, вони читають п'єсу. Режисер, а якщо є, ще й автори пояснюють певні моменти: що вони закладали в кожне речення, в кожне слово, в кожен епізод".

"Заборонений" – це перша п’єса Сергія Дзюби та Артемія Кірсанова, написана після повернення Сергія Дзюби з фронту, де він отримав поранення. Артемій Кірсанов розповів, що п’єсу планували зробити після виходу 2019 року в український кінопрокат фільму однойменного фільму, авторами сценарію якого вони є: "Вислови Стуса лунали і на майданах, присутні вони і серед бійців в окопах, і серед поранених. Бійці зізнаються, що Стус допомагає їм, його поезія допомагає їм триматися в тяжких ситуаціях. І ті, хто пройшов через окупацію, як херсонці – вони теж більше розуміють, за що боровся Стус. Безглуздість, нібито, мирних мітингів в Херсоні дуже перегукується з нібито безглуздим вчинком Стуса, який свідомо пішов у табори, на смерть, на другий строк. Для Стуса було неможливо жити в ярмі. Те саме відбулося і з херсонцями, які теж не хотіли жити в російському рабстві в наш час".

Читайте також: "Коли життя забране — крихт не потребую..." Ким був Василь Стус, письменник і дисидент, знищений Радянською владою.

Режисер Херсонського театру імені Куліша Сергій Павлюк однією з причин повномасштабної війни з РФ вважає те, що українці погано знали свою історію і свою літературу: "У нас майже немає своїх героїв. Стус – це один із основних героїв, який міг би бути забутим, але ми цього не дамо. Артемій Кірсанов і Сергій Дзюба – круті хлопці, які написали сценарій, книгу, зняли фільм. Нарешті і я дочекався – ми про цю п’єсу говорили, вона мала бути написана ще роки два тому. Щойно вони її дописали, ми одразу її взяли в роботу".

У Кропивницькому покажуть виставу про Василя Стуса
Сергій Павлюк (ліворуч) та Артемій Кірсанов (праворуч). Фото: Суспільне Кропивницький

У п’єсі беруть участь п’ятеро акторів: троє з херсонського театру і двоє – з кропивницького.

Акторка з Херсону, народна артистка України Олена Галл-Савальська виконуватиме роль старої жінки, колишньої КГБістки: "Про свою героїню не можу розповісти достеменно, бо Сергій Павлюк її бачить по-своєму. Поспілкуємося з авторами і побачимо, що треба".

У Кропивницькому покажуть виставу про Василя Стуса
Олена Галл-Савальська. Фото: Суспільне Кропивницький

Роль начальника колонії, де Василь Стус провів останні роки, виконуватиме кропивницький актор, заслужений артист України Олександр Ярошенко: "Матеріал цікавий. Матеріал чіпляє. І за граної режисури, а режисура, впевнений, буде добра – то буде бімба".

Прем’єру п’єси на сцені кропивницького театру запланували на червень 2023 року, сказав В’ячеслав Вандрашек. У Херсоні, з його слів, виставу покажуть після деокупації лівобережжя регіону: "І в Миколаєві покажемо, і по всій Україні. Можливо, не тільки. Є така надія".

Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області https://u.to/HNf5HA
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм, Інстаграм та Ютуб
На початок