"Любіть дитину такою, якою вона є". Кропивницька психологиня – про те, як запобігти самогубству у дітей

"Любіть дитину такою, якою вона є". Кропивницька психологиня – про те, як запобігти самогубству у дітей

"Любіть дитину такою, якою вона є". Кропивницька психологиня – про те, як запобігти самогубству у дітей
. Ілюстративне фото: Pixabay

В кінці грудня 2022 року у Кропивницькому на території недобудованого багатоквартирного житлового будинку загинула 12-річна дівчина. За інформацією речниці поліції області Віталіни Бевзенко, минулого року на Кіровоградщині скоїли самогубство шестеро підлітків. 14 намагались накласти на себе руки. Кропивницька психологиня Інга Кузніцова розповіла Суспільному як розпізнати суїцидальну поведінку у дітей та запобігти самогубству.

Вплив Інтернету

Інтернет сам по собі не має впливу на дітей та підлітків. Соціальними мережами, іграми на телефоні чи комп'ютері дитина обмежує своє життя, вважає кропивницька психологиня Інга Кузніцова. За її словами, онлайн ігри та спілкування, тік ток, скролінг – дають дофамін – гормон задоволення. Дитина звикає його споживати і тоді їй стає важко отримувати приємність від інших активностей.

"Але дешевий дофамін швидко зникає і не дає дитині досвіду, як можна активно та повноцінно проживати своє життя. Це у свою чергу впливає на рівень настрою та призводить до депресії".

Інформація у комп'ютері та активне ним користування підвищує рівень тривоги, каже психологиня, тому що там бувають бійки та деструктивна інформація. Крім того, дитина може стати учасником спільноти, де обговорюють суїцид, ця тема стає предметом культу та спонукає перейти від думок до дій.

"У мене була клієнтка, яка дивилась відео, яким чином скоюють самогубство, як це зробити краще. Мова йде про дітей, які сьогодні записали інтерв'ю, а завтра взяли та вистрибнули з балкона. Це романзинує суїцид, та підштовхує підлітків до певних рішучих кроків".

Як розпізнати суїцидальну поведінку

Інга Кузніцова говорить, щоб розпізнати суїцидальну поведінку, батькам треба дивитись на активність дитини, коло її друзів та знайомих, наскільки вона замкнена.

"Якщо дитина малює малюнки та переглядає фільми на тему смерті, то це має насторожити. У неї з'являються друзі, зациклені на цій темі, дитина стає похмурою. Іноді якщо вона ухвалила рішення скоїти самогубство, можуть з’являтися прощальні листи, розмови, натяки. Взагалі у підлітковому віці тема смерті для дітей цікава".

Також варто звертати увагу на депресивні розлади, шизофренію, психопатичні риси, схильність до ризику, імпульсивність. Тобто, коли дитина спочатку робить, а потім думає, має перепади настрою.

"Перебуває у компаніях, де вживають алкоголь та наркотики. У такому оточенні, підліток може зробити більше, ніж на одинці, – вважає психологиня. – Ходить з друзями на недобудови. Зазвичай діти хочуть мати такий простір, де можна знайти компанію та посидіти. Це такий собі елемент ризику та романтики. Але враховуючи це я скажу, що не всі діти схильні до самогубства. Іноді це трапляється просто з необачності".

Як убезпечити дітей від думок та дій

Змалечку своїм прикладом та вихованням показуйте цінність життя, як цікаво та весело можна проводити час, говорить психологиня. Щоб дитина мала досвід отримання задоволення не від якихось легких речей – їжі чи компютерної гри – а від реального життя – спорту, творчості, спілкування з людьми.

Тримайте зв'язок з дитиною, навіть якщо своє поведінкою, цінностями та відношенням до життя вона відштовхує вас. Адже якщо дитину люблять батьки, то вона і сама себе буде цінувати.

Читайте також

  • 8 березня. Думки жительок Кіровоградщини про можливе скасування вихідного та перейменування цього дня
  • 30-річний довгобуд. У Кропивницькому міськрада хоче забрати семиповерхівку в комунальну власність
  • У кропивницьких школах відновлюють групи продовженого дня
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області http://surl.li/evtwt
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм, Інстаграм та Ютуб
На початок