За рік оренда житла у Кропивницькому зросла вдвічі, не здешевшала й купівля – керівник агентства нерухомості

За рік оренда житла у Кропивницькому зросла вдвічі, не здешевшала й купівля – керівник агентства нерухомості

За рік оренда житла у Кропивницькому зросла вдвічі, не здешевшала й купівля – керівник агентства нерухомості
. pixabay

У грудні 2022 року оренда житла у Кропивницькому вдвічі дорожча, як порівнювати з груднем 2021 року. Про це Суспільному розповів керівник одного з кропивницьких агентств нерухомості Костянтин Парасунько. З його слів, на ціноутворення у сфері оренди нерухомості на Кіровоградщині під час повномасштабного російського вторгнення впливають не лише попит та відносна безпека в регіоні, а й ставлення орендодавців до ситуації в країні.

Грудень 2021 року

Однокімнатні квартири можна було орендувати і за чотири, і за п’ять, і за вісім тисяч гривень: "Все залежало від стану самої квартири і будинку – в новобудові дорожче. Якщо говорити про ненові будинки, то однокімнатна в середньому коштувала п’ять тисяч, двокімнатна – сім. А в новобудові за дві кімнати і 15 брали".

Баланс попиту і пропозиції впливає на ціни. Якщо немає помітної кількісної різниці між ними, то ціни стабільні, стрибків або обвалу не відбувається, пояснив ріелтор.

Після 24 лютого попит різко зріс

"Протягом двох тижнів оговтувались, ніхто не працював, волонтерили. А потім почали їхати люди, почали обривати телефони. Багато ріелторів знизили ціни на свої послуги: якщо комісія дорівнювала 100% місячної плати за оренду, то перші два місяці після повномасштабного вторгнення брали, мінімум, вдвічі менше, а то й взагалі не брали комісії чи брали стільки, скільки люди могли заплатити",– згадує Костянтин події лютого-березня.

Щодня, сказав, до нього звертались пів сотні людей: "Різні запити у людей були: хтось приїхав лише з документами, і їх влаштовували будь-які варіанти житла, а хтось шукав комфортне житло в новобудовах. Та якщо з’являлась вільна квартира, її одразу забирали".

Як результат того, що Кропивницький став для переселенців і біженців транзитним містом, значно зросла вартість подобової оренди: "Злетіла до неба подобова оренда. Було 500-700 гривень за добу, стало три-чотири тисячі. Але були й такі, що лишили стару ціну, не зважаючи на ажіотаж. Це все людський фактор".

Ще одна зміна – в квартири, куди заселяли, максимум, двоє людей, почали пускати і до п’яти. А за кімнату, у випадку так званої оренди на підселення, почали брати до 3,5 тисяч на місяць: "Оренда приватних будинків у гарному стані, зі зручностями у Кропивницькому – це дві-три тисячі доларів. Але це великі будинки – на три сім’ї, наприклад".

Період найбільшого ажіотажу

Піковий період ажіотажу на житло, зі слів ріелтора, тривав до початку літа: "Здавалося, що в місті не залишилось вільного житла. Були переселенці, що орендували однокімнатну квартиру за 15 тисяч, а я здавав таку саму квартиру в тому ж мікрорайоні вдвічі дешевше – просто тому, що орендодавець ставиться з розумінням до ситуації".

Ціну в цей період формував попит і ставлення орендодавців до ситуації. Вартість однокімнатної квартири зросла вдвічі, мінімум, і становила, в середньому, вісім тисяч гривень: "Людей це не зупиняло, бо десь потрібно було жити. 80% ріелторів намагалися вплинути на орендодавців, щоб ті не завищували цін".

До Костянтина, з його слів, зверталися й ті, хто хотів здавати в оренду власне житло, виїхавши з міста на початку вторгнення: "Питали про ринкову вартість оренди, просили селити надійних квартирантів, бо країною ширились чутки про непорядних переселенців. Бувало, доводилось рекомендувати, селити під власну відповідальність, бо люди переживали за своє майно. Все будувалось на довірі до рієлтора".

Потік переселенців має характерні хвилі, пов’язанні із обстрілами російськими військовими тих чи інших міст та регіонів. Складніше, за словами Костянтина, орендувати квартиру переселенцям з дітьми, ще складніше – з тваринами.

Що відомо: У чергу на оренду ставали за місяць. У Кропивницькому у вересні не було вільного житла.

Стабілізація ситуації

Баланс між попитом і пропозицією вирівнявся в листопаді, сказав ріелтор. Але зниження вартості оренди не відбулося: "Квартира нині може "очікувати", поки її орендують, і тиждень, і довше, чого не було до цього. Двокімнатну квартиру з автономним опаленням в середньому житловому стані можна орендувати за вісім тисяч гривень. Однокімнатна, до речі, не набагато дешевше. В новобудові – вдвічі дорожча оренда.

Про шахрайство з орендою житла

За час повномасштабного вторгнення збільшилась кількість шахраїв, які наживаються на переселенцях, які терміново шукають житло. Отримуючи аванс за бронювання житла, вони перестають виходити з клієнтом на зв’язок.

Рієлтори щодня моніторять основні майданчики, де розміщують відповідні об’яви, сказав Костянтин Парасунько. Фейкові об’яви, з його слів, дуже легко відрізнити від справжніх: "Основні ознаки шахрайства: автор об’яви нещодавно зареєструвався, тримає зв’язок лише через Viber, наприклад , і пише, що сам вас перенабере, ціна дуже приваблива, опис квартири не відповідає дійсності (відомо, що у вказаному мікрорайоні немає будинків з описаною квартирою – ред.). Ми кидаємо посилання на об’яву в чат ріелторів, щоб колеги надсилали скарги на неї. Адміністратори платформ, де розміщена об’ява, зазвичай, швидко реагують на велику кількість скарг і видаляють цю об’яву".

Купівля житла

До вторгнення РФ однокімнатна квартира в центрі міста коштували до 30 тисяч доларів, двокімнатна – 35. Двокімнатна квартира з автономним опаленням у спальному мікрорайоні в грудні 2021 року коштувала близько 30 тисяч доларів: "З гарним ремонтом на середньому поверсі десь – до 40 тисяч, така, що потребує ремонту – 27 тисяч".

За час вторгнення квартири не здешевшали, сказав ріелтор: "До травня-червня ніхто нічого не купував і не продавав через закриті реєстри нерухомого майна. А після відкриття реєстрів на ціну не вплинуло здорожчання долара. Регіон, місто – відносно безпечні, можливо, в цьому причина. А ще люди хочуть отримати з продажу ту саму суму у валюті, яку вони вклали в купівлю і ремонт".

Виріс попит на трикімнатні квартири. Серед покупців – вдови загиблих на війні, які отримали компенсацію від держави. Відсоток покупців серед переселенців дуже малий: "Вдови з громад області, не з Кропивницького, купують трикімнатні квартири – по дві, буває – для дітей. А переселенці, особливо з Донецької області, не поспішають з цим, бо є такі, що втратили житло двічі, бояться втратити ще раз, тому віддають перевагу оренді".

Читайте також

Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм, Інстаграм та Ютуб
На початок