Перейти до основного змісту
У Кропивницькому недокомунізували два пам’ятники і пам’ятну дошку

У Кропивницькому недокомунізували два пам’ятники і пам’ятну дошку

У Кропивницькому недокомунізували два пам’ятники і пам’ятну дошку
. Суспільне Кропивницький

У Кропивницькому недокомунізували два пам’ятники і пам’ятну дошку. Стільки нарахував член громадської ради Дмитро Завражний.

Пам’ятник у сквері Слави в Кропивницькому

Пам'ятник присвячений героям громадянської та великої вітчизняної воєн. Дмитро Завражний пояснює, чому, на його думку, пам’ятник треба демонтувати.

"Безпосереднє вторгнення Російської Федерації на територію України, величезні втрати, ми зараз б’ємо їх як можемо і бачимо, що там вказана дата 1918-1921 роки. Це саме національно-визвольна революція України під проводом Михайла Грушевського, і це великий цинізм, що цей пам’ятник радянським катам тут стоїть".

декомунізація
Суспільне Кропивницький

Кропивничанин Ігор Кузьмін проти того, щоб пам'ятник прибрали. "Тому що мій дід воював, мої два родичі загинули на цій війні. І вони відбивалися від фашистської нечисті, такої як ми зараз відбиваємося. Тому я думаю, хай би він стояв, якби наші люди тут не загинули, а одні росіяни, туди їм і дорога, а так гинули й українці, і євреї, всі".

Без минулого немає майбутнього, каже кропивничанка Алла Сергієнко. "А чого пам'ятник зносити? Це наша історія, наша пам’ять. Те, що було, те було".

Пам’ятна дошка секретарю підпільного обкому партії Петру Василині

декомунізація
Суспільне Кропивницький

На будівлі колишнього медичного університету встановлена пам’ятна дошка Петру Василині. Будівля – пам’ятка архітектури.

Дмитро Завражний розповів, коли минулого разу хотіли демонтувати цю табличку, "почались маніпуляції з приводу того, що будівля є пам’яткою архітектури". Він вважає, табличка до пам'ятки архітектури не має стосунку.

Кропивничанин Ярослав Ярошевський ніколи не звертав увагу на цю пам’ятну дошку. "У мене така позиція, що Радянський Союз – це була окупація України Росією. Тобто будь-які знаки окупаційні треба знімати. Тим більше, що комуністична партія заборонена в Україні".

Пам'ятник "Гідним синам вітчизни солдатам правопорядку"

декомунізація
Суспільне Кропивницький

Ще один недокомунізований пам’ятний знак називається "Гідним синам вітчизни солдатам правопорядку".

Кропивничанин Михайло Шамшур вважає, Україна не має ніякого відношення до радянської міліції. "У нас є своя поліція. Навіщо нам радянська міліція? Тим більше ще й будьонівці. Будьонний, який вбивав наших українців".

Пам'ятники на могилах та ідеологічні

Пам’ятники радянської епохи треба розділити на дві категорії, вважає директор регіонального центру досліджень з історії України Борис Шевченко. "Перша – це ті пам’ятники, які стоять на могилах радянських воїнів, які були встановлені і увічнюють їхню пам’ять, те, що вони загинули у боротьбі проти нацизму. А інша – це пам’ятники ідеологічного характеру, які покликані, щоб створити у людей уявлення про радянську владу".

Вважає, ця пам’ятна дошка і два пам’ятники – ідеологічного характеру.

"Дошка Василині символізує радянський рух опору у роки другої світової війни. Наступний пам’ятник, який розповідає про боротьбу за владу рад у 18-21 роках – це період боротьби українців за власну державу, це період УНР, і оці люди, які боролися за владу рад, вони, по суті, боролися проти українського повстанського руху. Пам’ятник радянським правоохоронцям-революціонерам – так само ідеологічна історія, тому з історичної точки зору – ці пам’ятники– вони ідеологічні".

Чи збирається демонтувати ці пам'ятники міська влада?

Демонтаж пам’ятної дошки Петру Василині повинна розглядати міська топонімічна комісія. Начальник відділу з охорони культурної спадщини Кропивницької міськради Руслан Фросіняк, член топонімічної комісії не готовий нині говорити на цю тему: "Чи ухвалювалось, чи не ухвалювалось рішення, що стосується дошки... Як прямої прив’язки до пам’ятки архітектури, на якій вона розташована, немає".

За словами Руслана Фросіняка, демонтаж пам’ятника героям громадянської та великої вітчизняної воєн погоджений у Міністерстві культури. Що робити з пам’ятним знаком "Гідним синам вітчизни солдатам правопорядку" – на рішення чекають. "На сьогоднішній день за документами – ця пам’ятка на державному обліку".

На демонтаж двох пам’ятників цьогоріч грошей у міському бюджеті не передбачили.

Що відомо

У квітні 2015 року в Україні узаконили процес декомунізації, ухвалений Верховною Радою пакетом законів. Згідно з ними, всі paдянські нaзви потрібно змінити, символіку – демонтувати.

Читайте також

Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм, Інстаграм та Ютуб

Топ дня

Вибір редакції

На початок