Алею, яка з’єднує вулиці Жадова і Попова у Кропивницькому, можна було облаштувати майже на півтора мільйона гривень дешевше. Такі висновки, за результатами підрахунків у кошторисній програмі будівництва в Україні, зробив доктор економічних наук Володимир Зайченко. На створення алеї з міського бюджету витратили п’ять мільйонів гривень. Суспільне дізнавалось, що зробили за ці гроші та на чому можна було зекономити.
Пів кілометрову алею, яка з’єднує вулиці Жадова і Попова, відкрили 26 листопада. Облаштували її для пішоходів та велосипедистів. Кропивничанин Ігор Бодюл каже: заїзд для власників велосипедів не продумали.
"Там стоїть звичайний бордюр, на який неможливо заїхати. Друге – знак показує, що тут велодоріжка, а насправді тут пішохідна зона, бо на нього ніхто не звертає увагу. На самій велодоріжці потрібні розмітки – знак велосипеда – через кожні 5-10 метрів".
Проект реконструкції алеї розробили у 2021 році, розповів заступник міського голови Олександр Вергун.
"Врахували потреби людей з інвалідністю, нанесли тактильну плитку для незрячих пішоходів. Замінили на енергоефективне освітлення, встановили 30 лавок для сидіння вздовж алеї і урни для сміття. Також передбачили встановлення огороджень, щоб автомобілі не заїжджали на газони".
Якість виконаних робіт оцінив заслужений будівельник України Василь Вінницький.
"На алеї зробили великий об'єм робіт – поклали три тисячі квадратів тротуарної плитки, облаштували лавки, урни, зробили освітлення, замінили люки, бордюри, озеленили територію. Перед тим як розпочинати ремонті роботи, проєктні організації виготовляють проєктно-кошторисну документацію. Алею можна було зробити ширшою, але це б і коштувало дорожче".
Керівник підприємства-підрядника "АІС Будком" Олексій Фляга надав Суспільному кошторис виконаних робіт на алеї, від коментарів відмовився. Згідно документу, на п'ять мільйонів п'ять тисяч гривень виконали 16 видів робіт.
Доктор економічних наук Володимир Зайченко оцінив вартість та облаштування майже 2600 квадратних метрів тротуарної плитки в 1 мільйон 341 тисячу 600 гривень. Вартість виготовлення і встановлення 276 метрів металевої огорожі – у 276 тисяч, ремонт 316 квадратних метрів асфальтобетонного покриття з матеріалами – у майже 190 тисяч гривень.
"Ми взяли кошторисну програму будівництва в Україні і прорахували середню вартість робіт в регіонах України і у нас вийшла сума мільйони 500 тисяч гривень. Ми бачимо різницю у півтора мільйона. Тут можуть вплинути різні фактори – це оплата працівників, які виконували роботи, ціна матеріалів, рельєф місцевості. Провівши аналіз, згідно цієї програми, ми бачимо, що на цю суму можна було б зробити ще один об’єкт соціальної інфраструктури міста. Наприклад, можна було б зробити прибудинкову територію або відремонтувати покрівлю".
Як міська рада контролювала виконання робіт з облаштування алеї, заступник міського голови Олександр Вергун коментувати не захотів. Суспільне відправило йому інформаційний запит. Просить прокоментувати різницю у майже півтора мільйона гривень у кошторисах будівельного підприємства-підрядника "АІС Будком" і експерта - доктора економічних наук Володимира Зайченка. За словами керівника пресслужби міської ради Сергія Якуніна, відповідь нададуть 8 грудня.