У Долинській медикам заборгували понад півтора мільйона гривень зарплати. Чому не платять

У Долинській медикам заборгували понад півтора мільйона гривень зарплати. Чому не платять

У Долинській медикам заборгували понад півтора мільйона гривень зарплати. Чому не платять
. Суспільне Кропивницький

Майже три з половиною мільйони гривень заробітної плати заборгували медикам Кіровоградської області. Таку інформацію озвучила голова профспілки працівників охорони здоров’я регіону Лариса Козлова. За її даними, найбільше – мільйон 700 тисяч гривень – не виплатили працівникам Долинського центру первинної медико-санітарної допомоги. Суспільне дізнавалось, хто і чому заборгував працівникам.

У Долинському центрі первинної медико-санітарної допомоги працюють понад 130 людей. Вони обслуговують понад 33 тисячі жителів Долинської та Гур’ївської громад Кропивницького району.

У центрі працюють семеро сімейних лікарів та шестеро дитячих – педіатрів. Сімейна лікарка Оксана Вандич каже, заробітну плату не отримує півтора місяця.

"Працюємо щодня, у нас робочий день і в суботу також. У мене вже 2613 декларацій підписано з пацієнтами. На сьогоднішній день приймаємо по 60 людей в день. У мене двоє дітей. Мені заборгували майже 15 тисяч гривень. Через це не оплачені рахунки за комунальні послуги, за харчування у школі і дитсадку".

Долинська
Суспільне Кропивницький

На прийом до лікарки прийшла долинчанка Тетяна Колєснік. За її словами, вона 30 років є пацієнткою цієї лікарні. "Довго сидимо у черзі, бачимо, яка завантаженість у лікарів. У черзі люди обговорюють, якщо закриють лікарню, або скоротять лікарів через те, що вони не отримують заробітну плату, їздити у Кропивницький, або у Кривий Ріг не у кожного буде можливість".

Сімейна лікарка Тетяна Кокса працює у центрі понад 20 років. Каже: через затримку із виплатою заробітної плати планує звільнятись з роботи.

"Я працюю за покликом душі, але, на жаль, настали такі часи, коли не завжди у радість наша робота. На лікарів первинної ланки нині дуже велике навантаження, щодня приймаємо багато хворих і останнім часом ще й біда із зарплатою. Мізерні гроші, і ті нам виплачують із затримкою".

З наступного року хочуть звільнятися двоє з 13 лікарів, розповідає директорка центру Тетяна Романченко. Каже, одна з причин заборгованості – недофінансування Національною службою здоров’я України.

"За цей рік профінансовано вже з листопадом близько 13 мільйонів. Для того, щоб вижити і зберегти колектив, нам до кінця року необхідно ще два з половиною мільйони гривень, не менше".

Що говорять в НСЗУ?

Національна служба здоров’я України немає заборгованості перед долинським центром, каже речниця Христина Петрик. Усі гроші, згідно договору – виплачені.

"Цей центр має із НСЗУ договір на два пакети, це первинна медична допомога і вакцинація від коронавірусу. У цьому закладі зарплата керівника складає понад 21 тисячу гривень, лікаря – понад 13 тисяч гривень, а медсестри – вісім тисяч 400 гривень. Це ті дані, які заклад нам подав у своєму звіті. НСЗУ оплачує послугу, яку надали пацієнтам, ми не платимо зарплати, зарплата встановлюється у медичному закладі".

Керівниця лікарні назвала інші причини невиплати зарплатні

На думку керівниці центру Тетяни Романченко, тарифи на медичні послуги, які встановила Національна служба здоров’я, не відповідають собівартості.

Ще однією причиною зарплатної заборгованості називає непорозуміння між керівниками Долинської та Гур’ївської громад: хто повинен давати гроші на утримання та розвиток центру, оплату роботи водіїв, електриків, сантехніків, прибиральниць.

"У нас створилися дві громади, і у центрі працюють працівники медичних закладів Гур’ївської громади. Це сім ФАПів і дві амбулаторії. У цьому році ми майже три з половиною мільйони гривень витратили на зарплату цим працівникам. Керівництво Гур’ївської громади не співпрацює з нами. На прохання виділити гроші на зарплату хоча б фельдшерам – нам відмовили".

Позиція голови Гур’ївської громади

Голова громади Анатолій Склярчук розповідає, вона об’єднує 16 сіл, в яких живуть майже шість тисяч людей. Річний бюджет громади – 36 мільйонів гривень. Каже, на утримання Долинського Центру готові були виділити мільйон 600 тисяч гривень.

"Ми запропонували створити робочу групу на рівні заступників голів і всі питання вирішувати робочою групою. Але міський голова Долинської сказав: "Мені немає про що з вами балакати, яка робоча група, давайте гроші – п'ять і шість мільйонів гривень". П'ять і шість мільйонів гривень на наші шість тисяч населення! Вони нам порахували і зарплату, і все, все, все!"

Керівник Долинської громади у заборгованості зарплатні звинувачує НСЗУ

Позицію керівника Долинської громади телефоном пояснила його заступниця Лілія Бабенко.

"До нас зараз приїхав народний депутат і голова з ним на виїзді. Заборгованість – це у першу чергу питання НСЗУ. Голова був в НСЗУ і йому чітко сказали, що місцевий бюджет фінансує тільки енергоносії і матеріальну базу, заробітну плату – ні, але ми все одно допомагали".

Каже, з бюджету громади цьогоріч виділили на утримання центру і виплату заборгованості заробітної плати майже чотири мільйони гривень.

Що робити медичним працівникам?

За словами голови обласної профспілки працівників охорони здоров’я Лариси Козлової, у січні медики готові вийти на Всеукраїнський страйк.

На початок