Перейти до основного змісту
"Нас познайомив кіровоградський Євромайдан", – Олександра Панченко

"Нас познайомив кіровоградський Євромайдан", – Олександра Панченко

Марафон
"Нас познайомив кіровоградський Євромайдан", – Олександра Панченко
. фото Олександри Панченко

Олександра Панченко та Станіслав Коваль познайомилися під час Євромайдану у Кропивницькому у 2013 році. На той час дівчина була студенткою факультету філології та журналістики педагогічного університету, хлопець повернувся зі строкової служби. Пара разом вісім років. Нині живуть у Києві. Напередодні Дня Гідності та Свободи Олександра розповіла історію їхнього знайомства та як відзначатимуть день.

21 листопада в Україні відзначають День Гідності та Свободи. Цього дня, з інтервалом у дев’ять років, розпочалися дві знакові для сучасної України події: Помаранчева революція 2004-го та революція Гідності 2013-го.

Олександра Панченко долучилася до Євромайдану у Кропивницькому з перших днів його початку, Станіслав – поїхав у Київ. Обом тоді було по 20 років.

"Чому ми вийшли? Думаю, більшість тоді відчували усю несправедливість, особливо молодь, коли у нас з'явився шанс на краще майбутнє, і тут же його забрали. Згодом, коли усіх сколихнула інформація у новинах про побиття студентів у Києві, більшість молоді, зокрема мого оточення, чітко розуміли, що так не має бути! Що в країні з такими "законами" і такою владою ми жити не хочемо... нам потрібні зміни".

Знайомство на майдані
фото Олександри Панченко

На Новий рік Станіслав повернувся з київського Майдану у Кропивницький (тоді Кіровоград). "У січні 2014 року я бачила його, здається, двічі на Майдані. Він знайшов мене у соціальних мережах і написав кілька повідомлень: "Привіт! Як справи?". Час від часу ми спілкувалися, як знайомі з Майдану".

На початку лютого Станіслав поїхав знову до Києва, 18-21 лютого там були вирішальні протистояння на Майдані. "У тодішньому Кіровограді все було набагато спокійніше. 18 лютого в інтернеті в соціальних мережах я побачила фото, де Слава кидає коктейль Молотова. Нижче – інформація про перебіг подій на Інститутській та Шовковичній, коли бійці "Беркуту" застосовували проти людей спецзасоби. Написала йому, чи все добре, але він не відповів".

Після завершення Майдану продовжували спілкуватися, Станіслав запрошував Олександру на побачення, вона довго не погоджувалася. Коли почалась війна на Сході, у липні 2014, хлопець у складі 34 мотопіхотного батальйону поїхав у Донецьку область.

"Я дуже хвилювалась за нього. Через кілька місяців він приїхав у Кропивницький, я саме тоді планувала переїжджати до Києва. Він зателефонував і попросив приїхати в центр, допомогти йому "щось" вибрати. Я приїхала, ми зайшли в будинок, як виявилося, подивитися квартиру. Станіслав запитав, чи мені подобається, я сказала, що квартира затишна і світла. Він сказав: "То що, будемо тут жити?"... Не можу досі собі пояснити, чому, але я таки зненацька погодилася. Потім знову було АТО і очікування ротацій".

Знайомство на майдані
фото Олександри Панченко

Нині Олександра та Станіслав живуть у Києві. Вона працює у сфері культури, він – у сфері рітейлу.Це система доставки товарів. Каже: в День Гідності та Свободи, як і в День пам'яті Героїв Небесної Сотні, намагаються потрапити хоча б на кілька хвилин на Майдан Незалежності, щоб запалити лампадку чи принести квіти.

"Хоча ми познайомились на Євромайдані, у мене не асоціюється цей день, як свято. Для мене – це більше про пам'ять і втрати. Занадто дорого ми заплатили за наше майбутнє. Разом з тим, це нагадування, що ніхто не має права відібрати у нас свободу і нашу гідність. Звичайно, ми часто згадуємо, що нас познайомив тоді Майдан, але святкуємо наші "річниці" в інший день".

Що відомо

  • 21 листопада, на честь початку цього дня двох революцій – Помаранчевої у 2004 році та Революції Гідності у 2013-му, в Україні відзначають День Гідності та Свободи. Саме 21 листопада 2013 року розпочалися перші протестні акції українців у відповідь на рішення тодішньої влади щодо припинення курсу на євроінтеграцію та скасування процесу підготовки до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.
  • 13 листопада 2014 року президент Петро Порошенко підписав указ, згідно з яким в Україні 21 листопада відзначають День Гідності та Свободи. Це офіційне свято, встановлене на честь двох революції, які відбулися в Україні у 2004 та 2013 роках.

Читайте також

Топ дня

Вибір редакції

На початок