Від важких шкільних ранців у дітей може виникнути сколіозЦе S або C подібної форми викривлення хребта. та підлітковий остеохондрозЦе захворювання, в основі якого лежать дегенеративно-дистрофічні зміни міжхребцевих дисків, які виникають під час активного росту та формування скелету дитини у віці від 11 до 14 років.. Це відбувається через надмірне вертикальне навантаження на хребет у школярів. Про це розповів завідувач травматолого-ортопедичного відділення Кіровоградської обласної дитячої лікарні Микола Пристайко. Суспільне дізнавалось, скільки має важити шкільний портфель та як у кропивницькій школі №25 підійшли до вирішення цієї проблеми.
Скільки має важити шкільний ранець
"Коли йдете купувати шкільний ранець, обов’язково беріть з собою дитину", – каже Катерина Деревінська – лікарка обласного центру контролю та профілактики хвороб. За її словами, портфель потрібно підібрати до росту дитини. Він не має бути замалий або завеликий, не випирати за плечі та не бути нижче стегон.
Для учнів з 1 по 4 класи шкільний ранець має важити від двох до чотирьох кілограмів. Всі портфелі мають бути сертифіковані та відповідати санітарно-гігієнічним нормам.
Ранець відрізняється від рюкзака тим, що має алюмінієвий каркас – його можна поставити, в нього можна скласти зошити та підручники і вони не будуть заламуватися.
Рюкзак м’який, він не має каркасу та ортопедичної спинки. "Якщо ранці сертифіковані та пройшли усі медичні вимоги, у них має бути ортопедична спинка та сіточка для вентиляції, щоб дитині не було спекотно. Спереду, з обох боків та позаду мають бути світловідбиваючі елементи. Ширина лямок – не менше чотирьох-п'яти сантиметрів. Якщо вони будуть вужчими, врізатимуться у плечі та будуть незручними для дитини. Також повинні бути кишені для води або змінного взуття".
За словами Катерини Деревінської, важити пустий ранець має не більше одного кілограма.
Щоб зменшити вагу шкільного ранця, можна було б застосовувати для навчання електронні книги, каже лікарка. Але за нормами, працювати з ними можна півтори години на день.
"З одного боку – це полегшило б вагу портфеля, з іншого – якщо у дитини шість-сім уроків в день, уявіть, скільки годин вона буде сидіти за цією електронною книгою? І повернеться додому і ще сяде грати в свої улюблені ігри. Тоді виходить, що ми зменшимо навантаження на хребет, в той же час додамо велике навантаження на зір".
В кропивницькій школі №25 для підручників купили бокси та шафки
Проблему важких наплічників у школярів в кропивницькій школі №25 обговорювали і вирішували разом з батьками, розповіла вчителька початкових класів Аліна Яблонська. Каже: для учнів купили бокси, туди вони можуть складати свої книжки і не носити їх постійно з дому до школи і назад.
"Якщо учні зробили на групі продовженого дня домашнє завдання, вони можуть покласти свої підручники у бокси та йти додому. У 2-3 класах для книжок є спеціальні місця під партою. Якщо у нас урок математики, то увесь матеріал для вивчення я виводжу на проектор і дозволяю дітям не брати з собою до школи книжки, таким чином зменшуючи вагу портфеля".
За словами вчительки, також своїм учням вона пропонує користуватися онлайн-підручниками, які можна знайти на сайті Міністерства освіти. Тоді у ранці лишається місце для підручників з додаткових занять або змінної спортивної форми.
Аліна Яблонська підтверджує: довго працювати з проектором важко, тому для дітей влаштовує руханки.
"У першому класі ми не задаємо дітям домашні завдання, тому немає потреби їм носити підручники додому. Вони опрацьовують увесь матеріал у школі. У другому класі діти визначаються самі, чи хочуть вони носити книжки у школу, чи ні".
Крім учнів початкових класів, купили шафки, які закриваються на ключ, для старшокласників. Вони розміщені у класі і розраховані тільки на підручники.
Після школи дітям треба відпочивати
Раніше підручники і зошити були з простого і найдешевшого паперу, нині він межований, глянцевий і значно важчий, каже лікар Микола Пристайко. Наскільки важким є портфель, вагою п'ять кілограм, відчує навіть доросла людина, яка поносить його хоча б 20-30 хвилин.
"Ми рекомендуємо для молодших класів, якщо є група продовженого дня, робити зарядку або відпочити. З медичної точки зору, коли дитина приходить зі школи, особливо старшого віку, вона має поїсти та годину-півтори відпочити. Не треба одразу йти на заняття до репетитора або на гуртки і приходити додому о 19:00".
Читайте також
- В Олександрівській лікарні перебувають троє малюків без батьківського піклування
- В Україні розширили перелік професій з обов'язковою вакцинацією від коронавірусу
- У Кропивницькому висадили дерева в пам'ять про загиблу під час пожежі лікарку Ольгу Гліву