У Кропивницькому найчастіше всиновлюють немовлят – керівниця управління з питань захисту прав дітей

У Кропивницькому найчастіше всиновлюють немовлят – керівниця управління з питань захисту прав дітей

У Кропивницькому найчастіше всиновлюють немовлят – керівниця управління з питань захисту прав дітей
. Кропивницька міськрада/Pexels

У Кропивницькому найчастіше всиновлюють немовлят. Дітей старшого віку прилаштувати у сім’ї складніше, розповіла Суспільному керівниця міського управління з питань захисту дітей Тетяна Тимоховська. Суспільне дізнавалось, хто може всиновити дитину та які для цього потрібні документи.

За словами Тетяни Тимоховської, у Кропивницькому на обліку перебуває 10 кандидатів в усиновлювачі та 95 дітей, яких можна всиновити.

"Це діти різного віку – від двох місяців до 18 років з різним станом здоров’я. Більшість з них влаштовані до сімейних форм виховання: це – дитячі будинки сімейного типу та прийомні сім’ї з хорошими умовами проживання".

На новонароджених дітей є черга кандидатів-усиновлювачів. Взяти у сім’ю немовлят можна з двомісячного віку.

"Про таких дітей інформація надається кандидатам усиновлювачам в порядку черги. Майже стовідсотково таких дітей, якщо у них немає проблем зі здоров'ям, забирають у сім’ю. На жаль, у Кропивницькому дітей з інвалідністю усиновлюють вкрай рідко. Усі кандидати переважно хочуть взяти у сім’ю немовля".

Вимоги до кандидатів на усиновлення

Усиновити дитину може:

 • подружжя,
 • один із подружжя,
 • жінка або чоловік, які не перебувають у шлюбі,
 • людина без пари.

Люди, які хочуть стати кандидатами в усиновлювачі, мають пройти курс навчання у Центрі соціальних служб області (телефон – 0522 321007). Після цього вони отримують рекомендації щодо кількості дітей, яку можуть взяти у сім’ю. З рекомендаціями кандидати звертаються до міського управління з питань захисту прав дітей ( телефон – 0522 358333, 358335) і подають відповідний пакет документів:

 • копію паспорта;
 • довідку про заробітну плату за останні шість місяців або декларацію про доходи за останній рік, засвічену Державною фіскальною службою;
 • коли усиновлювачами є сімейна пара, то довідку про зарплату за оcтанні шість місяців або копію декларації, засвічену Державною фіскальною службою, яку може подати один із подружжя, що має постійний дохід;
 • копія свідоцтва про шлюб;
 • висновок про стан здоров’я кожного заявника;
 • в разі якщо один із подружжя бажає бути кандидатом на усиновлення, то інший із подружжя надає матеріально-засвідчену згоду усиновлення;
 • довідку про наявність чи відсутність судимості заявника;
 • документ, що підтверджує право власності або користування житлом.

Після розгляду цих документів, кандидатів ставлять на облік. "Коли підходить їх черга на знайомство з дитиною, ми запрошуємо кандидатів в управління та надаємо інформацію про дитину. За бажанням, видаємо їм направлення на знайомство з дитиною. Якщо вони бажають її усиновити, то пишуть заяву, їм надають висновок і кандидати з пакетом документів звертаються з заявою до суду".

Перевірка умов проживання кандидатів

Коли кандидати стають на облік, працівники управління обстежують їх житлові умови і складають відповідний акт. "Не обов’язково заявники повинні мати своє житло, вони можуть мати право користування житлом або орендувати його, але тоді у них має бути договір оренди житлового приміщення".

Після всиновлення дитини, працівники управління з питань захисту прав дітей наглядають за її умовами виховання та утримання. "Ми відвідуємо дітей, спілкуємось з ними, але у дуже коректній формі, тому що більшість сімей зберігають таємницю усиновлення".

Якщо усиновлювачі передумали виховувати дитину, або роблять це не належним чином

Якщо усиновлювач не бажає надалі займатися вихованням та утриманням дитини, то їх можуть позбавити батьківських прав, стягувати з них аліменти, накласти заборону на відчуження майна, скасувати усиновлення, визнати його недійсним.

За словами Тетяни Тимоховської, у Кропивницькому був один випадок скасування усиновлення. "Це відбулося через стан здоров’я дитини. І був випадок, коли усиновлювачів позбавляли батьківських прав. Це сталося тому, що у батьків, з їх слів, був "приступ альтруїзмубезкорисливе прагнення зробити благо іншому. Протилежність - егоцентризм.". Вони вирішили всиновити дитину, не розуміючи усієї відповідальності".

Всиновлена дитина набуває такі ж права, як і біологічна дитина, вона має право на спадкування та користування житлом на рівні з власником.

Опіка та всиновлення

Крім всиновлення, дитину можна взяти під опіку. У Кропивницькому найчастіше всього опікунами дітей є родичі, які беруть під опіку своїх племінників, онуків. Вони проходять курси навчання у центрі, отримують рекомендації і стають на облік кандидатів в опікуни та піклувальники, прийомних батьків-вихователів.

Дітей з інвалідністю всиновлюють іноземці

У 2021 році іноземці всиновили з Кропивницького четверо дітей з інвалідністю і одну дитину з ВІЛ-інфекцією. "Всиновлюють наших дітей жителі Америки, Франції тощо. Наприклад, американці охоче забирають дітей з синдромом Дауна. Вони навчаються у звичайних школах та класах, їх дуже люблять у суспільстві. З дитинства американців привчають до того, що це – "діти сонця".

За словами Тетяни Тимоховської, діти з інвалідністю мають право бути всиновленими через п'ять років перебування на обліку. Якщо у них складні та невиліковні діагнози, то через рік.

"У нас є приклади, коли іноземці беруть на виховання дітей з важкою формою інвалідності. По відеозвітах, які нам надсилають, ми бачимо, що дитині, яка не мала шансів тут ходити, за кордоном зробили операцію і вона пересувається на спеціальних приладах".

Кандидати в усиновлювачі мають право зініціювати додаткове медичне обстеження дитини: "Щоб потім вони не говорили, що не знали про її діагноз", – сказала Тимоховська.

"Треба пропагувати усиновлення не тільки новонароджених, а й діток старшого віку, яких чомусь у свою сім’ю не хочуть брати. Але найважче, коли дітям 3-4 роки, і вони мають братів та сестер. Це означає, що їх не можуть роз'єднувати у різні родини, тоді прилаштувати їх дуже важко".

Що відомо

 • У 2020 році в Кропивницькому всиновили 17 дітей, у 2021 – 22 дитини.
 • В обласному центрі працює чотири будинки сімейного типу.

Читайте також

На початок