"Археологічну експертизу земель відмінили". Микола Тупчієнко про втрачені пам'ятки

"Археологічну експертизу земель відмінили". Микола Тупчієнко про втрачені пам'ятки

"Археологічну експертизу земель відмінили". Микола Тупчієнко про втрачені пам'ятки
.

Біля Петрового Кіровоградської області група археологів вивчає курган, в якому знайшли поховання кімерійської доби. Подібних об’єктів в регіоні – більше 2,5 тисяч, розповів Суспільному археолог Микола Тупчієнко, який працює у складі групи.

"Це унікальна ситуація, що ми проводимо ці розкопки. В 2013 році відбулись зміни у законодавстві, через які такі об’єкти не захищені державою. Кургани розташовані на розпайованих землях. Перед тим, як почати господарську діяльність, власники мають замовити експертизу, щоб зрозуміти, чи є там археологічні об’єкти – в усьому світі це нормально. У нас її відмінили".

Микола Тупчієнко розповів про курган №54 біля Петрового, знайденого кімерійця та чому, на його думку, треба робити археологічну експертизу земель.

Безінвентарний кімерієць

В археології простіше датувати будь-яке поховання, коли є якісь речі, бо кожна культура має свою специфіку виготовлення прикрас, кераміки, зброї. А коли немає ніяких речей – безінвентарне поховання, то ми можемо судити тільки по елементам обряду поховання, тобто по положенню самого скелету. У випадку нашої знахідки, є проблемні елементи. Положення скелета притаманне і скіфському періоду, і середньовіччю. Він лежав на боці у витягнутому положенні з руками перед тазом. Таке положення я зву "положенням вершника". Кімерійці були кочівниками, тобто життя на коні було для них основним, плюс неглибоке поховання, у центрі кургану, підсипка крейди під цим скелетом дозволяють нам з великою долею вірогідності сказати, що це кімерійська культура. Він належав до низів кімерійського соціуму, скоріш за все, бо біля нього не було ні зброї, ні кераміки, ні точильних каменів, які з’явились у той період. Тут абсолютно нічого.

"Археологічну експертизу відмінили у 13-му році, так є дотепер". Археолог про втрачені пам'ятки

Подібна ситуація була в 19-му році, коли ми знайшли таке поховання біля Златополя Бобринецького району. Він лежав у положенні вершника, тільки з трохи підібганими ногами.

Хто замовляє археологічні розкопки

Є охоронна археологічна служба України – це державне науково-дослідне підприємство. Петрівський кар’єр отримав дозвіл на розширення північних відвалів. Для цього потрібно бути впевненим, що на цій території немає об’єктів культурної спадщини, а кургани належать до подібних об’єктів. Наше дослідження – це дослідження на знесення кургану. Після нього кургану не буде, як пам’ятки археології, і матеріальний його стан переходить в інформаційний – креслення, описи, фотографії і таке інше.

Курган №54

Цей курган фігурує на мапах 50-х, 80-х років, як курган, висотою один метр. На цей момент, коли ми його розкопуємо, від нього залишилось 40 сантиметрів. Якщо порівняти його з рівнем поля, то він практично на рівні поля. Тільки завдяки тому, що для спорудження кургану земля рилась навколо кургану, виникло таке заглиблення, і ми його можемо розпізнати, як 40-ка сантиметровий пагорб. Діаметр кургану – 54 метра. Тобто не фахівець його ніколи не помітить.

Скільки курганів на Кіровоградщині

Більшість курганів Кіровоградщини, Миколаївщини Херсонщини знаходяться в такому стані. Їх важко помітити, і тому вони можуть зникнути безслідно. На обліку в Кіровоградській області більше 2,5 тисяч курганів. На сусідніх територіях, наприклад, на Дніпропетровщині – понад 8 тисяч. У нас, на Кіровоградщині, не менше. Інші не зареєстровані державою.

Це унікальна ситуація, що кар’єр профінансував розкопки

Такі пам’ятки знаходяться на розпайованих землях, тобто на них проводять господарську діяльність. В 2013 році відбулись зміни у нашому законодавстві, через які такі об’єкти не захищені державою. Спілка археологів постійно піднімає це питання, але держава ігнорує їх. А кургани належать до невідтворюваних пам’яток. Якщо його розорають, або він потрапить під кар’єр – це все, це незворотній процес. Перед початком будь-яких робіт, продажем мають робити археологічну експертизу. Її відмінили. Цю норму не повертають досі – ні за Порошенка, ні за Зеленського, бо у ній не зацікавлені. Це додаткові витрати тієї установи, чи підприємства, які будуть проводити господарську діяльність, бо вони повинні вносити гроші для того, щоб зрозуміти, в якому стані знаходиться земля і чи є там об’єкти – в усьому світі це нормально. Виявляють римські табори, поселення неоліту, у нас – ні. А людина – єдиний вид, який цікавиться питанням свого походження, жодна інша істота цим не займається.

Курган №54 розкопуватимемо до понеділка(16 серпня-ред.), є ще не досліджена частина, може ще щось і знайдемо.

На початок