Перейти до основного змісту
"Велика проблема — це сходи та бордюри": у Кропивницькому буде маршрут безбар'єрності

"Велика проблема — це сходи та бордюри": у Кропивницькому буде маршрут безбар'єрності

У Кропивницькому створюють маршрут безбар'єрності. Це буде 11 кілометрів, де відремонтують тротуари, покладуть тактильну плитку, вирівняють спуски, підйоми, встановлять пандуси й реконструюють зупинки. Маршрут об’єднуватиме важливі соціальні об’єкти — лікарні, поліклініки, Центр надання адміністративних послуг та ветеранський простір.

Про це розповів Суспільному секретар міської ради Олег Колюка.

З його слів, Кропивницький став учасником проєкту Міністерства розвитку громад та територій, який втілюють за ініціативи першої леді Олени Зеленської в межах Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні. До ініціативи долучилися 15 пілотних громад.

Покладуть тактильну плитку, встановлять пандуси: у Кропивницькому створюють маршрут безбар'єрності
Схема маршруту безбар’єрності. Перша черга матиме довжину півтора кілометра. Суспільне Кропивницький

Секретар міської ради сказав, що під час проєктування маршруту консультуються з людьми, які мають інвалідність та громадськими організаціями. На облаштування першої черги маршруту, півтора кілометра, витратять з міського бюджету 20 мільйонів гривень. Виконати роботи планують до кінця цього року.

"50% це гроші з державного бюджету, по 25% з міського й обласного бюджетів. Загальна сума проєкту — 79,5 мільйонів гривень".

За словами директора департаменту містобудування та земельних ресурсів Романа Лунгола, почнуть облаштовувати маршрут безбар’єрності цього літа. Буде чотири черги. Перша матиме довжину півтора кілометра і сполучатиме між собою соціальні та лікувальні заклади у центрі міста.

"Вона сполучатиме Центр ветеранів, Центр надання адмінпослуг, третю поліклініку, там буде база реабілітацій, та зупинки на вулиці Велика Перспективна".

У міській раді підприємцям нагадали про безбар’єрність у закладах для людей з інвалідністю та інших маломобільних: вагітних, з дитячими візками, пенсіонерів.

"Понад 30% жителів нашої громади мають тимчасові або постійні обмеження мобільності: літні люди, батьки з візками або люди з інвалідністю, вагітні, люди після травм і звичайно це наші захисники, це наші ветерани", — сказав секретар міської ради Олег Колюка.

Керуючий бізнес-центру Віталій Нестеренко вважає, міська рада має відремонтувати тротуари.

"Щоб міська рада зробила нормальне покриття, а ми своєю чергою зобов’язуємось зробити пандуси або якісь конструкції, аби люди з інвалідністю могли безперешкодно проходити".
Покладуть тактильну плитку, встановлять пандуси: у Кропивницькому створюють маршрут безбар'єрності
Зупинка громадського транспорту "Центр надання адміністративних послуг" у Кропивницькому. Суспільне Кропивницький

Ветеран російсько-української війни та чинний військовослужбовець Олександр Кунгуров через поранення втратив ногу. На його думку, в центрі Кропивницького чимало місць, де складно ходити на протезі.

"Одна велика проблема — це сходи, їх або дуже багато або вони круті, це незручно. Також вони дуже слизькі. Бордюри, бруківка взагалі роздовбана. Я ще більш-менш можу по ній рухатись, а якщо людина на двох протезах, їй набагато важче, а на кріслі колісному взагалі не реально".
Покладуть тактильну плитку, встановлять пандуси: у Кропивницькому створюють маршрут безбар'єрності
Пішохідний перехід на вулиці Велика Перспективна. Суспільне Кропивницький

Військовослужбовець перевірив доступність біля зупинки громадського транспорту "Центр надання адміністративних послуг".

"Відрізок від пішохідного переходу до зупинки, тут метрів 50 під великим кутом і мені важко закидувати протез. Я часто користуюсь цією зупинкою. Сам пандус непоганий. Тільки бордюр стирчить не рівно, якщо заїжджати візком можна перевернутись, або він не поїде".

Олександр Кунгуров вважає, все місто має бути облаштоване маршрутами безбар’єрності, а не тільки центр.

"А кожен район має бути облаштований. Це що, їхати в центр, аби пройтися, бо тут все облаштоване? Ні, так не має бути".
Покладуть тактильну плитку, встановлять пандуси: у Кропивницькому створюють маршрут безбар'єрності
Центр надання адмінпослуг у Кропивницькому. Суспільне Кропивницький

Оксана Панченко — незряча з дитинства. На її думку, у Кропивницькому бракує тактильної плитки для людей з порушеннями зору. У центрі вона є в одному місці, біля зупинки "Головпоштамт".

"Доріжка там іде прямо і незрозуміло, чи дійшла я до зупинки, чи не дійшла, біля чого я перебуваю. Якби була направляюча, було б більш зрозуміліше. А так немає орієнтира".

Оксана розповіла, без тактильної плитки самостійно зайти в заклад складно, труднощі виникають і через ями на тротуарі. Є вони й на вулиці Шевченка, якою пролягатиме маршрут безбар’єрності.

"Майже на кожному кроці ями і взагалі немає ніякого орієнтира. Буває, що можу і спіткнутись, впасти, вступити в калюжу. Потрібно, щоб також були озвучені світлофори для незрячих людей. Якби були тротуари відремонтовані, було б набагато легше і безпечніше орієнтуватися на місцевості".

Тактильна плитка, пандуси, відремонтовані тротуари: які заклади об'єднає маршрут безбар'єрності у Кропивницькому
Тротуар на вулиці Шевченка у Кропивницькому. Суспільне Кропивницький

Тактильна плитка, пандуси, відремонтовані тротуари: які заклади об'єднає маршрут безбар'єрності у Кропивницькому
Незряча Оксана Панченко на вулиці Шевченка у Кропивницькому. Суспільне Кропивницький

Тактильна плитка, пандуси, відремонтовані тротуари: які заклади об'єднає маршрут безбар'єрності у Кропивницькому
Тротуар на вулиці Шевченка у Кропивницькому. Суспільне Кропивницький

Коли облаштують весь маршрут, понад одинадцять кілометрів, і скільки на це треба грошей, поки невідомо, сказав секретар міської ради. За задумом, усі чотири черги будуть з'єднуватись і доповнювати одна одну.

Покладуть тактильну плитку, встановлять пандуси: у Кропивницькому створюють маршрут безбар'єрності
Ями на тротуарі. Вулиця Шевченка у Кропивницькому. Суспільне Кропивницький

Національний тиждень безбар’єрності

У 2025 році в Україні вперше відбувається Національний тиждень безбар’єрності, повідомили на сайті Національного агентства з питань державної служби. Його проводять у рамках стратегії створення безбар’єрного простору в Україні за ініціативи першої леді України Олени Зеленської. Триває з 19 по 25 травня. Його мета: підвищити рівень обізнаності про безбар’єрність, мотивувати долучатися до проєктів та ініціатив.

У 2021 році за ініціативи першої леді України Олени Зеленської ухвалили Національну стратегію зі створення безбар’єрного простору в Україні до 2030 року.

Передбачається створення безбар’єрного простору в Україні за шістьма основними напрямками:

  • фізична безбар’єрність – створення середовища, в якому громадські споруди та публічні місця, транспорт і послуги є фізично доступними для всіх суспільних груп;
  • інформаційна безбар’єрність – умови, за яких люди, незалежно від їх функціональних порушень чи комунікативних можливостей, мають доступ до інформації в різних форматах та з використанням технологій, що враховують їх потреби та можливості;
  • цифрова безбар’єрність – забезпечення доступу до інформації, комунікації, публічних та інших послуг онлайн для всіх суспільних груп, включаючи літніх людей, людей з інвалідністю, людей, які проживають у сільській місцевості;
  • суспільна та громадянська безбар’єрність – передбачає забезпечення рівних можливостей участі всіх людей та суспільних груп у житті громад та держави;
  • освітня безбар’єрність – створення рівних можливостей та вільного доступу до освіти, включаючи освіту протягом життя;
  • економічна безбар’єрність – забезпечення умов та можливостей для працевлаштування, заняття підприємництвом молоді, жінок, літніх людей, людей з інвалідністю.
Топ дня
Вибір редакції
На початок