На Кіровоградщині півтори тисячі власників корів, кіз та овець отримали 15 мільйонів гривень допомоги від держави у квітні та травні. Державною підтримкою можуть скористатися власники тварин та господарства, які утримують від трьох до 100 корів, та від п'яти до пів тисячі кіз або овець. Про те, скільки можна одержати від держави та як це зробити, Суспільному розповіла керівниця обласного департаменту агропромислового розвитку Валерія Фурманова.
За її даними, державну програму виплат власникам корів започаткували з 2022 року, призупинили у 2023 році й повернули торік. Ті, хто утримує кіз та овець, одержують дотації з минулого року.
Сім тисяч гривень на тварину державної підтримки можуть отримати власники та господарства, які утримують від трьох до 100 корів, а від п’яти до пів тисячі кіз або овець – по дві тисячі гривень. На Кіровоградщині, сказала керівниця департаменту, люди утримують 37 тисяч 700 корів та 27 тисяч – кіз та овець. Їхня кількість не змінилася, якщо порівнювати з минулим роком.
"Обов'язковою умовою державної програми є те, що поголів'я має бути ідентифікованим у відповідних реєстрах, тобто мають бути всі документи й паспорти на тварин".

У попередні роки люди могли не отримати виплати через відсутність всіх необхідних документів для реєстрації заявки або через перенавантаження Державного аграрного реєстру запитами. Цьогоріч у програмі виплат дотацій власникам тварин відбулася зміна, сказала керівниця департаменту.
"Гроші надають господарствам, які їх не отримували у 2024 році. Мета, щоб всі господарства мали можливість і право брати участь у цій програмі".
За даними Валерії Фурманової, у квітні власники тварин та господарства почали отримувати перші у цьому році виплати. За півтора місяця дотації в Україні отримали майже сім тисяч 766 господарств та людей на 386,5 мільйонів гривень.
"На корів господарства отримали 10,9 мільйонів гривень за 1593 тварин. На кіз та овець – 49 господарств отримали дотації на 2088 тварин на чотири мільйони гривень. Це по Кіровоградській області. Частка нашої області в загальному обсязі грошей, отриманих господарствами по Україні, становить чотири з половиною відсотки".

На думку виконавчого директора Спілки молочних підприємств України Арсена Дідура, дотації від держави направлені на людей, які утримують вдома корів, кіз та овець, та малі господарства.
"В Україні один мільйон 150 тисяч корів. 400 тисяч в організованому секторі, тобто це великі, середні та маленькі фермерські господарства. Десь 750 тисяч в приватному секторі, які за умови нашої євроінтеграції повинні використовуватись або для власних потреб, або реформуватись в молочні сімейні ферми й відповідати вимогам та умовам. Це якість, безпечність й проходження молочного модуля, який спільно зі швейцарським проєктом QTP Допомагає тестувальникам виконувати автоматизовані тести з метою виявлення будь-яких помилок, дефектів або прогалин, які суперечать очікуваним результатам тестованої програми.і Державною продовольчою службою України був введений для того, щоб вся сировина, яка йде для промислового виробництва, піддавалась контролю і була забезпечена простежуваністю".

За словами директора Спілки молочних підприємств України Арсена Дідура, за останні три роки кількість корів, яких утримують люди, зменшилася на 100 тисяч.
"Якщо говорити про ефективність, то потрібно більше розглядати соціальну підтримку, яку забезпечують західні партнери і є субвенції до нашого бюджету для виплати цієї дотації. Вона була б ефективною для того, щоб наповнити наше перероблення необхідною кількістю продукції".
Арсен Дідур розказав, що торік в Україні виробили сім мільйонів тонн молока, три мільйони 200 тонн з яких виробили промислові господарства.
"Якщо взяти статистику, то на офіційну перероблення пішло три мільйони 300 тисяч тонн. Тобто ті ж три мільйони 200 тисяч, вироблені промисловим виробництвом й 100 тисяч взяті у населення. Тобто вплив на промислове виробництво, на його завантаженість і на збільшення нашого потенціалу як внутрішнього, так і експортного, може забезпечити тільки індустріальне виробництво".

На думку Арсена Дідура, державна програма дотацій повинна бути спрямована й на великі молочні ферми.
"Якщо ми хочемо забезпечити промисловий ріст й збільшення чисельності тварин, то потрібно щоб предметом уваги держави були все ж таки господарства від 200 і вище корів. Чому ця підтримка пішла в Україну? Тому що така структура в європейських країнах. Середня молочна ферма в Європі – це 30 тварин. Найбільший середній показник у данців – там 70 тварин. Якщо взяти нашу середню ферму, то це 350 тварин в промисловому виробництві. Аналог такий збігається з американською моделлю, там теж середній показник американської молочної ферми – 400 і вище".
Житель села Зелений Гай на Кіровоградщині Андрій Федорчук розказав, що з дружиною 30 років утримують корів. Нині мають їх вісім. Хотіли збільшити стадо, але великі витрати на утримання.
"Що складно, то складно. Корми дуже дорогі. Відповідно потрібно багато сіна. На вісім корів в рік потрібно вісім тонн тільки зерна. Сіна треба дві тисячі тонн, жому 35 тонн".

Андрій Федорчук розказав, що у лютому втретє з 2022 року подав заявку на допомогу від держави.
"Корови зареєстровані в державному аграрному реєстрі. Все офіційно. Без тих документів і дотації ніхто не дасть. Подавати подавав, але ніхто нічого не виплачував. Цього року теж подав й отримав буквально там тижня півтора-два тому".
Отримав 56 тисяч гривень – по сім за корову.
"Хоч щось, як не було нічого, то хоч щось. Чи солярки купити, чи того ж зерна трохи купити, все одно є якась допомога".
Кропивничанка Тетяна Соловйова розповіла, що утримує на дачі вісім кіз й чотири роки займається розведенням кіз.
"Переважно у нас альпійські кози та тюренська лісова коза. Фінансові затрати дійсно дуже великі, особливо, коли ми починали цим займатись. Зерно коштувало чотири гривні, шість, вісім, зараз 12 і більше. Переважно основний корм для кіз – сіно, трава й гілки. Сіно наполовину чоловік заготовляє, але й половину купуємо. У нас з самого початку всі тварини, які є, мають ветеринарні паспорти".

Тетяна Соловйова цьогоріч вперше скористалася державною програмою дотацій власникам кіз.
"Подали заявку в січні й 6 травня отримали гроші. На вісім кіз – 16 тисяч гривень. Така допомога дуже ефективна, тому що зараз все дорожчає та іноді дуже важко з бюджету виділити гроші й запланувати якось. Кожного року ми не знаємо, скільки нині буде вартувати сіно".

Виконавчий директор Спілки молочних підприємств України вважає, що для ефективного господарювання, постачання якісної сировини для перероблення й збільшення експортного потенціалу України, потрібно розвивати молочні ферми з кількістю корів від пів тисячі та більше.