У Кіровоградській області 701 дитина, яка перебуває на обліку в службах у справах дітей, може бути усиновлена. Всього на обліку перебувають 2699 дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування. 95% з них охоплені сімейними формами вихованняУсиновлення, опіка, піклування, прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу, патронатна сім’я.. Найбільш поширена — проживання в сім'ях опікунів-піклувальників.
Про це 13 травня під час брифінгу розповіла начальниця служби у справах дітей Наталія Чернявська.
За її даними, з початку 2025 року до сімейних форм виховання залучили 135 дітей, з них 15 усиновлені, щодо усиновлення 10 дітей тривають справи у судах.
Під опіку і піклування передали 93 дитини. В області створили шість прийомних сімей та один дитячий будинок сімейного типу, в яких влаштували 21 дитину. До біологічних батьків в наслідок поновлення їх в батьківських правах повернули шістьох дітей.
З початку повномасштабного вторгнення збільшилася кількість людей, які хочуть усиновити дитину. Нині на обліку 60 кандидатів. У лютому 2022 року було 14, у 2023 — 20.
Може бути усиновлена 701 дитина. Нині 560 із них виховуються в прийомних сім'ях і будинках сімейного типу.
"Діти, які мають підстави на усиновлення і виховуються в прийомних сім'ях і дитячих будинках сімейного типу, можуть бути усиновлені, як прийомними батьками, так й іншими людьми, якщо прийомна сім'я або прийомні батьки не виявили бажання щодо усиновлення цієї дитини".
Із загальної кількості дітей, які перебувають на обліку, 456 мають братів і сестер.
"У нас багато родинних груп, коли, наприклад, на обліку три-чотири дитини, це одна родинна група від двох років до 14. Якщо розглядається питання усиновлення, воно можливе виключно цієї родинної групи. Сімейний кодекс України забороняє роз'єднувати дітей при усиновленні".
Усиновлення дитини
Усиновити дитину може або сімейна пара, або одинока людина, як чоловік, так і жінка. Усиновлення — це єдина форма влаштування, яка відбувається за рішенням суду, пояснила начальниця служби у справах дітей.
"Це єдина форма влаштування, коли дитина-сирота, дитина позбавлена батьківського піклування, втрачає свій статус і усиновителі записуються батьками цієї дитини".
Якщо люди виявили бажання усиновити дитину, вони мають звернутися до служби у справах дітей за місцем свого проживання або подати заяву через "Дію" і отримати консультацію щодо усиновлення дитини.
"Після того, як кандидати в усиновлювачі зібрали необхідний пакет документів, вони повинні пройти навчання для сімей, які виявили бажання усиновити або взяти на виховання дитину".
Тривалість навчання чотири дні, його можна пройти в обласному центрі соціальних служб. Після проходження навчання й отримання довідки, що ця родина може усиновити дитину, людей ставлять на облік в службі у справах дітей, як кандидатів і починається процес підбору дитини.
Усиновителі можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо вони не виконують свої обов'язки щодо усиновлення. У 2024 році в області за рішенням суду усиновителя позбавили батьківських прав у зв'язку з невиконанням ними обов'язків.
Людина, яка усиновила дитину, має право на допомогу у сумі 41 тисяча 280 гривень, тобто як при народженні дитини. Якщо усиновлюється дитина до трьох років, то усиновитель має право на оформлення відпустки по догляду за нею.
Якщо усиновлюється дитина від трьох до 18 років, то усиновитель має право на оплачувану відпустку 56 днів.
Опіка і піклування
В області понад 1800 дітей виховується в сім'ях опікунів-піклувальників. Це найпоширеніша форма, вона направлена на влаштування дітей в сім'ї родичів або знайомих.
"Під час війни опікуни, які є родичами або хрещеними дитини, до набуття нею статусу, мають право подати неповний пакет документів і вони не проходять навчання. Всі інші повинні пройти навчання".
На кожну дитину, яка виховується в сім'ї опікуна, держава виплачує допомогу два з половиною прожиткові мінімумів залежно від віку дитини, (прожитковий мінімум: на дітей віком до 6 років — дві тисячі 563 гривні, від 6 до 18 років — три тисячі 196 гривень — ред). Якщо родина виховує дитину з інвалідністю, то така допомога три з половиною прожиткові мінімуми, відповідно до віку дитини.
Під опікою дитина може бути до 18 років.
Прийомна сім'я і дитячий будинок сімейного типу
На території Кіровоградської області є 76 дитячих будинків сімейного типу та 131 прийомна сім'я, у яких виховують 746 дітей.
Прийомна сім'я не передбачає наявність родинних стосунків між прийомними батьками й це єдина форма влаштування, коли батьки-вихователі або прийомні батьки отримують гроші за виховання дитини. Відмінність прийомної сім'ї від дитячого будинку сімейного типу у кількість дітей, які виховуються.
В прийомній сім'ї виховуються до чотирьох дітей, в будинку сімейного типу до 10 дітей, разом з власними.
У прийомній сім'ї або дитячому будинку сімейного типу дитина може бути вихованцем до 20 трьох років, або до закінчення навчання.
Патронат над дитиною
Патронат над дитиною — це тимчасова форма влаштування дитини, яка опинилась без піклування батьків.
"Це не влаштування дитини-сироти, дитини позбавленої батьківського піклування. Ця послуга перш за все розвивається для дітей, які опинились в складних життєвих обставинах. Основна мета — надати послуги дитині і біологічній родині цієї дитини для того, аби повернути свою сім'ю".
На території Кіровоградської області функціонує 27 сімейно-патронатних вихователів, які виховують 89 дітей.
На цих дітей держава виплачує допомогу — два з половиною прожиткові мінімуми залежно від віку дитини, якщо дитина з інвалідністю, то три з половиною прожиткові мінімуми, відповідно до віку дитини.
Патронатні вихователі за свою роботу отримують 24 тисячі гривень, помічник патронатного вихователя — вісім тисяч гривень.