У Кіровоградській області сімейні лікарі надають психологічну допомогу пацієнтам. Медики пройшли навчання й можуть діагностувати у пацієнтів психологічні захворювання, за потреби – скеровувати їх на прийом до психологів, психіатрів чи психотерапевтів.
Про це Суспільному розповіла головна санітарна лікарка області Надія Оперчук.
За її інформацією, сімейні лікарі зокрема можуть:
- направити на лабораторні й інструментальні дослідження, щоб виключити чи підтвердити порушення які, пов’язані зі станом психологічного здоров’я;
- скласти індивідуальний план ведення та лікування;
- надати першу психологічну допомогу й направити в інші заклади для спеціалізованої медичної допомоги;
- надати невідкладну допомогу під час стану психологічного здоровʼя, який може бути загрозою для життя;
- розповісти про техніки самодопомоги;
- провести терапію, лікування за допомогою ліків чи застосувати певні вправи й методи, щоб людина змінила свою поведінку (у межах своїх повноважень).
Лікар загальної практики сімейної медицини Сергій Радько розповів Суспільному, що послуга з надання психологічної допомоги, включена в пакет первинної медичної допомоги.
"Всі терапевти, які працюють в лікарнях з договором із Національною службою охорони здоров'я, проходять навчання Mental Health Gap Action Programme. Це глобальна програма Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) для залучення сімейних лікарів, педіатрів й терапевтів до охорони психічного здоров'я".
За його інформацією, за психологічною допомогою можуть звернутись як пацієнти із декларацією, так і без неї.
"Нині найпоширенішою скаргою є проблеми зі сном. Також скаржаться на втому й тривогу".
Сергій Радько розказав, що після скарг вони проводять скринінгиЦе попередня перевірка здоров’я, щоб виявити хворобу ще до появи симптомів. на психічні розлади у пацієнта.
"У разі позитивних результатів проводимо клінічну оцінкуМедичне обстеження, під час якого лікар оцінює стан здоров’я людини., встановлюємо фізичний стан здоров'я та психічний статусЗагальний стан психіки людини на момент обстеження.. Встановлюємо також, який нині у пацієнта психологічний стан і від цього починаємо спілкуватися, чи допомагаємо медикаментозноЛікування за допомогою ліків.. В нас є перелік ліків, якими ми, як сімейні лікарі можемо користуватися".
Після цього сімейні лікарі спостерігають за реакцією на лікування — чи ефективне воно, чи ні.
"Якщо терапія не допомагає, тоді ми залучаємо психіатра. В нашому місті є психологічні центри підтримки, а також ми співпрацюємо із психіатричним диспансером. Скеровуємо пацієнтів до них й вони приходять на консультацію до психіатраЛікар, який лікує психічні хвороби, наприклад, депресію, шизофренію, тривожні розлади.".
Сергій Радько пояснив, що нині кожен другий пацієнт під час прийому має скарги щодо психологічного стану здоровʼя.
"Навіть якщо він звертається не зі скаргами на порушення сну чи тривогу, а просто зі звичайною застудою, захворюваннями шлунку чи постійним кашлем, то спілкуючись із пацієнтами, розуміємо, що є такі порушення майже в кожної людини. Тому окрім "основного" захворювання, яке привело пацієнта до нас, ми паралельно допомагаємо з ментальним здоровʼям".
За даними головної санітарної лікарки Надії Оперчук, сімейний лікар не встановлює психіатричні діагнози.