У Кропивницькому в День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війни вшанували тих, хто воював проти нацизму у 1939-45 роках, та воїнів, які загинули з 2014 року в російсько-українській війні.
Про це повідомив кореспондент Суспільного Василь Левицький.
За його інформацією, о 9-й ранку на території меморіального комплексу "Фортечні вали" зібралися військові, рятувальники, представники громадських організацій, місцевої влади та інші містяни.
Загиблих у Другій світовій війні вшанували покладанням квітів до "Вічного вогню", у російсько-українській війні – до стели на "Алеї слави". Тут розміщені світлини загиблих військових із Кіровоградщини, починаючи з 2014 року. Промов ніхто не проголошував. Вшанування тривало пів години.
За даними історика Олександра Чорного, 8 травня – 80 років, як закінчилась війна в Європі.
"Це про закінчення війни в Європі, але не про закінчення Другої світової війни. 1 вересня 1939 року – це напад Німеччини на Польщу, 17 вересня Гітлера підтримав Сталін. Це стосувалося і України, тому що на той час Польща охоплювала території сучасних західних регіонів нашої країни. 8 травня – це дата, яка є елементом консолідованого рішення. Прийнято вважати, що в ніч з 7 на 8 травня американцями, британцями і в тому числі представником від Радянського Союзу генерал-лейтенантом Суслопаровим було підписано акт про капітуляцію Німеччини".

Зі слів Олександра Чорного, загальні втрати військових та цивільного населення під час війни склали 60 мільйонів.
"Офіційна статистика Інституту національної пам’яті, що 8-10 мільйонів – це українці. До п’яти мільйонів – цивільне населення, з яких півтора мільйона – жертви Голокосту. Ще чотири мільйони загинули на фронті".
Голокост був спланований нацистсько-німецьким режимом на чолі з Гітлером, сказав історик. Метою було цілеспрямоване винищення євреїв, а також ромів.
У Кіровоградській області нині залишилося 30 ветеранів Другої світової війни, сказав голова обласної організації ветеранів України Анатолій Перевозник.
"На території області є більше тисячі пам’ятних місць – це захоронення наших воїнів та пам’ятники".
Що відомо про відзначення в Україні Дня пам'яті та перемоги
8 травня в Україні відзначають День пам'яті та перемоги над нацизмом, вшановуючи загиблих у Другій світовій війні 1939–1945 років. Цей день встановили Законом України у 2023 році замість 9 травня, на знак солідарності з Європою в пам'ять про Другу світову війну. Спільним є символ пам'яті – мак.
За даними з сайту Українського інституту національної пам'яті, Друга світова війна розпочалась для України нападом нацистської Німеччини на Польщу 1 вересня 1939 року та бомбардуванням німецькою військовою авіацією Львова та інших українських міст. А з 22 червня 1941-го після вторгнення військ Німеччини та її союзників на територію СРСР, бойові дії відбувались в усій Україні.
Майже сім мільйонів людей мобілізували за роки війни з України до Червоної армії. Кожний другий з них загинув, а кожний другий із тих, хто залишився живим, отримав інвалідність.