Вчетверо менше машин для військових та гуманітарної допомоги для переселенців і поранених ветеранів привезли представники громадських організацій з Кропивницького. П’ять громадських організацій порівняли березень і квітень 2025 року з двома попередніми місяцями. Причиною зменшення допомоги Суспільному назвали скасування системи "Шлях" 27 лютого. Тоді уряд припинив дію системи для військовозобов'язаних чоловіків, які перевозять гуманітарні та медичні вантажі.
"Шлях" працював з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. У березні речник Держприкордонслужби Андрій Демченко говорив Суспільному, що Міністерство соціальної політики та Міністерство оборони напрацьовують ширші норми перетину кордону українцям, які перевозять гуманітарні та медичні вантажі.
Нині за кордон можуть виїжджати чоловіки призовного віку 12 категорій.
"Тепер українці у віці від 18 до 60 років з метою перевезення гуманітарних чи медичних вантажів, мають відповідати іншим умовам перетину кордону. Це, до прикладу, багато дітей, або ж коли мають на утриманні неповнолітніх дітей".
Представники громадських організацій перетинають кордон на загальних підставах, пояснив речник Держприкордонслужби.
"Якщо внесуть зміни до постанови і для цієї категорії людей будуть визначать додаткові або інші умови перетину кордону, то прикордонники дотримуються цих умов, і на підставі визначених документів, які необхідні для перетину кордону, вони будуть дотримані".
Підприємець Геннадій Шевченко розповів, що за час повномасштабного вторгнення привезли понад 20 машин для фронту. Ще 200 відремонтували після пошкоджень у зоні бойових дій. Порахував, що після припинення 27 лютого дії системи “Шлях” для військовозобов’язаних чоловіків, які перевозили гуманітарні та медичні вантажі, з-за кордону привезли одну машину замість чотирьох, які замовили військові.
“Тому що у мене й у моїх робітників не має можливості виїхати за кордон і пригнати машини. Одну машину нам пригнав поляк, ми заплатили йому. Якби не ці витрати, ці гроші витратили на інші потреби для ЗСУ".
За його словами, за кордоном легше, ніж в Україні, знайти машини, які більше підходять для потреб військових.
"Ми придбали машину, зараз займаємося її ремонтом. Ця машина повнопривідна, мінус в тому, що вона на бензині і це не пікап. З-за кордону є можливість придбати пікап на дизельному пальному. Він підходить для евакуації поранених, а на цій машині, яку ми придбали на ринку України, мало що перевезеш, навіть евакуювати поранених не можна. Один із підрозділів ЗСУ чекав саме пікап. Я їм обіцяв доставити, вони розраховували, а я не зміг цього зробити".

Також, сказав, після скасування дії системи "Шлях" не змогли привезти жодної гуманітарної допомоги переселенцям та пораненим військовим. Найбільше привозили ліків та крісел колісних для військових на реабілітації після поранень.
"Раніше постійно було в наявності 20-25 колісних крісел, зараз залишилось три. Нині є велика потреба. Поранені військові просять, щоб їм допомогли".
За його інформацією, ліки, які передають на передову та в шпиталі, теж закінчуються.

Востаннє вантаж гуманітарної допомоги з-за кордону отримали 2 лютого, розповів керівник благодійного фонду "Планета" Олександр Шевченко. За три роки повномасштабної війни привезли у Кропивницький 350 тонн допомоги.
"Ми співпрацюємо з Маріупольським госпіталем, дуже багато військових потребують крісел колісних. Ми підтримуємо людей з інвалідністю та переселенців, бо люди з окупованих територій досі прибувають до нас в область".
Порахував, що за три роки привезли й передали військовим 110 машин. Поки діяла система "Шлях" могли привезти за місяць від шести до десяти машин. За останні два місяці три автомобілі. Нині шукають невійськовозобов'язаних водіїв, які могли б виїхати за кордон і привезти гуманітарний вантаж або машину.
"Хто має можливість виїжджати згідно з законодавством, наприклад, чоловіки, які мають трьох або більше дітей, дітей з інвалідністю. Дівчата мої можуть виїжджати, але це в ніч доводиться їздити, і проблеми не завжди виявляються при огляді автомобіля, дівчатам важче".
Олександр Шевченко вважає, уряд має повернути систему "Шлях".
"Якщо наша влада вважає, що "Шлях" не потрібний, тому що через цю систему багато емігрують військовозобов'язаних, то вже запізно про це думати. Треба повернути систему, хто хотів, вже виїхали, а нам волонтерам це дасть змогу швидше реагувати в таких ситуаціях, коли, наприклад, зібралася необхідна сума, є бронь на автомобіль, його перевірили за кордоном, треба терміново виїхати, забрати. Не завжди це виходить з людьми, які у нас пенсіонери або живуть за кордоном".

Військовослужбовець Сил оборони України Ігор Козуб – доброволець, учасник антитерористичної операції з 2017 року. З початку повномасштабної війни він воював у Херсонській та Донецькій областях, а нині командує підрозділом операторів дронів Української добровольчої армії на Покровському напрямку Донецької області. З його слів, волонтери допомагають армії з перших днів російсько-української війни.
"Армія живе взагалі за рахунок волонтерських автомобілів. 80% придбали волонтери".
Російські військові знищують машини, щоб зруйнувати логістику української армії, сказав Ігор Козуб. За п'ять днів російська армія спалила на їхній ділянці фронту 45 машин.
"3-4 дні тому взагалі за день спалили 15 машин. Зараз проблема з транспортом збільшилась в рази, тому що лише пішки можна добратися до "нульових" позицій. Машини завжди били, але не в таких масштабах як нині".
Ігор Козуб вважає, держава повинна стимулювати волонтерський рух, а не створювати для нього проблеми.
"Але з іншого боку, не потрібно створювати лазівки для тих, хто ухиляється від служби, щоб могли тікати за кордон і не виконувати свої військові обов'язки".
Міністерство соціальної політики та Міністерство оборони напрацьовують ширші норми перетину кордону людьми, які перевозять гуманітарні та медичні вантажі. Нині триває розгляд цих норм, які б влаштували й уряд, й громадські організації, сказав радник міністра соціальної політики з питань гуманітарної допомоги та волонтерства Юрій Юзич.
“Ми розробили проєкт постанови, воно має піти на зовнішнє погодження, ми поговоримо з волонтерами, і коли уряд ухвалить цей порядок, тоді волонтери зможуть знову їздити за гуманітарною допомогою не тільки ті, які мають право на виїзд, а й ті, які, з різних причин мають обмеження на виїзд за кордон”.
Коли ці зміни наберуть чинності, відповісти не зміг.
З початку року на Кіровоградщину через гуманітарний склад надійшло 6,3 тонни гуманітарної допомоги на суму майже десять мільйонів гривень. Це зарядні станції, комплекти постільної білизни, спальні мішки, термоси, кухонне приладдя. Машин, крісел колісних та ліків у цьому списку немає. Таку інформацію Суспільному надав керівник пресслужби обласної військової адміністрації Дмитро Кобець.