Перейти до основного змісту
"Пам’ять мого роду": на Хмельниччині стартував проєкт для ветеранів з дослідження родоводу

"Пам’ять мого роду": на Хмельниччині стартував проєкт для ветеранів з дослідження родоводу

ветерани дослідження родоводу Хмельниччина
Генеалогічне дерево, грудень 2024, Хмельницький. Хмельницька обласна військова адміністрація

"Пам’ять мого роду": таку назву має проєкт, який стартував у Державному архіві Хмельницької області. Його мета — підтримка ветеранів і учасників російсько-української війни та їхніх родин в адаптації до мирного життя. Проєкт пропонує вивчати історію України та рідного краю через створення дерева свого роду.

Про це в етері Українського Радіо Хмельницького розповіла директорка Хмельницького обласного державного архіву Катерина Бурдуваліс.

Як з’явилась ідея започаткувати такий проєкт?

Ідея проєкту "Пам’ять мого роду" виникла, коли ми звернули увагу, що під час відпусток військові приходять до архіву, щоб дослідити якісь історичні події або створити своє генеалогічне дерево. Я побачила, наскільки це важливо для них та їхніх родин. Люди прагнуть краще зрозуміти своє походження, але не завжди знають, як це зробити. На одному із форумів ветеранів, організованому Хмельницькою обласною військовою адміністрацією, разом із нашими архівістами ми вирішили започаткувати проєкт, який допоможе військовим через дослідження власного коріння розвантажитись в сучасних умовах. І ми дуже щасливі, що до цього проєкту долучилися й управління ветеранської політики Хмельницької обласної військової адміністрації, і сама військова адміністрація, і наш заповідник "Межибіж" на чолі з Олегом Погорільцем, і бізнес-структури, які дали можливість нашим ветеранам працювати в ретрит форматі.

Як саме цей проєкт підтримує ветеранів?

Ми прагнемо зробити дослідження свого родоводу доступним і цікавим процесом. Учасники разом з архівістами працюють у читальній залі. Вони збирають дані про своїх предків — імена, прізвища, роки народження, місця проживання. Ми допомагаємо перевірити, чи є ця інформація в архіві, або ж звертаємося до інших архівів. У результаті, вже наприкінці першого дня програми ветерани мають основу для свого генеалогічного дерева, а за потреби ми допомагаємо доповнити його. Ветерани отримують не лише генеалогічне дерево, а й архівні довідки: записи про народження, шлюб, смерть чи інші документи з метричних або господарських книг. Після генеалогічних досліджень в архіві ми пропонуємо нашим учасникам провести час у спокійній атмосфері, працюючи з психологами.

Скільки родин бере участь у проєкті?

Щомісяця ми працюємо з п’ятьма ветеранськими родинами. Ми вирішили зосередитися на невеликих групах, щоб забезпечити максимально індивідуальний підхід. На сьогодні вже понад 50 родин подали заявки на участь у проєкті, тому попереду багато роботи.

Як ветерани та їхні родини можуть стати учасниками проєкту?

Для цього потрібно звернутися до управління ветеранської політики Хмельницької обласної військової адміністрації або до відповідних відділів у районних адміністраціях — наприклад, у Шепетівській чи Кам’янець-Подільській. Заявка опрацьовується, і ми зв’язуємося з родиною, щоб розпочати роботу.

"Пам'ять мого роду": у Державному архіві Хмельниччини розпочався проєкт
Державний архів Хмельницької області, грудень 2024, Хмельницький. Хмельницька обласна військова адміністрація

Чи є вже якісь історії, чи відгуки, які вас особливо вразили?

Мене дуже зворушила історія однієї з родин. Дружина ветерана під час роботи з документами знайшла інформацію про свою покійну матір. Вона з’ясувала, що мама була прийомною дитиною. Для неї це стало відповіддю на питання, чому до мами в родині не так ставились, як до всіх інших дітей.

Ви згадували, що проєкт також включає роботу психологів. Розкажіть детальніше про цю складову.

Участь психологів — це важлива частина проєкту. На першому етапі під час роботи з генеалогією ветерани проходять тренінги з коучем Альоною Маримонською. Пізніше, під час ретритів у Меджибожі, працюють психологи районних адміністрацій, які допомагають учасникам емоційно розвантажитися.

Чи плануєте масштабувати цей проєкт на інші області?

Так, ми дуже цього прагнемо. Голова Державної архівної служби України Анатолій Хромов підтримує нашу ініціативу. Сподіваюся, що невдовзі проєкт буде реалізований по всій Україні.

Як можуть долучитися до генеалогічних досліджень інші громадяни?

Ми запрошуємо всіх до читальної зали Хмельницького обласного архіву. Дослідження в читальній залі безкоштовне, але якщо вам потрібна допомога спеціалістів, це послуга на платній основі. Крім того, багато матеріалів доступні онлайн.

Що б ви порадили людям, які хочуть почати досліджувати історію своєї родини?

Найголовніше — зібрати точну інформацію про своїх предків: прізвище, ім’я, дівоче прізвище матері, рік і місце народження. Для записів до 1921 року важливо також знати віросповідання. Це значно спрощує пошук і підвищує шанси знайти документи.

Авторка: Інна Ніколаєва

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

Топ дня

Вибір редакції

На початок