Порятунок маєтку Орловських: волонтери з України прибирали на Хмельниччині парк

Порятунок маєтку Орловських: волонтери з України прибирали на Хмельниччині парк

Порятунок маєтку Орловських: волонтери з України прибирали на Хмельниччині парк
. Фото: Суспільне.

Шістдесят волонтерів 18 грудня прибирали парк у маєтку графа Орловського, що у селі Маліївці Дунаєвецькому району на Хмельниччині. На прохання про допомогу в прибиранні у маєтку графа Орловського відгукнулися не лише місцеві жителі, а й люди з різних куточків області та України.

Про це Суспільному розповіла голова громадської організації «Маліївецька спадщина» Анастасія Донець.

За її словами, така толока проводилася вперше, але, вочевидь, не в останнє, адже під час неї можна було не лише долучитися до доброї справи, але й познайомитися з туристичною родзинкою нашої області.

На території Маліївецького парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва уже майже 75 років розташовується дитячий санаторій – його корпуси займають і палац графа Островського і надвірні будівлі. Площа усього маєтку близько 17,2 гектари, розповідає головний лікар санаторію «Світанок» Леонід Юнь. Додає: під час толоки волонтери не лише чистили парк від сухостою, але й допомагали санаторію із заготівлею дров.

«Після того, як нас перестали фінансувати з державного бюджету і передали на обласний, ми не маємо достатньо фінансів для того, щоб опалити хоча б той корпус, який знаходиться у палаці. А без опалення тут почнеться не лише руйнація системи опалення та водопостачання, а не буде потрібного мікроклімату для того, аби зберегти настінні фрески, ліпнину, яким вже по 240 років. А так ми маємо твердопаливний котел, тож будемо трохи палити дровами», - каже Леонід Юнь.

Ідея прибрати парк зародилася у кам’янчанки Анастасії Донець, яка й сама колись виросла у Маліївцях, а зараз возить сюди туристів. Вона упевнена, що маєток графа Орловського з водоспадом та парком – це унікальна пам’ятка європейського класицизму, яку потрібно зберегти для нащадків.

«На нашу толоку люди приїхали з усієї України, географія точно сягає Києва. Приїхали хмельничани. Декого я бачу вперше, навіть ще не встигла познайомитися. Хтось зареєструвався, а хтось приїхав пост-фактум. Сьогодні в парку працює десь 60 осіб. Тут все живее, все ціле. Можна сказати, що усе збереглося майже в ідеальному стані. І все, що наразі треба зробити – це прибрати парк та заготовити дрова, аби забезпечити необхідний мікроклімат у палаці, щоб він не почав руйнуватися», - каже організаторка прибирання.

Христина Сахарова приїхала у Маліївці з Києва. Перед тим поштою передала бензопилку. Сьогодні з восьмої ранку разом з іншими волонтерами вирубує у парку бузину.

«Про толоку дізналася від знайомих. Дізналася, що є шанс врятувати, допомогти цьому палацу. І я не могла стояти осторонь. Кілька років цікавлюся збереженням архітектурної спадщини України, підтримую інші проєкти», - каже Христина Сахарова.

За словами жительки села Маліївці Анни Кадими, вона часто гуляє у парку з дітьми.

«Кожен, хто тут проживає, хоче, аби цей парк був в гарному стані, але сам розуміє, що це важко зробити. Тут треба дійсно і чоловіків, і рук, і техніки. Хто це мав би зробити - не знаю, і ніхто, головне, що не робить. Але якщо є така можливість допомогти своєму селу, то чого б не допомогти», - каже жінка.

За словами голови ГО «Маліївецька спадщина» Анастасії Донець, якщо санаторій, працівники якого на сьогодні є фактично хранителями маєтку графа Орловського та цього парку, не фінансуватиметься і надалі, вони мають купу ідей, як можна усе це зберегти, створивши у Маліївцях туристичний об’єкт, не гірший за Кам’янець.

Читайте також

На початок