Перейти до основного змісту
У Хмельницькому працює гончарна майстерня: хто має право на безплатне відвідування

У Хмельницькому працює гончарна майстерня: хто має право на безплатне відвідування

Гончарна майстерність, листопад 2024
Учасники майстер-класу з гончарної майстерності виліплюють з глини вироби, листопад, 2024. Ольга Шевцова

У хмельницькому спортивно-культурному центрі "Плоскирів" працює гончарна майстерня. Там виробляють козацькі підкови з глини, глечики, миски й не тільки.

Про перші успіхи роботи з глиною Українському радіо Хмельницького розповіла Ольга Шевцова, організаторка культурно-дозвільної діяльності СКЦ "Плоскирів".

Кого запрошуєте на заняття гончарством?

Гончарна майстерня — це успішний проєкт, який вдалося реалізувати нашому центру завдяки тому, що ми подалися на проєкт "Громадські ініціативи". Наш проєкт був обраний серед переможців, і наразі ми реалізовуємо проведення майстер-класів з гончарного мистецтва на безплатній основі для військовослужбовців, ветеранів, членів родин, а також внутрішньо переміщених осіб.

У Хмельницькому працює гончарна майстерня: хто має право на безплатне відвідування
Учасник майстер-класу ліпить фігуру з глини, 5 листопада 2024. Ольга Шевцова

Ви маєте також виїзні заняття, де організовуєте такі майстер-класи?

Переважна більшість наших майстер-класів проходить у гончарні з використанням гончарного кола. Але дійсно, маємо і виїзди. Ми розуміємо, що не завжди військові, до прикладу, які проходять реабілітацію та лікування, можуть завітати до нас, так, тому от нещодавно в нас відбувся майстер-клас виїзний. Ми завітали в один із медичних закладів нашого міста, там провели для групи військових з 18 людей виїзний майстер-клас з ліплення з глини.

А що на виїзних майстер-класах можна зробити з глини?

Звичайно, що гончарство має відбуватися в гончарній майстерні, але не завжди так виходить. Коли ми майстер-клас проводимо у виїзному форматі, з собою веземо звичайно ж глину, справжню натуральну глину, набори спеціальних інструментів, які допомагають і зашліфувати поверхню, нанести якийсь візерунок. Ліплять наші військові здебільшого козацькі підкови. Спочатку глині надають форму і вже далі потім наші учасники оздоблюють або орнаментом, або пишуть якісь надписи. До прикладу на нашому останньому майстер-класі для військових дуже багато хто писав імена своїх побратимів, свої позивні, якісь важливі для них такі дати. Тут вже включається і психологія, тому що все ж таки ці майстер-класи спрямовані не тільки на те, щоб просто пропрацювати з глиною, а все ж таки й на те, щоби це могло принести таку психологічну, відновлюючу користь для наших відвідувачів, емоційне розвантаження.

У Хмельницькому працює гончарна майстерня: хто має право на безплатне відвідування
Фігурка, яку зліпила учасниця майстер-класу з гончарної майстерності, 5 листопада 2024. Ольга Шевцова

А що роблять у центрі з використанням гончарного кола? Наскільки вдається опанувати його з першого разу?

У нашій гончарній майстерні наразі є три гончарних кола. За кожним може працювати по черзі двоє-троє людей, і одна велика піч електрична, яка використовується для запікання вже готових виробів. На гончарному колі можна виготовляти глечики та тарілки, тобто будь-що, що має таку округлу форму. Але знову ж таки, ми враховуємо можливості наших учасників, тому що не завжди на свої фізичні можливості їм зручно сісти за гончарне коло. Тому залежно від нашої аудиторії ми вже підбираємо програму, яку ми їм запропонуємо, чи це буде просто ліплення, чи це все ж таки буде робота за гончарним колом. Ну і для того, щоб вироби з глини були міцними й довговічними, їх обов'язково потрібно запікати у печі. Це надвисокі температури понад 1200 градусів і процес запікання може тривати й 26, і 28 годин. Якщо це якийсь посуд і його планується потім використовувати у побуті, треба подбати про те, щоб він був покритий спеціальною глазур'ю, яка його робить придатним для використання у побуті.

А це теж у вас можна зробити?

Так, це теж у нас можна зробити. Ми якраз опановуємо ці технології для того, щоб запропонувати нашим відвідувачам, учасникам майстер-класів. Це дасть можливість не просто забрати з собою такий якийсь невеличкий сувенір, а виготовити якийсь кухлик чи глечик, який потім згодом зможе використовувати у побуті.

А чи будуть відкриті такі заняття в гончарні для інших категорій, не пов'язаних з військовими, можливо для дітей чи людей старшого віку? Розглядаєте таке розширення кола відвідувачів?

Звичайно, така можливість розглядається, тому що дуже багато запитів. З того моменту, як ми розмістили оголошення про відкриття гончарної майстерні, щодня по два-три телефонних дзвінки, люди бажають записатися на майстер-класи. Але зараз у нас реалізація конкретного проєкту, який спрямований на те, щоби допомогти нашим військовим, щоб їх підтримати, щоб вони могли пройти таку творчу реабілітацію, для того, щоб підтримати внутрішньо переміщених осіб, які втратили свої домівки, які втратили все, буквально ґрунт під ногами, і зараз потребують відновлення. Тому в першу чергу ми зараз працюємо з цими людьми. Я сподіваюся, що вже ближче до нового року ми зможемо більш налагодити графік наших майстер-класів і потроху зможемо запрошувати вже і відвідувачів інших категорій, адже охочих дуже багато.

Авторка: Алла Коломея

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

Топ дня

Вибір редакції

На початок