Перейти до основного змісту
У Хмельницькому презентували виставку "Кам’яне мереживо давніх мацев"

У Хмельницькому презентували виставку "Кам’яне мереживо давніх мацев"

У Хмельницькому обласному науково-методичному центрі культури і мистецтва презентували виставку "Кам’яне мереживо давніх мацев". Це світлини Дмитра Полюховича з Сатанівського єврейського некрополя. На них зображені мацеви — надгробки середини XVII початку XIX століть.

Про це Суспільне Хмельницький розповів начальник відділу культури Городоцької міської ради Олег Федоров.

Дослідник і краєзнавець Дмитро Полюхович зазначив, на одній з фотографій зображені три зайці у колі. Вони — символи у трьох світових релігіях.

Краєзнавець Дмитро Полюхович
Краєзнавець Дмитро Полюхович, квітень 2024, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький

"Зображення трьох зайців вперше зустрічається в Китаї в буддистському печерному монастирі й датується IV століттям нашої ери. В Європі це стало символом християнства. Таке зображення є в багатьох християнських середньовічних храмах X-XI століть Західної Європи. Згодом воно з'явилось у євреїв", — пояснив краєзнавець.

Мацева оздоблена зображенням трьох зайців
Мацева оздоблена зображенням трьох зайців, вересень 2024, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький

Працівниця хмельницького благодійного фонду "Хесед Бешт" Галина Скрипнкик розповіла, найчастіше на надгробках зображували левів: "Лев — символ єврейського народу. Наприклад зайці символізують страх Божий покійного. Свічка означає, що похована жінка, бо до її обов’язку входить запалювати шабатні свічки".

Волонтер благодійного фонду "Хесед Бешт" Семен Мільман зазначив, унікальність Сатанівського некрополя в тому, що жодна національність у світі не вшановує та не виказує поваги до покійників так, як це було у євреїв: "У євреїв було заведено, щоб пам'ять про покійного була довгою. Камінь уособлює вічність. Тому на пісковику різали зображення, які збереглись до сьогодні".

Сатанівський єврейський некрополь
Сатанівський єврейський некрополь, квітень 2024, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький

За словами Дмитра Полюховича, Сатанівський єврейський некрополь — один із найстаріших в Україні: "Сатановський цвинтар діяв майже 500 років. Найдавніше ядро цвинтаря — поховання XVI початку XIX століть, де є майже тисяча надгробків".

Виставка "Кам’яне мереживо давніх мацев"
Виставка "Кам’яне мереживо давніх мацев", вересень 2024, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький

Начальник відділу культури Городоцької міської ради Олег Федоров зазначив, експозиція світлин у Хмельницькому відбувається в межах проєкту "Могили предків", який на Городоччині проводять спільно з громадською організацією "Україна Інкогніта": "Над однією роботою Дмитро працював від восьми до десяти годин, інколи на це витрачав декілька днів. Виставка вже була представлена у Дніпрі й Києві".

Олег Федоров розповів, у Хмельницькому обласному науково-методичному центрі культури і мистецтва виставка триватиме до 1 жовтня. Надалі її презентують у січні 2025 року у Вінниці.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

Топ дня

Вибір редакції

На початок