Крим очима громадянських журналістів показали в Хмельницькому

Крим очима громадянських журналістів показали в Хмельницькому

Фотовиставку "Крим очима громадянських журналістів: десять років у неволі" розгорнули сьогодні, 23 серпня, в середмісті Хмельницького. Це уже четверте місто, де показують "кримські" світлини, розповіла Суспільне Хмельницький організаторка виставки, менеджерка проєктів Центру прав людини ZMINA Вікторія Нестеренко.

Чоловіка кримчанки Вікторії Гугурік у жовтні 2022 року засудили до восьми років позбавлення волі за звинуваченням російського ФСБ.

"Після 58 годин утримання на КПП мого чоловіка силоміць вивели, посадили в мікроавтобус, зав’язали очі, поклали на підлогу, придавивши ногою, і вивезли в управління ФСБ міста Сімферополь. Його звинуватили в участі у збройному формуванні кримсько-татарського добровольчого батальйону імені Номана Челебіджихана. При цьому мій чоловік до цих звинувачень відношення не має, і в ході слідства свою вину не визнав", — каже Вікторія Гугурік.
Крим очима громадянських журналістів показали в Хмельницькому
Дослідниця Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова. Хмельницький, 23 серпня 2024 рік. Суспільне Хмельницький

Дослідниця Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова розповідає, що російські силовики в Криму намагаються створити атмосферу страху та залякати людей, тому їх викрадають, катують, незаконно утримують.

Усе це, зі слів Ірини Сєдової, й показали на сорока восьми світлинах вуличної фотовиставки "Крим очима громадянських журналістів: десять років у неволі", яку на один день розгорнули в середмісті Хмельницького в формі кримсько-татарського герба.

Крим очима громадянських журналістів показали в Хмельницькому
Фото, представлені на фотовиставці "Крим очима громадянських журналістів" у середмісті Хмельницького. 23 серпня 2024 рік. Суспільне Хмельницький

Олександра Баркова — сестра політв'язня Богдана Зізи. Дівчина розповідає, як її брат опинився у в'язниці в Криму.

"Брата затримали за синьо-жовту фарбу, яку він вилив на двері окупаційної адміністрації міста Євпаторія в ніч з 15 на 16 травня 2022 року. В ув’язненні Богдан перебуває вже майже три роки", — каже Олександра.

Затримують кримчан, зі слів Ірини Сєдової, зокрема за їх проукраїнську позицію.

"Хапають і судять людей за злочини екстримізму. Коли люди співають пісню "Червона калина", їх можуть посадити на 15 діб. Те саме, якщо постять зображення тризуба в соцмережах. Це абсурдна ситуація, але це теж є. Тобто, від великих термінів за тероризм до 19 років, до маленьких термінів. Але, в будь-якому разі, основа усіх цих звинувачень в тому, що люди публічно висловлюються проти окупації", — розповідає Ірина Сєдова.

Крим очима громадянських журналістів показали в Хмельницькому
Світлини громадянських жірналістів з Криму, імена яких не розголошують з питань безпеки, представлені на фотовиставці. Хмельницький, 23 серпня 2024 рік. Суспільне Хмельницький

Імена авторів світлин на виставці свідомо не розголошують, пояснює організаторка виставки, правозахисниця, менеджерка проєктів Центру прав людини ZMINA Вікторія Нестеренко.

"Громадянські журналісти, які робили ці фотографії, вони перебувають у Криму, і працюють на умовах анонімності. Задля того, щоб забезпечувати їхню безпеку, тому що російська федерація постійно переслідує активних людей і журналістів, які хоча б якимось чином намагаються говорити правду про ті злочини, які чинить росія по відношенню до людей в окупації", — говорить Вікторія Нестеренко.

Крим очима громадянських журналістів показали в Хмельницькому
Одна із локацій фотовиставки, на якій пересічним громадянам пропонують написати листа кримським політв'язням. Хмельницький, 23 серпня 2024 рік. Суспільне Хмельницький

Відвідувачам виставки пропонували написати листа політв’язню. Охочих це зробити, зі слів волонтерки Вероніки Нестеренко, вистачало.

"Є два правила, яких треба дотримуватися: перше, писати російською, щоб воно пройшло цензуру. Це правило є в усіх в’язницях світу, тобто, якщо цензор не розуміє, що це за мова, він не пустить цей лист. Друге — дотримуватися аполітичності".

Крим очима громадянських журналістів показали в Хмельницькому
Фотовиставка "Крим очима громадянських журналістів: десять років у неволі" в середмісті Хмельницького у формі кримсько-татарського герба. 23 серпня 2024 рік. Суспільне Хмельницький

Хмельничанка Мирослава теж вирішила написати листа кримським політв'язням. Зізнається, що якщо розмовляти російською мовою ще куди не йшло, то писати вона вже точно не пам’ятає, коли робила це востаннє.

"Адресувала свого листа політично ув'язненим жінкам. Вирішила їх підтримати, тому що люди, які борються за свободу, які борються за права своєї держави, свого народу, вони заслуговують завжди пошани, їхній патріотизм захоплює. Бажала їм тепла, сонця, написала, що їх чекають вдома", — розповідає Мирослава.

Крим очима громадянських журналістів показали в Хмельницькому
Ще одне фото, представлене на фотовиставці "Крим очима громадянських журналістів" у середмісті Хмельницького. 23 серпня 2024 рік. Суспільне Хмельницький

Зі слів правозахисниці Вікторії Нестеренко, в окупованому Криму незаконно ув’язнено 218 людей, 133 з них — кримські татари. Присвячену їм фотовиставку, каже, вже показали у Львові, Одесі та Івано-Франківську. Планують із нею також відвідати Дніпро та Київ.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

На початок