У Сутковецьку церкву Хмельниччини зайшли законні власники: що відомо

У Сутковецьку церкву Хмельниччини зайшли законні власники: що відомо

У Сутковецьку церкву-фортецю, пам’ятку архітектури національного значення, потрапили законні власники — працівники Хмельницької районної державної адміністрації. Вони разом із представниками виконавчої служби зрізали замки на церковних воротах, дверях храму і зайшли до храму.

Про це Суспільне Хмельницький розповів начальник управління архітектури Вадим Ващук.

За його словами, добровільно священник УПЦ (МП) ключі їм не віддавав.

"Ми здійснили примусовий доступ, тобто, зрізали замок з подальшим встановленням нового й обстежили внутрішнє приміщення церкви. Настоятель не з’явився, в присутності державних виконавців заявивши, що ключі до церкви знаходяться у представників громади, також тих представників громади нікого не було".

Священник мешкає в будинку через дорогу від церкви. На час зйомки вдома була його дружина Ангеліна, яка сказала: "Відбили замки, забрали ключі. Зранку приїхали, людей не попередили. Навіть не заходили сюди до нас".

У Сутковецьку церкву Хмельниччини зайшли законні власники: що відомо
Дружина священника УПЦ (МП) Ангеліна, 16 травня 2024, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький

Вадим Ващук показав документи, серед них витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно-документ, який засвідчує право власності.

"Було два суди. Перший виграла держава в особі Хмельницької адміністрації, настоятель подав касацію і рішенням Верховного суду касація була відхилена і видано ухвалу: виконання рішення суду першої інстанції".
У Сутковецьку церкву Хмельниччини зайшли законні власники: що відомо
Вадим Ващук показав документи, які засвідчують право власності, 16 травня 2024, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький

Підтверджує державне право власності на пам'ятку національного значення і директорка обласного департаменту культури і релігій Інна Михайлова.

"Фактично з 2023 року ця церква є в державній власності в особі хмельницької районної військової адміністрації. Але отримати доступ до приміщення цієї пам'ятки вони не могли через те, що там була релігійна громада, яка фактично туди власників не пускала".

Місцева жителька Олена розповіла, що частина селян ще у 2019 році вирішили, що церква і релігійна громада мають перейти в ПЦУ: "Ми хочемо, щоб в церкві була українська мова".

За її словами, священника просили разом з усією громадою перейти в ПЦУ: "Він казав: "Я прийняв присягу і на українську мову не перейду". Він сказав "Ні" й додав: "Ви розкольники, ви не люди".

У Сутковецьку церкву Хмельниччини зайшли законні власники: що відомо
Місцева жителька Олена, 16 травня 2024, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький

З церкви, сказав Вадим Ващук, попередники винесли все цінне майно. Залишився іконостас, люстри, свічник та одна ікона.

Хату для богослужінь священнику УПЦ отцю Володимиру дійсно купили, сказав староста села Леонід Побережний. Вона — за кількадесят метрів від храму. Крізь віконне скло в хаті видно деяке церковне обладнання, додав чоловік.

Хмельницька райдержадміністрація має право власності тільки на споруду, розповів Вадим Ващук: "Що стосується рухомого майна, в нас на описі нічого немає, ми до нього відношення не маємо. Звертатись до правоохоронних органів щодо перевірки мають представники громади, які знають, що було в церкві".

У Сутковецьку церкву Хмельниччини зайшли законні власники: що відомо
Коли в церкві відбудеться богослужіння наразі невідомо, 16 травня 2024, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький

Коли в церкві відбудеться богослужіння, поки невідомо, сказав речник Хмельницької єпархії ПЦУ отець Захарій: "Зараз парафіяльна рада звертається до правлячого архієрея, архієпископа Павла, з проханням призначити туди настоятеля. Хто це буде, поки невідомо. Але це буде найближчим часом".

За його словами, церква-фортеця XV століття така єдина: "Подібних церков немає ні в єпархії, ні в Україні й також фактично немає аналогів в Європі".

Священник сказав, що цей храм має стати духовним прихистком і для селян, і для військовослужбовців, які приходять з зони бойових дій і потребують духовної підтримки.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

На початок